Polskie Radio Dzieciom

Obozy i kolonie letnie w czasie pandemii. Jakie są zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:15
Po kilkunastu miesiącach nauki zdalnej i ograniczonej możliwości spotykania się z rówieśnikami, dzieci pragną nawiązywać kontakt z innymi oraz spędzać czas na świeżym powietrzu. Okazją do tego są wakacyjne kolonie i obozy zapewniające im rozrywkę, odpoczynek oraz miłe wspomnienia. Niemniej jednak skutki pandemii dotknęły także wyjazdy zorganizowane. W związku z tym ich organizatorzy muszą przestrzegać dodatkowych procedur bezpieczeństwa, o czym w Strefie Rodzica opowiedzieli Artur Hubala i Zbigniew Kozłowski,  kierownicy i opiekunowie obozów i kolonii oraz harcmistrz, Lidia Wierzbicka
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/ VP Photo Studio

Ośrodki wyjazdowe są dobierane w taki sposób, aby uczestnicy kolonii nie mieszali się z innymi gośćmi. Wychodząc z dziećmi opiekunowie starają się także unikać miejsc często obleganych przez turystów oraz pilnują, aby każdy uczestnik wyjazdu nosił maseczkę, gdy jest to konieczne.  W przypadku obozów harcerskich tworzy się kilkunastoosobowe drużyny, które na początku, przez pewien czas nie mogą się ze sobą mieszać, aby uniemożliwić potencjalne rozprzestrzenianie się choroby. Kiedy natomiast minie dany okres, dzieci mogą zacząć nawiązywać kontakt także z innymi uczestnikami.

Aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie obozów i kolonii, przygotowania do wyjazdów zaczynają się dużo wcześniej. Między kolejnymi grupami ośrodki muszą przejść dezynfekcję oraz zapewnić środki dezynfekujące. Co więcej, obecne przepisy stanowią, ze dziecko musi mieć do własnej dyspozycji ok 4 metrów kwadratowych. Dodatkowo sanepid kontroluje m.in. wychowawców i kierowników odnośnie ich szkoleń dotyczących Covid-19 oraz sprawdza karty zdrowia, które rodzic dziecka musi wypełnić przed wyjazdem. – Dziecko wchodząc do autobusu już też ma mierzoną temperaturę, rodzic pisze specjalne oświadczenie o tym, że dziecko i rodzina nie mieli świadomego kontaktu z osobą chorą i to jest taki pierwszy, podstawowy warunek – powiedziała harcmistrz Lidia Wierzbicka. 

Posłuchaj
59:26 2021_07_21 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 21 lipca godz. 21:00

W przypadku wystąpienia gorączki dziecko jest izolowane, a następnie wychowawcy kontaktują się z jego rodzicami oraz lekarzem. Na obozach zapewniona jest także opieka służby medycznej. Jeśli jednak okaże się, że jest ona niewystarczająca, opiekun wraz z dzieckiem udają się do punktu pielęgniarsko-aptecznego lub jadą do najbliższego szpitala. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Artur Hubala i Zbigniew Kozłowski, kierownicy i opiekunowie obozów i kolonii oraz Lidia Wierzbicka -harcmistrz
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

 

Zobacz także
Czytaj także

Gdzie na wakacje z dziećmi? Nietypowe miejsca wypoczynkowe [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:26
Podczas wakacji czy urlopu często wybieramy destynacje oblegane przez turystów, zapominając o miejscach nietuzinkowych i wyjątkowych, których w Polsce jest wiele. Z racji tego, że jednak niewielu z nas o nich wie, udając się tam możemy mieć pewność, że po drodze nie spotkamy wielu ludzi. Dzięki temu miejsca te pozostają „dzikie” oraz nieco zapomniane, a przez to idealne do odpoczynku. O tym, gdzie możemy je znaleźć opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Szczepan Żurek, nauczyciel geografii i członek Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spędzić wakacje w mieście blisko natury?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 15:00
Przerwa od szkoły i nauki to dobry moment, by odejść od komputera i spędzić czas na świeżym powietrzu obcując z natura. Aby to zrobić, nie trzeba wcale wyjeżdżać poza miasto, gdyż niejedno skrywa w sobie dziką przyrodę, która czeka na odkrycie. O tym, jak ciekawie spędzić wakacje w mieście jednocześnie będąc blisko zieleni opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Anna Warzyńska i Olga Maj z Fundacji "Dzieci w Naturę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna apteczka. Co i jak spakować?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 17:32
Trudno przewidzieć, kiedy konieczne będzie udzielenie pomocy drugiej osoby. Jednakże ze względu na ruchliwy tryb życia jaki prowadzą dzieci, otarcia i skaleczenia są w ich przypadku nierzadko spotykane. W związku z tym, kiedy wychodzimy z nimi do parku lub udajemy się w podróż dobrze jest  zabrać ze sobą podstawowe materiały opatrunkowe, które możemy znaleźć w każdej domowej apteczce. O czym jeszcze warto pamiętać? Odpowiedzi w "Strefie Rodzica" udzielił ratownik medyczny Ariel Szczotok.
rozwiń zwiń