X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/

Jednym z głównych problemów okresu wakacyjnego jest brak rytmu dnia. Chodzimy spać i wstajemy później niż zazwyczaj, przez co odżywiamy się nieregularnie. Dlatego też warto zrobić harmonogram dnia, który będzie określać godziny spożywania posiłków. Ponadto między czerwcem, a wrześniem dzieci nie muszą chodzić do szkoły, podczas gdy rodzice wciąż pracują. Zwiększona ilość wolnego czasu może powodować nudę, a w efekcie tego częstsze zaglądanie do lodówki. W związku z tym dobrze jest zadbać o to, aby była ona wypełniona produktami zdrowymi i odżywczymi. Co więcej, do edukacji osoby młodszej na temat zdrowych nawyków żywieniowych można zaangażować także dziadków, którzy spędzają z dziećmi dużo czasu. Nie można zapomnieć także o korzyściach płynących z zaplanowanej aktywności fizycznej. 

Posłuchaj
59:54 2021_06_29 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 czerwca godz. 21:00

W upalne dni bardzo często sięgamy także po lody, które korzystnie byłoby traktować jako deser do zmniejszonego posiłku. Dodatkowo najlepszym wyborem byłyby sorbety lub lody domowe.  W przypadku ognisk lub grillów możemy zacząć od nałożenia i spożycia najpierw sałatki lub warzyw.  Zamiast napojów słodzonych warto pić czystą wodę, a sosy przygotowywać w oparciu o jogurt naturalny, a nie majonez mający dużą gęstość kaloryczną. Z kolei kiedy jesteśmy nad morzem czas na plaży możemy spędzić grając w piłkę, pływając w Bałtyku, biegając lub planując wycieczkę rowerową nadmorskimi terenami. Jeśli natomiast wykupiliśmy wakacje z ofertą „all inclusive”, niezmiennie warto zadbać o to, by jeść regularnie, o porach zbliżonych do spożywania posiłków w domu. 

Posłuchaj
59:45 2021_06_29 22_00_14_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 czerwca godz. 22:00

Jeżeli dziecko ma problem z otyłością istotne jest, aby powrót do prawidłowej masy ciała nastąpił w sposób trwały. Jako że obecnie dostęp do produktów mniej zdrowych jest szybszy i łatwiejszy, z korzyścią będzie zmiana swoich nawyków żywieniowych oraz zadbanie o aktywność fizyczną. – Mi się wydaje, że w zdrowym odżywianiu chodzi o to, żeby bardzo często robić dobrze, a od czasu do czasu jeśli sobie pozwolimy na jakiś grzeszek, to organizm sobie z tym poradzi – skomentowała dr Paulina Metelska. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: dr Paulina Metelska
Data emisji: 29.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Ile godzin powinniśmy spać by dobrze się wyspać? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:44
Odpowiednia ilość snu jest dla naszego organizmu niezwykle ważna, ponieważ to właśnie wtedy nasze ciało i umysł się regenerują, a pokłady energii zużytej w ciągu dnia mogą zostać odbudowane. Sen umożliwia także logiczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów w skuteczny sposób. Jak się jednak okazuje, jego nadmierna ilość może być równie niekorzystna, co niedobór senny. Co możemy zatem zrobić, aby dobrze się wysypiać? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to Kaję Romanowicz, psychologa klinicznego i psychoterapeutę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:09
Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest zespół metaboliczny i jak jemu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:37
Organizm człowieka potrzebuje składników, które będą go budować, regenerować i pomogą mu w przystosowaniu się do obecnych warunków życia wywołujących m.in. stres i niepokój. Niestety sposób odżywiania się wielu z nas, a także nieprawidłowa dieta skutkują zespołem metabolicznym, czyli grupą chorób dietozależnych, metabolicznych. Temat ten został omówiony w "Strefie Rodzica" przez dietetyka Justynę Mizerę.
rozwiń zwiń