Polskie Radio Dzieciom

Niezwykłe zjawiska związane z morzem i oceanem w audycji Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:18
Oceaniczne wody skrywają nie tylko tajemnicze, mityczne stwory, ale są także środowiskiem, w którym dochodzi do różnych naturalnych zjawisk wciąż pozostających tajemnicą. Co dzieje się na styku Bałtyku i Morza Północnego? Na czym polega bioluminescencja? Czy morze może mieć coś wspólnego z jaskinią? Czym jest efekt mlecznego morza na Oceanie Indyjskim? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w audycji "Poranek" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Co dzieje się na styku Bałtyku i Morza Północnego?  Słuchaj Polskiego Radia Dzieciom.
Co dzieje się na styku Bałtyku i Morza Północnego? Słuchaj Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Pixabay

Nad morzem horyzont nie jest niczym przesłoniony, a to pozwala zaobserwować zjawiska, które dzieją się na niebie. Należy do nich spektakularne zjawisko o nazwie zielony promień. Jest to widok dla wytrwałych obserwatorów i trwa zaledwie kilka sekund podczas zachodu lub wschodu Słońca. Poprzez odpowiednie załamanie światła jesteśmy w stanie zobaczyć wówczas nieco ponad horyzontem zielony błysk lub coś, co kształtem przypomina dysk w kolorze zielonym. 

Posłuchaj
119:12 2022_08_22 08_00_04_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 22 sierpnia godz. 08:00

Morza i oceany na ogół są niebieskie, jednak zdarza im się zmienić swój kolor, na przykład podczas zjawiska czerwonego przypływu, które jest związane obecnymi w morzu glonami, bardzo toksycznymi. Kwitnienie glonów w wodach oceanicznych, choć wygląda zjawiskowo, jest niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Pod żadnym pozorem nie można wtedy wchodzić do wody.

Jednym ze zjawisk, które można zaobserwować na Oceanie Indyjskim jest efekt mlecznego morza. Podczas jego trwania od wód oceanicznych bije mleczny blask, który gołym okiem można zobaczyć nocą. Wówczas mamy wrażenie, że biała jak mleko woda świeci w ciemności.

Więcej na temat zjawisk występujących na morzach i oceanach w Poranku na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Poranek

Prowadzi: Martyna Chuderska

Data emisja: 22.08.2022

Godzina emisji: 8:00

Wstawaj, szkoda dnia! My budzimy lepiej niż budzik, kogut i wiadro wody!

Poranek to najlepszy czas na odkrywanie jak piękny i ciekawy jest świat. Kiedy inni jeszcze śpią, my nie tracimy czasu. Po cichutku i na paluszkach skradamy się aby sprawdzić jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i czy warto przeprowadzić się na bezludna wyspę. A kiedy świat wreszcie budzi się do życia, mamy już dużo energii i pomysłów na cały dzień!

Zapraszają: Martyna Chuderska (pn-czw.) i Justyna Majchrzak (pt.).

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Wrześniowe smaki i zapachy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 21:12
W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom spróbowaliśmy różnych odmian śliwek, obejrzeliśmy pomidory w niemal wszystkich kolorach świata i sprawdziliśmy w jakich kwiatach uwijają się teraz pracowite pszczoły. Składaliśmy też życzenia ratownikom medycznym z okazji dnia pierwszej pomocy i sprawdziliśmy, czy każdy może takiej pomocy udzielić potrzebującym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smok Adaś i Miś Michaś - jak przygotować się do spływu kajakowego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 18:00
Słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom podsuwamy kolejny pomysł na spędzenie wakacji. Poranne spotkanie Smoka Adasia i Misia Michasia przerodziło się w wyprawę kajakową. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż w kosmos. Przyglądamy się Plutonowi 

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 13:24
Do 24 sierpnia 2006 roku Pluton uznawany był za jedną z planet Układu Słonecznego. Kolejno od Słońca były więc planety: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun oraz Pluton. Ta ostatnia, czyli położona najdalej od Słońca, a przy tym najmniejsza planeta nosi obecnie miano planety karłowatej, a to oznacza, że wymieniając planety Układu Słonecznego, musimy ją pominąć. 
rozwiń zwiń