Polskie Radio Dzieciom

Jak odwodnienie wpływa na nasz organizm?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:15
Około 50%-60% naszej masy ciała stanowi woda, dlatego też jest ona niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Z racji tego, że codziennie tracimy jej pewne ilości, istotne jest aby pić dużo płynów i uzupełniać braki wody. Zwłaszcza wtedy, kiedy panuje wysoka temperatura. W przeciwnym razie może grozić nam odwodnienie. O mitach i faktach na temat wody porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom z prof. dr hab Dariuszem Włodarkiem z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka z Katedry Dietetyki. 
Jak odwodnienie wpływa na nasz organizm?
Foto: Glow Images/East News

W ciągu dnia tracimy wodę m.in. oddając mocz oraz przez skórę, kiedy się pocimy. W momencie, gdy to następuje zachodzi parowanie wody z naszego ciała, a wskutek tego zabieranie ciepła, co chroni nas przed przegrzaniem. Dlatego tak istotne jest, aby w upalne dni, kiedy się pocimy, pić jeszcze więcej wody. Niemniej jednak, jeśli za jednym razem dostarczymy jej zbyt duże ilości, nasz organizm zacznie pozbywać się jej szybciej, aby utrzymać równowagę wodno-elektrolitową. W związku z tym korzystniejsze może okazać się picie wody częściej, lecz w mniejszych ilościach. 

sok napój arbuz_1200.jpg
Co jest zdrowsze: sok, nektar czy napój?

- Odwodnienie jest niebezpieczną sytuacją, bo powoduje zaburzenie regulacji chociażby ciśnienia, temperatury ciała. Może wpływać na zaburzenia elektrolitowe również w organizmie, a tym samym przekładać się na zaburzenia funkcjonowania różnych narządów – podkreślił Dariusz Włodarek. Zmniejszona ilość wody w organizmie powoduje także pogorszenie się kondycji fizycznej. Moment zaobserwowania suchości w ustach będzie oznaczał, że jesteśmy już odwodnieni. Świadczyć o tym może także intensywnie żółty kolor moczu oraz jego silny zapach. Dodatkowo wystąpić mogą problemy z koncentracją, senność, niepokój czy agresja. W przypadku wymiotów lub biegunki, aby się nie odwodnić dobrze jest wypić wodę z glukozą i solą. Pomoże to wyrównać niedobory elektrolitów i wody, a także ułatwi jej wchłanianie. 

Posłuchaj
59:38 2021_07_13 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 13 lipca godz. 21:00

Przyjmuje się, że na 1kg masy ciała potrzebujemy wypić ok. 30ml wody. Są jednak osoby, zwłaszcza starsze, które odczuwają pragnienie w mniejszym stopniu od innych. Dlatego tak ważne jest, aby przypominać im o uzupełnianiu płynów, nie zapominając, że pewna ilość wody jest dostarczana do naszego organizmu poprzez produkty, warzywa, owoce i potrawy, które jemy. Sportowcy i osoby, które dużo i ciężko ćwiczą mogą także uzupełniać płyny pijąc izotoniki. Co ciekawe, mleko możemy traktować jako część posiłku, ponieważ jest ono źródłem białka, tłuszczu oraz kalorii. Ponadto jeżeli jedziemy do kraju, gdzie woda może być zanieczyszczona i niezdatna do picia istotne jest, aby podczas prysznica przypadkiem jej się nie napić, a do mycia zębów skorzystać z wody z butelki lub przegotowanej. 

Posłuchaj
59:24 2021_07_13 22_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 13 lipca godz. 22:00

W zależności od substancji mineralnych, które znajdują się w wodzie, m.in. magnez i wapno, możemy ją podzielić na trzy kategorie: woda nisko, średnio i wysoko zmineralizowana. Co więcej pojęcia wody gazowanej i mineralnej są ze sobą nierzadko mylone. – Jeżeli oczywiście będzie to wysoko zmineralizowana woda, do której dodano dwutlenek węgla pod ciśnieniem, no to oczywiście będzie to wtedy woda mineralna. Natomiast normalnie woda gazowania nie równa się woda mineralna – skomentował Dariusz Włodarek. W odróżnieniu od wody mineralnej, woda gazowana szybciej gasi pragnienie w upalne dni. Tak więc, jeśli nie mamy chorób przewodu pokarmowego możemy ją pić. Mniej korzystna jest ona natomiast dla osób z chorobą refluksową, gdyż może nasilić jej objawy. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: prof. dr hab Dariusz Włodarek / Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka
Data emisji: 13.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Co jest zdrowsze: sok, nektar czy napój?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:31
Często przy wyborze napojów kierujemy się wyglądem ich opakowań, nie sprawdzając ich składu i wartości odżywczych. Co więcej, mylnie sądzimy, że jedynym sposobem na wypicie zdrowego soku jest zrobienie go samemu w domu. Co powinniśmy zatem wybrać, jeśli chcemy nie tylko zaspokoić swoje pragnienie, ale też zależy nam na dostarczeniu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych? O różnicach między sokami, nektarami i napojami opowiedzieli w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków oraz prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:51
Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
rozwiń zwiń