Polskie Radio Dzieciom

Jak wyglądało dzieciństwo znanych piłkarzy? Rozmowa z autorką sportowych biografii

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 16:31
Niewątpliwie historia piłkarzy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród fanów tego sportu, także tych najmłodszych. Bardzo często wiedzę odnośnie życia sportowców zdobywa się czytając książki na ich temat. Niemniej jednak w większości przypadków format takich lektur sprawia, że są one mało przyjazne dla dzieci, m.in. ze względu na mały druk czy znikomą ilość zdjęć. Biorąc to pod uwagę polska dziennikarka telewizyjna i pisarka, Yvette Żółtowska-Darska, stworzyła serię biografii piłkarzy dla dzieci, o których opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Od 2013 roku autorka wydała 13 książek, z których każda dotyczy innego piłkarza, m.in. Lionela Messiego, Christiano Ronaldo, Roberta Lewandowskiego czy Wojciecha Szczęsnego. Mówią one o znaczeniu porażki, sukcesu i towarzyszących im emocjach. Do publikacji książek przyczynił się także dziennikarz sportowy Jacek Sarzało, który początkowy był konsultantem merytorycznym. Obecnie specjalizuje się również w kwestiach teoretycznych, opisuje historie klubów czy reprezentacji, tworząc tym samym z Yvette Żółtowską-Darską zgrany duet.

  – W moich książkach to, co było takim moim punktem startowym to założenie, że większość książki, a przynajmniej połowa będzie poświęcona dzieciństwu i wczesnej młodości – zaznaczyła Yvette Żółtowska-Darska. To sprawia, że czytelnik może poznać swojego rówieśnika, a tym samym utożsamić się z nim. Dodatkowo z racji poruszania wątku wczesnych i młodzieńczych lat piłkarzy, książki wspominają także o ich rodzicach oraz jaką rolę pełnili w ich wychowaniu i osiągnięciu sukcesu. 

Posłuchaj
60:56 2021_07_05 22_00_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 5 lipca godz. 22:00

Najnowsze dwie publikacje, których bohaterami są Kylian Mbappé oraz Virgil van Dijka stanowią cykl książek tzw. kieszonkowych, przeznaczonych do szybkiego kolekcjonowania. W przypadku pierwszego piłkarza oboje rodziców było sportowcami. Co więcej całe dzieciństwo francuskiego gracza upływało na grze w piłkę, dzięki czemu bardzo wcześnie zaczął dostawać propozycje dołączenia do największych klubów piłkarskich. Z kolei gracz holenderski wychowywał się bez ojca, przez co treningi musiał łączyć z pracą w restauracji, by wspomóc finansowo najbliższych. W książce tej poruszana jest zatem kwestia rodzin niepełnych oraz w jaki sposób brak figury ojca może rzutować na życie dziecka.

Dzięki krótkim rozdziałom, a także fonetycznym zapisom trudniejszych nazwisk i miejscowości książki te są dostosowane do osób młodszych. Dodatkowo biografie wypełnione są wieloma zdjęciami. Pomimo tego, że książki te są dedykowane głównie dzieciom i młodzieży, mogą je czytać także dorośli. Co więcej uwzględnione tłumaczenia piłkarskich pojęć sprawiają, że z publikacji tych mogą korzystać także osoby, które wcześniej nie interesowały się piłką nożną. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński  
Gość: Yvette Żółtowska-Darska
Data emisji: 5.07.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się dzieje, gdy przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:37
Zdarza się, że opinia innych ludzi jest dla nas tak ważna, że przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dziecka, nie zważając na jego potrzeby i pragnienia. Przez to osoby młodsze mogą rosnąć z przekonaniem, że określony sposób prezentowania się zapewnia akceptację. To natomiast może skutkować rosnącym napięciem, a także przywiązaniem większej uwagi do wyglądu niż na przykład do zdrowia. O tym, dlaczego tak się dzieje opowiedziała w "Strefie Rodzic"a Katarzyna Gałązka, trenerka FamilyLab.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkursy talentów dla dzieci. Rozmowa z mamą reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2020

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:15
W dzisiejszych czasach istnieje wiele programów telewizyjnych i konkursów dzięki którym dzieci mogą pokazać światu swój talent. Jest to dla nich także szansa na przełamanie tremy przed publicznymi występami. Z drugiej jednak strony takie sytuacje wiążą się z ogromnym współzawodnictwem, na co nie każda młodsza osoba jest gotowa. O swoich rodzinnych doświadczeniach w tej kwestii opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Tracz, mama rozśpiewanej Oli i Ali, laureatki pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.  
rozwiń zwiń