Polskie Radio Dzieciom

Jak technologie zmieniły świat?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2025 10:00
Czy zapoznanie się z historią informacji da nam klucz do zrozumienia współczesnego świata i naszej przyszłości? W "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła o tym Agata Sadza, która przetłumaczyła książkę "Historia informacji" Chrisa Haughtona. Nie zabrakło w niej również historii o radiu!
Audio
  • W "Poranku": historia sposobów utrwalania i przetwarzania informacji czyli jak technologie zmieniły świat. Od pisma i druku, przez radio, aż po komputery i internet
Premiera książki Historia informacji Chrisa Haughtona o której opowiedziała Agata Sadza, tłumaczka
Premiera książki "Historia informacji Chrisa Haughtona o której opowiedziała Agata Sadza, tłumaczkaFoto: PRD

Dlaczego powstały religie, państwa, demokracje? Co łączy technologię, rasizm, AI i militaryzm? Odpowiedź tkwi w... informacji. Chris Haughton – uznany na świecie autor i ilustrator – w swojej pierwszej książce non-fiction zabiera czytelników w fascynującą, wizualną podróż przez dzieje informacji i komunikacji. To nie jest kolejna opowieść o królach i bitwach. To świeże spojrzenie na to, jak ludzkość – dzięki gromadzeniu i przekazywaniu informacji – stworzyła współczesny świat. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym książkę "Historia informacji". Więcej w Poranku Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!

- Książka może być wspaniałą inspiracją dla całej rodziny. Zarówno dla tych młodszych czytelników, jak i tych dorosłych, bo każdy znajdzie w niej mnóstwo ciekawostek - powiedziała Agata Sadza, tłumaczka. - Mnie też dzięki pracy nad tą książką wiele informacji uporządkowało się w głowie, więc korzystając z tego możemy poszerzać naszą wiedzę w innych źródłach - dodała.

W audycji mówiliśmy o książce "Historia informacji", która jest ilustrowaną książką, pełną ciekawych faktów. Jest to opowieść o języku, rewolucji naukowej, narodzinach sieci komputerowych i sztucznej inteligencji, potędze propagandy i nieuniknionych zmianach społecznych pozwala zrozumieć, jak rodziły się idee, jak były przekazywane i jak ewoluowały, by doprowadzić nas do momentu, w którym jesteśmy.


Posłuchaj
35:31 Radio_Dzieciom_mp3_20250721092400.mp3 W "Poranku": historia sposobów utrwalania i przetwarzania informacji czyli jak technologie zmieniły świat. Od pisma i druku, przez radio, aż po komputery i internet

 

Od malowideł jaskiniowych i pierwszych języków, przez rozwój religii, państwowości, nauki i demokracji, aż po globalne korporacje, media społecznościowe i sztuczną inteligencję – "Historia informacji" pokazuje, że to właśnie informacja była i jest siłą napędową ludzkiej cywilizacji.

Dzięki połączeniu narracji z grafiką i ilustracją, książka przemawia zarówno do dzieci, jak i dorosłych, klarownie tłumacząc złożone zjawiska społeczne i technologiczne. To wyjątkowy tytuł, który:

  • odpowiada na pytania „dlaczego”, a nie tylko „co” i „kiedy”,
  • łączy historię, naukę, socjologię i kulturę w spójną całość,
  • pokazuje, jak niewielkie zmiany w komunikacji przekształciły losy całego gatunku,
  • pomaga zrozumieć mechanizmy, które kierują współczesnym światem.

"Historia informacji" to nie tylko książka – to narzędzie, dzięki któremu młodsi i starsi mogą zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość i wyciągnąć z niej ważne wnioski.

🔍 Dla kogo?
Dla uczniów, rodziców, nauczycieli, pasjonatów historii, technologii i... przyszłości.

Patronat medialny nad tą książką "Historia informacji" objęło Polskie Radio Dzieciom 

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 21.07.2025.
Godzina emisji: 08:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Wczesne lato pełne zjawisk atmosferycznych — jak bezpiecznie obserwować burze?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2025 09:22
Wraz z nadejściem wczesnego lata w Polsce coraz częściej pojawiają się burze, ulewy i gwałtowne wiatry. Gościem "Poranka" Polskiego Radia Dzieciom był Artur Surowiecki z Polskich Łowców Burz, który opowiedział o tym, jakie zjawiska atmosferyczne możemy wtedy spotkać i czy naprawdę można "łowić burze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W świecie węży – poznajmy je bliżej!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2025 15:00
w kolejnym, wakacyjnym "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" podróż Was do świata niezwykłych stworzeń - węży! Czy wiecie, że niektóre z nich potrafią pływać, inne wspinać się po drzewach, a są i takie, które… szybują z drzewa na drzewo? Zapraszamy na dwie godziny z Polskim Radiem Dzieciom pełne ciekawostek! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od glinianej tabliczki do internetu – "Historia informacji" dla młodych umysłów

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2025 16:00
Jak ludzie przekazywali sobie wiadomości, zanim wynaleziono telefon i internet? Kiedy pojawiło się pismo, dlaczego druk był rewolucją i jak radio odmieniło świat? O tym wszystkim opowiada książka "Historia informacji" Chrisa Haughtona, nad którą patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń