X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Co jest zdrowsze: sok, nektar czy napój?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:31
Często przy wyborze napojów kierujemy się wyglądem ich opakowań, nie sprawdzając ich składu i wartości odżywczych. Co więcej, mylnie sądzimy, że jedynym sposobem na wypicie zdrowego soku jest zrobienie go samemu w domu. Co powinniśmy zatem wybrać, jeśli chcemy nie tylko zaspokoić swoje pragnienie, ale też zależy nam na dostarczeniu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych? O różnicach między sokami, nektarami i napojami opowiedzieli w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków oraz prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Oprócz różnych owoców i warzyw soki różnią się między sobą także konsystencją. Mogą być przecierowe, np. z pomidorów, mętne z pomarańczy lub klarowne z jabłek. Ich wartość zależy od produktów wykorzystanych do ich stworzenia. Tak więc, jeśli chcemy dostarczyć organizmowi witaminę A, możemy wypić np. domowy sok z marchewki. Niemniej jednak, jak powiedziała dr inż. Barbara Groele – Zarówno ten sok wyciśnięty w domu, jak i ten produkowany w zakładach i później dostępny na półce mogą być tak samo wartościowe. Nie uważam, że któryś z nich jest gorszy albo lepszy. Są równoważne. 

Posłuchaj
116:17 1.06. Strefa rodzica soki.mp3 Jaka jest różnica między sokami, nektarami a napojami? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_1.06.2021.

Istotne jest to, że w momencie rozdrobnienia składników na sok, dalsza produkcja odbywa się w układach zamkniętych, przez co nie dochodzi do ich utleniania. Dodatkowo poza sezonem do ich wytworzenia wykorzystuje się zagęszczone soki owocowe i warzywne, do których dodaje się następnie wodę oraz naturalne aromaty, które zostały odebrane podczas procesu ich produkcji. Dzięki temu wartość soków domowych i wyprodukowanych w zakładach jest taka sama

dieta 1200.jpg
Co jeść żeby schudnąć? Obalamy mity żywieniowe

W odróżnieniu od soków, które muszą być naturalne, do nektarów dodaje się wodę oraz dosładza się je. To dlatego, ponieważ produkowane są one z kwaśnych owoców, np. aronii. Z kolei napoje to szeroka grupa produktów, których głównym celem jest ugaszenie pragnienia, a nie zapewnienie wartości odżywczych. Mogą to być napoje słodzone lub gazowane. Jeśli są one owocowe albo warzywne, w swoim składzie muszą mieć min 20% soku lub przecieru. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że nawet jeśli dany produkt to 100% soku, dodany do niego ekstrakt z mięty sprawi, że będzie on nazywany napojem

alergia uczulenie pyłki katar 1200.jpg
Czas alergii. Jak skutecznie ją leczyć?


– Ważne, żeby traktować soki nie jako napój do gaszenia pragnienia, ale jako jedną z porcji warzyw i owoców – skomentował prof. Dariusz Włodarek. Pod względem wartości odżywczych, ich największą ilość dostarczają soki. Następnie nektary, a potem napoje z owoców i warzyw. Jeśli chodzi o ich opakowania, zarówno butelki, jak i kartony są równie bezpiecznie

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków i prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
Data emisji: 1.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także

Czytaj także

Otyłość w czasach pandemii. Jak pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 07:00
Czas pandemii to okres zmian nie tylko w życiu prywatnym i zawodowym, lecz także w zakresie naszego sposobu żywienia. Okazuje się, że chodzimy po zakupy spożywcze rzadziej, ale kupujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy.  Dodatkowo częściej zaopatrujemy się w różnego rodzaju słodkości. Jeśli dodamy do tego znany już wcześniej problem z niewystarczającą aktywnością fizyczną, zorientujemy się, dlaczego w okresie pandemii wzrasta problem z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Temat ten został poruszony w "Strefie Rodzica" przez dr n. med. Michała Brzezińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile godzin powinniśmy spać by dobrze się wyspać? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:44
Odpowiednia ilość snu jest dla naszego organizmu niezwykle ważna, ponieważ to właśnie wtedy nasze ciało i umysł się regenerują, a pokłady energii zużytej w ciągu dnia mogą zostać odbudowane. Sen umożliwia także logiczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów w skuteczny sposób. Jak się jednak okazuje, jego nadmierna ilość może być równie niekorzystna, co niedobór senny. Co możemy zatem zrobić, aby dobrze się wysypiać? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to Kaję Romanowicz, psychologa klinicznego i psychoterapeutę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie zwariować z wyprawką dla dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:16
Ósmy autorski podcast poświęcony ciąży i macierzyństwu jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama. Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom, można usłyszeć w każdą środę.
rozwiń zwiń