Polskie Radio Dzieciom

Jak zapobiec niebezpiecznym sytuacjom w życiu dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:16
Pomimo że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze dla każdego rodzica, uświadamianie osoby młodszej na temat możliwych zagrożeń ze strony innych nierzadko następuje dopiero w momencie, gdy pewne granice zostaną przekroczone. W zapobieganiu sytuacjom, w których dziecko staje się ofiarą może pomóc odpowiednia profilaktyka, o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", opowiedziała Sabina Zalewska, psycholog.
Mężczyzna nie przyznaje się do zarzutów
Mężczyzna nie przyznaje się do zarzutówFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Z racji tego, że w każdym środowisko może znaleźć się zła osoba, zależy nam na tym, aby dziecko nabyło umiejętność bycia asertywnym oraz umiało sobie poradzić w przyszłości. Niemniej jednak, są osoby, które są bardziej narażone na bycie ofiarą. Wpływać na to może m.in. charakter, gorsze relacje rodzinne, brak wsparcie ze strony najbliższych, niska samoocena wynikająca z odrzucenia przez rodzica czy niespełnione potrzeby, takie jak miłość oraz pragnienie bycia zauważonym i dowartościowanym.

Jeżeli potrzeby dziecka nie zostaną zaspokojone, dana osoba może zacząć to wykorzystywać i utrwalać przywiązanie dziecka, które nie zauważy, że jest manipulowane. Zazwyczaj ludzie, którzy chcą wykorzystać innych, emocjonalnie, finansowo lub seksualnie, są bardzo inteligentni i wiedzą czego szukać i jak wykorzystać słaby punkt dziecka. – Kontakt z taką toksyczną osobą, która nas krzywdzi w życiu, dziecko w takim wypadku, pozostaje na całe życie. Tego się nie da wymazać, to rzutuje na wszystko, co potem się wydarzy; na związki, które zawieramy, na to, jak żyjemy ogólnie, jaki mamy stosunek do innych ludzi – dodała Sabina Zalewska. 

Posłuchaj
59:37 29.09. Strefa rodzica.mp3 Jak zapobiec niebezpiecznym sytuacjom w życiu dziecka? (Strefa rodzica/PR Dzieciom)_29.09.21.

Dobrze, aby dziecko wiedziało, że ma wsparcie najbliższych mu osób, które interesują się jego życiem oraz do których będzie mogło przyjść w trudnej sytuacji. Równie istotne są rozmowy z dzieckiem na temat zagrożeń oraz ograniczonego zaufania. Podczas rozmowy rodzice mogą poruszyć także kwestie dotyczące granic dziecka oraz co zrobić w momencie, gdy zostaną one przekroczone przez inne osoby. Korzystnie byłoby, gdyby informacje nie były przekazywane w dużych emocjach, lecz konkretnie, aby nie przestraszyć dziecka tylko uświadomić, że ludzi są różni i czasami mogą spotkać nie swojej drodze niedobre osoby. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Sabina Zalewska - psycholog
Data emisji: 29.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Co się dzieje, gdy przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:37
Zdarza się, że opinia innych ludzi jest dla nas tak ważna, że przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dziecka, nie zważając na jego potrzeby i pragnienia. Przez to osoby młodsze mogą rosnąć z przekonaniem, że określony sposób prezentowania się zapewnia akceptację. To natomiast może skutkować rosnącym napięciem, a także przywiązaniem większej uwagi do wyglądu niż na przykład do zdrowia. O tym, dlaczego tak się dzieje opowiedziała w "Strefie Rodzic"a Katarzyna Gałązka, trenerka FamilyLab.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serce i logika w rodzicielstwie bliskości

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:42
Kiedy dziecko przychodzi na świat, naturalnym odruchem rodzica jest jego przytulenie. Chociaż każdy z nas pragnie być blisko swojego malucha, z czasem jednak nasza podświadoma bliskość zostaje naruszona przez cywilizacyjne metody wychowawcze. Powrotem do intuicyjnego rodzicielstwa jest idea tzw. rodzicielskiej bliskości, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała Joanna Jaskółka, autorka książki "Bliżej. Rodzicielstwo bliskości dla tych, którym kończy się cierpliwość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Czym jest zakochanie u dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:37
Zakochanie to nagłe i bardzo intensywne uczucie, które u rodziców może wzbudzić niepokój m.in. o to, jak stan ten wpłynie na dziecko oraz czy sobie z nim poradzi. Można powiedzieć, że pierwsze zakochanie wpływa na nasze dalsze życie, ponieważ poznajemy wtedy nieznane nam wcześniej uczucia. Dlatego też dobrze, aby w doświadczeniu tym dzieci mogły liczyć na wsparcie rodziców, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marzena Martyniak, psycholog i założycielka Instytutu Rozwoju Emocji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń