!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Historia kaloszy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 19:04
Buty idealne na deszczową pogodę, na wieś, a także na ryby – kalosze! Ich podstawową zaletą jest to, że są nieprzemakalne, a to oznacza, że nie przedostanie się przez nie woda. W kaloszach możemy więc wskoczyć w kałużę bez obaw, że skończymy z mokrymi stopami. Kalosze zna chyba każdy, ale czy ktoś właściwie zastanawiał się, jaka jest ich historia?
W Poranku Polskiego Radia Dzieciom o historii kaloszy
W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom o historii kaloszyFoto: unsplash.com

Przodkowie kaloszy to galoches. Ich nazwa pochodzi z języka francuskiego i były one noszone w Europie do końca XIV wieku. Podeszwa takich ochronnych butów wykonana była z drewna lub skóry. W XV wieku, kiedy pojawiły się pierwsze spodnie połączone z lekkimi podeszwami z cienkiego sukna, zaczęto używać tzw. patynek z drewna, czyli cienkich deseczek malowanych na biało i przypinanych do stóp za pomocą czarnych skórzanych pasków, przybitych gwoździami. Nie trzeba chyba dodawać, że takie obuwie przypominało bardziej dzisiejsze sandały niż kalosze. Wszystko zmieniło się w XIX wieku za sprawą brytyjskiego księcia…

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM WE WTOREK OD 7.00<---

Artur Wellesley, książę Wellington polecił swojemu szewcowi, aby wykonał pierwsze buty kształtem przypominające znane nam dzisiaj kalosze. Miały być one wykonane z miękkiej cielęcej skóry, mieć opływowy kształt i niski obcas. Buty, które zażyczył sobie książę początkowo odniosły prawdziwy modowy sukces, jednak z czasem ich popularność zaczęła spadać, żeby od połowy XIX wieku znów wrócić do łask. 

A czy Wy lubicie nosić kalosze? Jeśli chcecie posłuchać nie tylko historii tego obuwia, ale też ciekawostek z nim związanych, koniecznie włączcie Polskie Radio Dzieciom jutro o godzinie 7:00, ponieważ jutrzejszy Poranek poświęcony będzie właśnie kaloszom.

Zapraszamy do słuchania i rozmów telefonicznych na antenie.

Telefon do studia Polskiego Radia Dzieciom: 22 645 20 55 

Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 07:00 - 10.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Wybranych audycji Polskiego Radia Dzieciom słuchać można także na bezpłatnej platformie podcastowej: podcasty.polskieradio.pl.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

W "Poranku PRD" Poznajemy uroki Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 12:15
Według legendy, opowiadanej przez Marka Terencjusza Warrona, Romulus założył miasto Rzym w dniu 21 kwietnia 753 pne. Rzym to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na ziemi, które zachwyca turystów na każdym kroku. Majestatyczne Koloseum, przepiękna Fontanna di Trevi, starożytny Panteon czy urokliwe Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinitia dei Monti to tylko nieliczne z ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesienny kompot ze śliwek w "Poranku" PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 00:55
Węgierka, Renkloda, Mirabelka, Stanley, Opal, Królowa Wiktoria... to tylko niektóre z odmian śliwek. Wiedzieliście, że jest ich ponad 6000? To właśnie wybór odpowiednich śliwek sprawia, że jesienny kompot jest nie tylko pyszny, ale także różnorodny i bogaty. W jutrzejszym Poranku przyjrzymy się bliżej śliwkom i dowiemy się, jakie przysmaki mogą powstać z ich udziałem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń