Polskie Radio Dzieciom

"Zanocuj w lesie". Gdzie możemy nocować i jak się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 15:00
Mówi się, że kolor zielony uspokaja. Nie dziwne zatem, że przebywając w lesie i obcując z naturą człowiek może się zrelaksować i odstresować. Taka forma spędzania czasu nie jest jednak bardzo popularna wśród naszego społeczeństwa. Zmienić to może program lasów państwowych „Zanocuj w lesie”, który zachęca do spędzenia nocy wśród drzew. Zanim jednak do tego dojdzie, istotne jest odpowiednie przygotowanie, które umożliwi miłe spędzenie czasu. O czym warto pamiętać planując nocleg w lesie opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Adam Gełdon z nadleśnictwa Spychowo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jeśli ktoś rzadko obcuje z naturą, dobrze jest najpierw udać się do lasu na krótszy czas, aby nacieszyć się panującym tam klimatem. Później dopiero możemy zacząć przygotowania do noclegu. Niemniej jednak korzystne jest, aby pierwsze nocowanie pod gwiazdami odbyć niedaleko domu, np. w ogródku, aby czuć się pewniej. 

Wybierając się do lasu istotne jest, aby zabrać odpowiednią ilość najpotrzebniejszych rzeczy. Pomóc w tym może zadanie sobie pytania, co planujemy tam robić, gdyż od tego zależy, co nam się przyda. Tak więc, jeśli planujemy przebywać w lesie krótszy czas wystarczyć może termos gorącej herbaty i posiłki, które można spożyć na zimno. Co więcej, przydatna może się okazać mała apteczka, m.in. z lekami przeciwbólowymi oraz plastrami. Dobrze jest zabrać ze sobą również kompas i mapę, a jeśli korzystamy z niej w telefonie, to także powerbank, by móc naładować komórkę. Ważne jest także odpowiednie ubranie, w tym czapka z daszkiem w upalne dni oraz kurtka przeciwdeszczowa. Ponadto śpiwór lub hamak, schronienie, latarka, środek ochraniający przed komarami i kleszczami oraz wygodne buty, a także spodnie do kostki i bluzka z długim rękawem. 

Posłuchaj
59:43 2021_07_30 21_01_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 30 lipca godz. 21:01

Oprócz zabrania ze sobą rzeczy materialnych równie ważne jest posiadanie odpowiednich informacji. Przed podróżą dobrze jest zobaczyć np. w internecie jak wygląda teren, na który się wybieramy oraz jakimi ścieżkami będziemy się poruszać. Jedna z zasad etycznego korzystania z lasu mówi, aby być świadomym konsekwencji naszych działań. Oznacza to, aby m.in biwakować w miejscach, które są bezpieczne dla zwierząt, np. daleko od rzeki czy jeziora oraz by rozpalać ogień tylko, jeśli jest to konieczne oraz jedynie w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych. Będąc w lesie z góry godzimy się na warunki tam panujące, w tym także podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. 

Posłuchaj
59:09 2021_07_30 22_01_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 30 lipca godz. 22:01

Po zakończeniu programu pilotażowego i wprowadzeniu projektu "Zanocuj w lesie" na stałe, możemy od maja legalnie biwakować na terenach wyznaczonych przez nadleśnictwa. Co więcej, nie trzeba zgłaszać naszej chęci do nocowania w lesie. – W stałym programie "Zanocuj w lesie", który już funkcjonuje od pierwszego maja, tych zgłoszeń nie trzeba robić, jeżeli spędzamy w lesie do dwóch nocy i do dziewięciu osób – podkreślił Adam Gełdon. W sytuacji większej ilości dni lub osób wymagana jest pisemna zgoda od miejscowego nadleśnictwa. Informacje można znaleźć również na stronie internetowej wybranego nadleśnictwa, w zakładce "turystyka", a następnie program "Zanocuj w lesie". Dostępna jest tam mapa z wyznaczonych obszarem do biwakowania, regulamin oraz przydatne informacje w skróconej formie, m.in. lista potrzebnych rzeczy.

Będąc w lesie możemy obawiać się spotkania z dzikimi zwierzętami. Korzystne zatem jest, aby nie schodzić z wyznaczonych szlaków oraz nie chodzić na skróty. Z natury unikają one ludzi, dlatego też, jeśli rozbijemy biwak w odpowiednim miejscu, zmniejszymy szansę spotkania zwierząt. Dodatkowo, idąc przez las możemy zachowywać się stosunkowo głośno, aby zwierzęta nas wcześniej usłyszały i miały szansę na odejście. Oprócz kleszczy zagrażać nam mogą także żmije. W sytuacji, gdy nas ugryzie lepiej od razu wezwać pomoc. Nie staramy się natomiast wycisnąć lub wyssać jadu. Z kolei, kiedy spotkamy na swojej drodze ranne zwierzę, dobrze jest zadzwonić po odpowiednie służby, ponieważ podjęcie samodzielnych działań może być dla nas niebezpieczne oraz stresujące dla zwierzęcia. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks  
Gość: Adam Gełdon / Nadleśnictwo Spychowo
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać integrację sensoryczną? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:00
Kolejny autorski podcast poświęcony ciąży i macierzyństwu dziś ma swoją premierę na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Ich autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama. W najnowszym odcinku rozmawia o rozwoju integracji sensorycznej dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:00
W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak bawić się z dzieckiem latem? Rodzicielstwo przez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 13:45
Niewątpliwie czas spędzony z maluchem korzystnie wpływa na jego rozwój, ale też relacje rodzinne. W wakacje, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły czy przedszkola możemy wykorzystać dodatkowy czas na wspólne bawienie się na kocyku. Co więcej, zabawy te nie muszą być skomplikowane, by były atrakcyjne dla najmłodszych. O tym, jak połączyć rodzicielstwo i rozrywkę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Estera Wocial, autorka profilu na Instagramie "Z mamą się nie nudzę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń