Polskie Radio Dzieciom

Co jest zdrowsze: sok, nektar czy napój?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:31
Często przy wyborze napojów kierujemy się wyglądem ich opakowań, nie sprawdzając ich składu i wartości odżywczych. Co więcej, mylnie sądzimy, że jedynym sposobem na wypicie zdrowego soku jest zrobienie go samemu w domu. Co powinniśmy zatem wybrać, jeśli chcemy nie tylko zaspokoić swoje pragnienie, ale też zależy nam na dostarczeniu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych? O różnicach między sokami, nektarami i napojami opowiedzieli w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków oraz prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Oprócz różnych owoców i warzyw soki różnią się między sobą także konsystencją. Mogą być przecierowe, np. z pomidorów, mętne z pomarańczy lub klarowne z jabłek. Ich wartość zależy od produktów wykorzystanych do ich stworzenia. Tak więc, jeśli chcemy dostarczyć organizmowi witaminę A, możemy wypić np. domowy sok z marchewki. Niemniej jednak, jak powiedziała dr inż. Barbara Groele – Zarówno ten sok wyciśnięty w domu, jak i ten produkowany w zakładach i później dostępny na półce mogą być tak samo wartościowe. Nie uważam, że któryś z nich jest gorszy albo lepszy. Są równoważne. 

Posłuchaj
116:17 1.06. Strefa rodzica soki.mp3 Jaka jest różnica między sokami, nektarami a napojami? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_1.06.2021.

Istotne jest to, że w momencie rozdrobnienia składników na sok, dalsza produkcja odbywa się w układach zamkniętych, przez co nie dochodzi do ich utleniania. Dodatkowo poza sezonem do ich wytworzenia wykorzystuje się zagęszczone soki owocowe i warzywne, do których dodaje się następnie wodę oraz naturalne aromaty, które zostały odebrane podczas procesu ich produkcji. Dzięki temu wartość soków domowych i wyprodukowanych w zakładach jest taka sama

dieta 1200.jpg
Co jeść żeby schudnąć? Obalamy mity żywieniowe

W odróżnieniu od soków, które muszą być naturalne, do nektarów dodaje się wodę oraz dosładza się je. To dlatego, ponieważ produkowane są one z kwaśnych owoców, np. aronii. Z kolei napoje to szeroka grupa produktów, których głównym celem jest ugaszenie pragnienia, a nie zapewnienie wartości odżywczych. Mogą to być napoje słodzone lub gazowane. Jeśli są one owocowe albo warzywne, w swoim składzie muszą mieć min 20% soku lub przecieru. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że nawet jeśli dany produkt to 100% soku, dodany do niego ekstrakt z mięty sprawi, że będzie on nazywany napojem

alergia uczulenie pyłki katar 1200.jpg
Czas alergii. Jak skutecznie ją leczyć?


– Ważne, żeby traktować soki nie jako napój do gaszenia pragnienia, ale jako jedną z porcji warzyw i owoców – skomentował prof. Dariusz Włodarek. Pod względem wartości odżywczych, ich największą ilość dostarczają soki. Następnie nektary, a potem napoje z owoców i warzyw. Jeśli chodzi o ich opakowania, zarówno butelki, jak i kartony są równie bezpiecznie

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków i prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
Data emisji: 1.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Otyłość w czasach pandemii. Jak pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 07:00
Czas pandemii to okres zmian nie tylko w życiu prywatnym i zawodowym, lecz także w zakresie naszego sposobu żywienia. Okazuje się, że chodzimy po zakupy spożywcze rzadziej, ale kupujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy.  Dodatkowo częściej zaopatrujemy się w różnego rodzaju słodkości. Jeśli dodamy do tego znany już wcześniej problem z niewystarczającą aktywnością fizyczną, zorientujemy się, dlaczego w okresie pandemii wzrasta problem z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Temat ten został poruszony w "Strefie Rodzica" przez dr n. med. Michała Brzezińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile godzin powinniśmy spać by dobrze się wyspać? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:44
Odpowiednia ilość snu jest dla naszego organizmu niezwykle ważna, ponieważ to właśnie wtedy nasze ciało i umysł się regenerują, a pokłady energii zużytej w ciągu dnia mogą zostać odbudowane. Sen umożliwia także logiczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów w skuteczny sposób. Jak się jednak okazuje, jego nadmierna ilość może być równie niekorzystna, co niedobór senny. Co możemy zatem zrobić, aby dobrze się wysypiać? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to Kaję Romanowicz, psychologa klinicznego i psychoterapeutę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie zwariować z wyprawką dla dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:16
Ósmy autorski podcast poświęcony ciąży i macierzyństwu jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama. Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom, można usłyszeć w każdą środę.
rozwiń zwiń