Polskie Radio Dzieciom

Światowy Dzień Zwierząt w PRD: audycje o ptasich śpiewakach i zwierzętach w bajkach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 00:06
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, który dotyczy wszystkich zwierząt na świecie – ssaków, ptaków, gadów, ryb, jak również bezkręgowców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są narażone na niewłaściwe  traktowanie oraz zagrożonych wyginięciem. W audycjach Polskiego Radia Dzieciom przyglądamy się dziś zwierzętom dookoła nas. Nie zabraknie też zwierzaków-cudaków. Spędź ten dzień słuchając całodobowego PR Dzieciom!
Słowik
SłowikFoto: Noel Reynolds / photo on flickr

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono 4 października 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Tym dniem rozpoczyna się Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego na licznych konferencjach związanych z ekologią poruszane są ważne tematy dotyczące szeroko pojętej troski o zwierzęta. W Polsce Dzień Zwierząt obchodzi się od 1993 roku.  

W Światowym Dniu Zwierząt również w Polskim Radiu Dzieciom poświęcamy zwierzętom szczególną uwagę. Już 4 października będzie można usłyszeć o zwierzętach w audycji "Poranek" od godziny 7:00. Tematem będą ptasi śpiewacy.
W większości przypadków wygląd, jakim cechuje się ptak śpiewający i jego "głos" idą ze sobą w parze. Wśród tych przykładów można znaleźć wiele ptaków, które nie tylko pięknie śpiewają, ale też równie pięknie się prezentują. 
W "Poranku" posłuchamy tych śpiewających najpiękniej, a będą to m.in kos, słowik, szczygieł, zięba i rudzik. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Od 10.00 "Leszek i Miś Michaś" opowiedzą o zwierzach-cudakach czyli innych, dziwnych i ciekawych zwierzętach. W audycji nie zabraknie ciekawostek o wikłaczu, kameleonie, palczaku, skrzypłoczu czy jeżozwierzu.

Po godzinie 15.00 "Popołudniku" w Polskim Radiu Dzieciom, poszukamy zwierząt w bajkach. Nie zabraknie bohaterów z dobrze dzieciom znanych filmów animowanych takich jak "Zwierzogród", "Kung fu panda", z "Epoka lodowcowa" czy  "Madagaskar". 

Dwa dni później obchodzić będziemy Światowy Dzień Borsuka. To właśnie o borsuku będzie mowa w czwartkowym "Poranku".  

Polskie Radio Dzieciom jest ze zwierzętami przez cały rok. Przypominamy, że audycja "Zwierzyniec", w której przyglądamy się uważnie cyklom życia zwierząt nadawana jest w każdą niedzielę o 12:00. Słuchając "Zwierzyńca" można się dowiedzieć jak zwierzęta funkcjonują w konkretnych porach roku - w jaki sposób przygotowują się do zimy, które z nich migrują, hibernują i gromadzą zapasy, a także o tym, jak wygląda przebudzenie ze snu zimowego. 

Misją stacji jest edukacja dzieci, dlatego podobnych audycji nie brakuje. Ciekawi świata zwierząt słuchacze mogą dzwonić do Polskiego Radia Dzieciom, by porozmawiać z dziennikarzami prowadzącymi audycje, a w naszych mediach społecznościowych wziąć udział w zabawach, w których można pochwalić się zdjęciami swoich pupili. 

Zapraszamy!
Telefon do studia Polskiego Radia Dzieciom: 22 645 2055.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

 

Zobacz także
Czytaj także

Ile kolców mają jeże i czy zapadły już w zimowy sen?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:57
Są największymi ssakami owadożernymi w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym są kolce, które stanowią ochronę przed większymi drapieżnikami. Główne zmysły jeży to węch i słuch. O jeżach w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Róża Pawlicka, warszawska ratowniczka jeży. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miś Michaś z wizytą i u wujka Grizzly

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 08:00
Grizzly jest wszystkożerny, zamieszkuje północno-zachodnią Amerykę Północną. Głowę ma dosyć dużą, z zaokrąglonym pyskiem. Barwa ciała zmienna, od jasnopłowej do ciemnobrązowej. Słuchają audycji Polskiego Radia Dzieciom będzie okazja by dowiedzieć się czym jest hibernacja i jak to jest z tym snem zimowym niedźwiedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Popołudnik" w świecie skrzydlatych zwierząt i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 10:00
Tematem dzisiejszego "Popołudnika" są skrzydła. Na skrzydłach można dolecieć w bardzo odległe miejsca. Z pewnością dzięki skrzydłom można poczuć się naprawdę wolnym. Jakie zwierzęta posiadają skrzydła? Jak wiele skrzydlatych zwierząt jesteście w stanie wymienić? Na antenie Polskiego Radia Dzieciom była mowa o różnych owadach, gołębiach, strusiach, kurach, kogutach i pingwinach, ale to oczywiście tylko niektóre propozycje, gdyż zwierząt ze skrzydłami jest o wiele, wiele więcej.
rozwiń zwiń