Polskie Radio
Section05
Joanna Neuhoff-Murawska

Dr Witaminka o polskich potrawach tradycyjnych

Pierogi, kotlet schabowy, gołąbki, bigos i żurek.. W audycji "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawialiśmy o polskich potrawach tradycyjnych. Jak je podawać, aby dania były zdrowe? Na to pytanie odpowiedziała dr Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PIB, znana z anteny Polskiego Radia Dzieciom jako Dr Witaminka.
Zobacz więcej na temat:  dr Witaminka zdrowe odżywianie kuchnia polska Popołudnik w PR Dzieciom Joanna Neuhoff-Murawska radio dla dzieci

Alergia na białka mleka krowiego: diagnostyka i leczenie

Alergia pokarmowa spędza sen z  oczu wielu rodzicom, może obejmować wiele układów i objawiać się w różny sposób: od wysypki na skórze, przez bóle brzucha i krew w kupce malucha do skurczów oskrzeli. Nierzadko bywa, iż objawy u maluszka nie mają tła alergicznego, a diagnoza postawiona została zbyt wcześnie lub niewłaściwie.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci wychowanie edukacja Joanna Neuhoff-Murawska zdrowie dziecka alergie u dzieci

Smaki lata na jesień i zimę. Jaka jest recepta na zdrowe przetwory?

Chociaż przed nami jeszcze kilka tygodni ciepłej i ładnej pogody, warto rozpocząć przygotowania do powoli nadchodzącego, mniej przyjemnego okresu. Korzystając z okazji łatwego dostępu do świeżych oraz sezonowych owoców i warzyw wielu z nas może zacząć robić domowe przetwory, którymi delektować się będziemy zimą. Niemniej jednak, odpowiedni sposób ich przygotowania jest niezwykle ważny, ponieważ może uchronić nas przed groźnymi bakteriami. Czy nie prościej zatem jest kupić dżemy i powidła w sklepie? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z dr inż. Barbarą Groele, technologiem żywności z Krajowej Unii Producentów Soków.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta przetwory Joanna Neuhoff-Murawska radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak odwodnienie wpływa na nasz organizm?

Około 50%-60% naszej masy ciała stanowi woda, dlatego też jest ona niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Z racji tego, że codziennie tracimy jej pewne ilości, istotne jest aby pić dużo płynów i uzupełniać braki wody. Zwłaszcza wtedy, kiedy panuje wysoka temperatura. W przeciwnym razie może grozić nam odwodnienie. O mitach i faktach na temat wody porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom z prof. dr hab Dariuszem Włodarkiem z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka z Katedry Dietetyki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie Joanna Neuhoff-Murawska radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Joanna Neuhoff-Murawska zdrowie zdrowie dziecka zdrowie i dieta radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+