Polskie Radio Dzieciom

Jak odkryć talenty dziecka i jak mądrze je wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:54
Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Działania ludzi można pogrupować w typy talentów. – Mamy 34 talenty dla osób dorosłych, czyli takie 34 sposoby funkcjonowania, myślenia osób dorosłych, no i mamy też 10 talentów dla osób poniżej 15 roku życia – zaznaczyła Dominika Łysio. Wśród nich możemy znaleźć np. talent "osiąganie", który wyróżnia się tym, że dzieci stawiają sobie cele do zrealizowania, lubią listy zadań oraz starają się osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Innym typem jest "nastawienie na relacje", charakterystyczne dla dzieci towarzyskich, które z łatwością nawiązują relacje z innymi. Natomiast dzieci z talentem "niezawodność" pragną być postrzegane jako ludzie wiarygodni i odpowiedzialni. 

Posłuchaj
115:01 30.04. Srefa rodzica - mocne strony.mp3 Jak budować u dzieci pozytywną motywację? Praca na mocnych stronach (Strefa rodzica/PRD)_30.04.2021.

 

Talenty, takie jak odkrywczość, wiara w siebie czy opiekuńczość mogą przejawiać w wyborze aktywności. Otóż jedne będziemy wykonywać chętniej i w sposób bardziej naturalny niż inne. Jednak to, czy dany talent zostanie rozwinięty zależy w dużej mierze także od rodziców. Mogą oni zaobserwować mocne strony u dzieci poprzez obserwacje ich zachowania w określonych sytuacjach, nawet kiedy grają na komputerze. To dlatego, gdyż wybór gier może być wskazówką. Jeśli dziecko gra w gry strategiczne, może to oznaczać, że ma talent myślenia strategicznego. Natomiast jeżeli woli brać udział w zabawie z innymi zawodnikami, może to być przejaw talentu współzawodnictwa. 

W odkryciu talentów pomocne są także badania. Jeden z nich nosie nazwę Clifton Strengths i jest przeznaczony dla osób dorosłych. Dzięki niemu dana osoba dostanie listę 34 talentów, uszeregowanych od najbardziej do najmniej widocznych i używanych. Natomiast dzieci w wieku 10-15 lat mogą skorzystać z badania Strengths Explorer. Składa się ono z 78 stwierdzeń, które odnoszą się do sytuacji z życia codziennego, szkolnego i domowego. Po zaznaczeniu odpowiedzi na 4-stopniowej skali, określającej poziom zgodności ze zdaniem, uczestnik badania otrzyma informacje na temat 3 najbardziej widocznych talentów spośród 10.

Odkrycie swoich talentów pozwoli na obranie bardziej świadomych działań oraz wspomoże osiągnięcie sukcesu w przyszłości. Przekonanie rodziców o danym talencie ich dzieci może być mylne, dlatego wykonanie odpowiedniego badania jest nierzadko przydatne. Możliwe, że wynik będzie zaskakujący zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Jednak jak powiedziała Dominika Łysio – Każdy talent jest tak samo dobry. I to jest też co chciałam bardzo podkreślić, że nie ma talentów lepszych i gorszych.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Mikołaj Foks
Gość: Dominika Łysio
Data emisji: 30.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak wychować szczęśliwego geniusza?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:30
Wychowanie, edukacja czy spełnianie dziecięcych marzeń, to dla współczesnych rodziców niezwykle ważne kwestie. Jak zachować właściwe proporcje pomiędzy tym, czego pragną rodzice, a czego ich dzieci – o tym w dzisiejszej ”Strefie rodzica”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola dziadków w wychowaniu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 09:00
Bycie dziadkiem może nieść wiele radości. Po czasie zabiegania i pośpiechu w okresie rodzicielstwa, przychodzi upragniony czas spokoju i większej uważności. Dziadkowie mają więcej cierpliwości, mniejsze obciążenie i większy dystans także w kwestii wychowania dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego klaps nie jest środkiem wychowawczym

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 09:00
Najczęstsze przypadki bicia zdarzają się w sytuacji nieposłuszeństwa dzieci. Dorośli bywają bezradni i nie radzą sobie z własną złością. Wielu dorosłym brak świadomości z czego wynika bicie, niektórzy w dobrej wierze wymierzają w ten sposób kary. Tak głęboko tkwi w nas przekaz od pokoleń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rodzice mogą spełnić niewypowiedziane prośby dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 22:30
Co jest najważniejsze w byciu rodzicem? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest wiele i każda z nich może być różna. Niemniej jednak, w każdym rodzicielstwie ważną rolę spełnia obdarowanie dziecka zaufaniem. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, przekonanie o tym, że można ufać swojemu dziecku jest niezbędne do tego, by umożliwić mu odkrycie swojego potencjału i możliwości.
rozwiń zwiń