X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak wyglądało dzieciństwo znanych piłkarzy? Rozmowa z autorką sportowych biografii

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 16:31
Niewątpliwie historia piłkarzy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród fanów tego sportu, także tych najmłodszych. Bardzo często wiedzę odnośnie życia sportowców zdobywa się czytając książki na ich temat. Niemniej jednak w większości przypadków format takich lektur sprawia, że są one mało przyjazne dla dzieci, m.in. ze względu na mały druk czy znikomą ilość zdjęć. Biorąc to pod uwagę polska dziennikarka telewizyjna i pisarka, Yvette Żółtowska-Darska, stworzyła serię biografii piłkarzy dla dzieci, o których opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Od 2013 roku autorka wydała 13 książek, z których każda dotyczy innego piłkarza, m.in. Lionela Messiego, Christiano Ronaldo, Roberta Lewandowskiego czy Wojciecha Szczęsnego. Mówią one o znaczeniu porażki, sukcesu i towarzyszących im emocjach. Do publikacji książek przyczynił się także dziennikarz sportowy Jacek Sarzało, który początkowy był konsultantem merytorycznym. Obecnie specjalizuje się również w kwestiach teoretycznych, opisuje historie klubów czy reprezentacji, tworząc tym samym z Yvette Żółtowską-Darską zgrany duet.

  – W moich książkach to, co było takim moim punktem startowym to założenie, że większość książki, a przynajmniej połowa będzie poświęcona dzieciństwu i wczesnej młodości – zaznaczyła Yvette Żółtowska-Darska. To sprawia, że czytelnik może poznać swojego rówieśnika, a tym samym utożsamić się z nim. Dodatkowo z racji poruszania wątku wczesnych i młodzieńczych lat piłkarzy, książki wspominają także o ich rodzicach oraz jaką rolę pełnili w ich wychowaniu i osiągnięciu sukcesu. 

Posłuchaj
60:56 2021_07_05 22_00_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 5 lipca godz. 22:00

Najnowsze dwie publikacje, których bohaterami są Kylian Mbappé oraz Virgil van Dijka stanowią cykl książek tzw. kieszonkowych, przeznaczonych do szybkiego kolekcjonowania. W przypadku pierwszego piłkarza oboje rodziców było sportowcami. Co więcej całe dzieciństwo francuskiego gracza upływało na grze w piłkę, dzięki czemu bardzo wcześnie zaczął dostawać propozycje dołączenia do największych klubów piłkarskich. Z kolei gracz holenderski wychowywał się bez ojca, przez co treningi musiał łączyć z pracą w restauracji, by wspomóc finansowo najbliższych. W książce tej poruszana jest zatem kwestia rodzin niepełnych oraz w jaki sposób brak figury ojca może rzutować na życie dziecka.

Dzięki krótkim rozdziałom, a także fonetycznym zapisom trudniejszych nazwisk i miejscowości książki te są dostosowane do osób młodszych. Dodatkowo biografie wypełnione są wieloma zdjęciami. Pomimo tego, że książki te są dedykowane głównie dzieciom i młodzieży, mogą je czytać także dorośli. Co więcej uwzględnione tłumaczenia piłkarskich pojęć sprawiają, że z publikacji tych mogą korzystać także osoby, które wcześniej nie interesowały się piłką nożną. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński  
Gość: Yvette Żółtowska-Darska
Data emisji: 5.07.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje, gdy przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:37
Zdarza się, że opinia innych ludzi jest dla nas tak ważna, że przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dziecka, nie zważając na jego potrzeby i pragnienia. Przez to osoby młodsze mogą rosnąć z przekonaniem, że określony sposób prezentowania się zapewnia akceptację. To natomiast może skutkować rosnącym napięciem, a także przywiązaniem większej uwagi do wyglądu niż na przykład do zdrowia. O tym, dlaczego tak się dzieje opowiedziała w "Strefie Rodzic"a Katarzyna Gałązka, trenerka FamilyLab.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkursy talentów dla dzieci. Rozmowa z mamą reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2020

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:15
W dzisiejszych czasach istnieje wiele programów telewizyjnych i konkursów dzięki którym dzieci mogą pokazać światu swój talent. Jest to dla nich także szansa na przełamanie tremy przed publicznymi występami. Z drugiej jednak strony takie sytuacje wiążą się z ogromnym współzawodnictwem, na co nie każda młodsza osoba jest gotowa. O swoich rodzinnych doświadczeniach w tej kwestii opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Tracz, mama rozśpiewanej Oli i Ali, laureatki pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.  
rozwiń zwiń