Polskie Radio Dzieciom

Jak wspierać integrację sensoryczną? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:00
Kolejny autorski podcast poświęcony ciąży i macierzyństwu dziś ma swoją premierę na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Ich autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama. W najnowszym odcinku rozmawia o rozwoju integracji sensorycznej dzieci.
Ida Nowakowska w studiu_Polskie Radio Dzieciom
Ida Nowakowska w studiu_Polskie Radio DzieciomFoto: Kamil Jasieński/PR

Rozwój dziecka jest niezwykle ważny. W jego skład wchodzi również integracja sensoryczna. Co to takiego jest? Jak powinna się rozwijać u dziecka? I jak dziecku pomóc w tym rozwoju? Na te i inne pytania odpowiada pedagog specjalny oraz terapeutka integracji sensorycznej, Aleksandra Charezińska.

- Zadaniem rodziców malutkiego dziecka jest obserwowanie dziecka. Każde dziecko inaczej się rozwija. Są dzieci, które szybko zdobywają pewne umiejętności np. wodzenie wzrokiem czy dłuższe skupianie się dłuższego czy odpowiedzi rodzicowi, kiedy pojawia się pierwszy uśmiech, a potem coraz częściej – zauważyła gość Idy Nowakowskiej dodając, że dla prawidłowego rozwoju dziecka bardzo ważna sprawą jest naturalne reagowanie na potrzeby dziecka zas podstawą wspierania rozwoju jest relacja pomiędzy rodzicem a maluszkiem i nic tego nie zastąpi. – Jeśli chodzi o rozwój wzroku  to mamy badania, które mówią o tym, że pomoce tj. książeczki kontrastowe, które stymulują wzrok i wzrost połączen między neuronami w korze wzrokowej, ale podstawą jest tu kontakt twarzą w twarz z rodzicem, wyciąganie rączek w kierunku twarzy rodzica, dotykanie jego twarzy czy włosów jest tu niezewykle istotne. Książeczki kontrastowe mogą być dodatkiem – podsumowała Aleksandra, Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę w rozwoju dziecka?

Pierwszym czynnikiem, jeśli chodzi o integrację sensoryczną i rozwój zmysłowy jest poród i czas okołoporodowy. - My fizjoterapeuci wiemy, że dzieci z powikłanych czy przeleżanych ciąż, ale tez z powikłanego porodu, poprzez cesarskiej cięcie, są w grupie ryzyka. Taki dzieciom i ich rozwojowi trzeba się uważnie przyglądać – zauważyła gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom.

POSŁUCHAJ PODCASTU IDY NOWAKOWSKIEJ - STREFA RODZICA - PRZYSZŁA MAMA NR 16

Kolejnym sygnałem powinien być dla rodziców brak chęci przytulania się ze strony dziecka. Widac to już nawet u kilkumiesięcznych dzieci. Jeśli maluch odpycha się od rodzica, pokazuje, że czuje dyskomfort podczas przytulania, to jest to niepokojąca sytuacja. Naturalnie dotyk i bliskość powinny wyciszać. Jeśli tak nie jest to jest to reakcja nieprawidłowa w kontekście rozwoju integracji sensorycznej.

- Czynnikiem ryzyka może być też problem z jedzeniem czy z odruchem ssania, ale również sposób reagowania na dźwięki czy światło. Dlaczego? O tym w najnowszym podcaście Idy Nowakowskiej.

Wiele jest dylematów związanych z okresem ciąży i macierzyństwa zaś ilość publikacji na ten temat jest tak liczna, że trudno je samodzielnie zweryfikować i wybrać te właściwe. Jak bezpiecznie  przebrnąć przez ten piękny i jednocześnie trudny okres w życiu kobiety i rodziny? Zapraszamy do najnowszych podcastów „Strefa rodzica” przygotowanych przez przyszłą mamę Idę Nowakowską. Podcasty powstały we współpracy z cyfrowym i całodobowym Polskim Radiem Dzieciom.

Ida Nowakowska, młoda mama, zwraca się w swoich rozmowach do ekspertów z różnych dziedzin z pytaniami, które ją nurtują. W rozmowach z ekspertami chce rozwiać wątpliwości oraz niepokoje i zweryfikować sprzeczne informacje dostępne w sieci. Kierując się sobą i swoim doświadczeniem, chce pomagać mamom takim jak ona, w ich pierwszych macierzyńskich doświadczeniach.

Kolejne premierowe odcinki podcastów „Strefa rodzica” będą poświęcone tematom tj. np.
Chrzest - jak przygotować siebie, najbliższych i dziecko do sakramentu chrztu.
gość:  o. Marcin Rutecki, dominikanin.

Zdrowy sen małego dziecka. Dlaczego jest ważny, i jak sprawić aby dziecko spało w jak najbardziej zdrowy i komfortowy sposób.
Gość: Magda Kaczor, lekarz, specjalista psychiatra dziecięcy. Ekspert Medycyny Snu Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem.
Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka, i od czego zacząć? Od jakich smaków zacząć, i w jakim wieku?
Gość: Magdalena Czyrynda - Koleda, dietetyk, Z kaloriami na pieńku

Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom usłyszeć można w każdą środę.

Każdy odcinek ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom w komentarzach pod specjalnie przygotowanym, postem będzie możliwość zadawania pytań autorce. Więcej informacji na www.polskieradiodzieciom.pl.

Przypominamy, że na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów.

Strefa Rodzica - Prawo - 01 - Władza rodzicielska
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 05 - Rozmowa z dziećmi o przemocy
Strefa Rodzica - Dieta i zdrowie - 07 - Niefarmakologiczne uśmierzanie bólu podczas porodu
Strefa Rodzica - Dieta i zdrowie - 06 - Soki w diecie
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 06 - Szantaż   

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl
Opowieści z lasu Joszka Brody - 09 - Naśladowanie dźwięków 
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 30 - Bajki i baj
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 27 - Zawody, czyli kim zostaćeczki
Brzydkie kaczątko 
Calineczka
Księżniczka na ziarnku grochu

Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Zobacz także
Czytaj także

Jestem w ciąży i co dalej? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:14
Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przygotować zwierzę na dziecko w domu? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 14:43
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy, 14. odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama rozmawia z zoopsychologiem i behawiorystą o przygotowaniu domowego czworonoga na pojawienie się dziecka. Jak sprawić aby relacja zwierzę - maluch, od pierwszych dni tworzyła się w sposób jak najlepszy dla obojga.
rozwiń zwiń