X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Gdzie na wakacje z dziećmi? Nietypowe miejsca wypoczynkowe [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:26
Podczas wakacji czy urlopu często wybieramy destynacje oblegane przez turystów, zapominając o miejscach nietuzinkowych i wyjątkowych, których w Polsce jest wiele. Z racji tego, że jednak niewielu z nas o nich wie, udając się tam możemy mieć pewność, że po drodze nie spotkamy wielu ludzi. Dzięki temu miejsca te pozostają „dzikie” oraz nieco zapomniane, a przez to idealne do odpoczynku. O tym, gdzie możemy je znaleźć opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Szczepan Żurek, nauczyciel geografii i członek Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz".
W zespole znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządów, a także dziewięciu ekspertów z zagranicy. Zaproszono ekologów.
W zespole znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządów, a także dziewięciu ekspertów z zagranicy. Zaproszono ekologów.Foto: Jackowy/Wikimedia Commons/CC

Do wyjątkowych miejsc zaliczają się obszary blisko natury, np. w województwie lubuskim, które uważa się za najbardziej zalesiony region w Polsce. Zamiast pójścia do parku narodowego, możemy wybrać jeden z parków krajobrazowych, które są zazwyczaj mniej zaludnione. Z kolei korzystając z mapy znajdziemy równie ciekawe pomniki przyrody. Interesujące są także odcinki, do których niełatwo jest się dostać samochodem. Jednym z nich jest trudno dostępny obszar w Puszczy Białowieskiej, gdzie rosną 300-letnie sosny. Dodatkowo jeśli chcemy udać się na wycieczkę jednodniową możemy także odwiedzić mało uczęszczane otuliny rezerwatów. 

Posłuchaj
59:47 2021_07_09 21_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 lipca godz. 21:00

Wycieczki do nietuzinkowych, zapomnianych miejsc mogą być wspaniałą zabawą dla całej rodziny, podczas której każda osoba może odnaleźć w sobie cząstkę odkrywcy. – Warto sięgnąć po stare mapy krajoznawcze i tam rzeczywiście [jest] bardzo dużo takich atrakcji, które już trochę się zatarły – polecił Szczepan Żurek. Turyści spragnieni nowych wrażeń za swój cel mogą obrać także poszukiwanie tzw. trójstyków, czyli miejsc styku trzech województw. Mogą być one np. w lesie czy pośrodku rzeki. Co więcej często obszary najbardziej przyciągające to takie, które niekoniecznie są spektakularne, ale wciąż pozostają autentyczne, np. niewielkie, klimatyczne restauracje. Za mało odkryte uważa się także zachodnie województwa kraju, np. zachodniopomorskie. 

Posłuchaj
59:29 2021_07_09 22_00_24_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 lipca godz. 22:00

Kiedy wybieramy nietypowe miejsca na spędzenie czasu, warto liczyć się z tym, że sposób przeżywania wakacji będzie inny niż ten, który do tej pory znaliśmy. Co prawda podczas takich wypraw mogą trafić się pola kempingowe czy kwatery agroturystyczne, ale bardzo często sami będziemy musieli zorganizować sobie nocleg, a także przygotować śniadanie i kolację. Sytuacja ta może mieć miejsce np. podczas spływu kajakiem po granicznym odcinku Bugu, gdzie nie ma bazy noclegowej. Jeśli ktoś jednak jest chętny by spędzić noc pod gołym niebem, może także skorzystać z programu lasów państwowych. W ramach tej inicjatywy osoby zainteresowane mogą zanocować w lesie pod namiotem lub na hamaku, w wyznaczonym do tego miejscu.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks  
Gość: Szczepan Żurek - nauczyciel geografii i członek Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz"
Data emisji: 9.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

 

Zobacz także

Czytaj także

Jak tuż za blokiem znaleźć dzikie ostępy – mikro wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 09:00
Brak czasu, pieniędzy i pomysłu. To główne wymówki przed zorganizowaniem rodzinnej wyprawy. Okazuje się, że fascynujące miejsca można znaleźć tuż za blokiem. By je poznać nie trzeba ani pieniędzy, ani wiele czasu. Oto kilka wskazówek ja je odkryć.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze planować czas?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:06
Pandemia sprawiła, że nasze życie zostało przeorganizowane. Niektórzy z nas zmienili także swoje cele i wartości. Uwagę, którą w znacznym stopniu poświęcaliśmy pracy zaczęliśmy skupiać na sobie i swojej rodzinie. Uświadomiliśmy sobie również, że aby móc doświadczać radosnych chwil, trzeba mieć czas, by w nich uczestniczyć. Jak zatem dobrze ustalać priorytety? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Bożeną Kowalkowską, autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:59
Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń