X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak książki dla dzieci mogą pomóc najmłodszym w zrozumieniu chorób onkologicznych

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 13:55
Choroby nowotworowe atakują gwałtownie, przez co nie mamy możliwości oswoić się z tak trudną sytuacją, która zmienia życie nie tylko osób chorych, ale też ich rodzin. W przypadku osób młodszych, wytłumaczenie tematów onkologicznych w zrozumiały dla nich sposób nie jest proste. Niemniej jednak, kwestie te zostały omówione w dwóch książkach dla dzieci: "Myszka Marcelina" oraz "O, choroba". O ich formacie oraz przesłaniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" Marta Tittenbrun z Fundacji Zaczytani.org oraz Karolina Oponowicz z Wydawnictwa Agora dla Dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Pezibear

Co roku w Polsce diagnozowanych jest ok. 1200 nowotworów u dzieci, które niespodziewanie muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Fundacja Zaczytani.org podjęła próbę wytłumaczenia najmłodszym osobom nieznanej im sytuacji oraz wsparcia osób z najbliższego otoczenia chorych. Jedną z misji organizacji jest popularyzacja czytelnictwa, m.in. poprzez coroczną zbiórkę książek oraz pokazanie, jak dzięki literaturze można zbudować relacje z innymi. Najnowszym projektem fundacji jest bajka terapeutyczna "Myszka Marcelina", która w przystępny dla dzieci sposób pozwala lepiej zrozumieć kwestie onkologiczne.

Historia bajki, która przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-7 lat dostępna jest w formie słuchowiska i e-booka. Opowiada ona o polnej myszce, która po zasłabnięciu trafia do szpitala, gdzie po wykonaniu badań krwi dowiaduje się, że ma nowotwór. W szpitalu zostaje przez dłuższy czas, w ciągu którego jest leczona m.in. magicznym nektarem, który jest metaforą chemioterapii. W trakcie leczenia traci sierść, jednak podczas całego procesu może liczyć na wsparcie rodziny, przyjaciół, wolontariuszki i zespołu lekarzy i pielęgniarek. 

Posłuchaj
59:26 2021_09_27 20_59_57_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 września godz. 21:00

Bajka o Myszce Marcelinie stanowi punkt wyjścia do dalszej pracy z dzieckiem. Dołączone materiały edukacyjne pomogą w prowadzeniu rozmów z młodszymi osobami na tematy chorób nowotworowych oraz podpowiedzą m.in. jakie pytania można zadać dzieciom oraz jakie są cele bajkoterapii. – Pracować z nią powinny dzieci chore onkologicznie oraz opiekunowie takich dzieci. Ponieważ temat jest trudny, temat na pewno wymaga konsultacji z ekspertami, to my te konsultacje przeprowadzaliśmy właśnie po to, żeby bajka była zaakceptowana przez psychoonkologów – dodała  Marta Tittenbrun. 

Posłuchaj
58:37 2021_09_27 21_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 września godz. 22:00

Druga historia o tytule "O, choroba", która przeznaczona dla nieco starszych czytelników, opisana jest w formie powieści graficznej. Pomysł narodził się z inicjatywy Fundacji Iskierka, która chciała poruszyć kwestie onkologiczne nie tylko w sposób merytoryczny, ale też poruszający i wciągający. W związku z tym, książka jest przeznaczona zarówno dla chorych oraz ich najbliższych, jak i osób, które chciałby zrozumieć z czym wiąże się choroba nowotworowa.

W przypadku historii 12-letniej Adeli, choroba jest spersonifikowana. Ma twarz, ręce, głos. Zabieg ten ma na celu pokazanie, że czasem choroba po prostu się pojawia. Kiedy jednak postać przychodzi do dziewczynki, pomaga jej przejść przez etapy buntu, wyparcia do zaakceptowania i podjęcia kroków leczenia.  Tylko po pozbyciu się trudnych emocji będzie w stanie zajść dalej w procesie leczenia.

Jako że śmiech ma rolę terapeutyczną, w historii pojawia się wiele momentów, które mogą wywołać uśmiech. Co więcej, książka powstała po wielu godzinach spędzonych na oddziałach onkologicznych, gdzie przeprowadzano rozmowy z dziećmi, które chorowały lub chorują na nowotwór. Jest ona także źródłem cennych informacji, np. dotyczących funkcjonowania organizmu, które czytelnik poznaje m.in. dzięki kolejnej spersonifikowanej postaci – szefa układu odpornościowego. – Ta książka została też przeczytana przez onkologów, przez pediatrów, którzy potwierdzili, że informacje tam zawarte są zgodne ze stanem wiedzy naukowej – podkreśliła Karolina Oponowicz. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Marta Tittenbrun z Fundacji Zaczytani.org oraz Karolina Oponowicz z Wydawnictwa Agora dla Dzieci
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:51
Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:12
Patrząc na dzisiejsze czasy ktoś mógłby powiedzieć, że światem nie rządzi już tylko pieniądz, ponieważ na równi z nim stoi jeszcze wygląd. Rozkwit mediów społecznościowych pokazujący wyidealizowane, nierzadko przerobione zdjęcia sprawił, że wiele z nas czuje bezustanną presję, by wyglądać jak najlepiej. To natomiast może prowadzić do niezdrowych oczekiwań wobec siebie. Dla osób, które nie czują się ze sobą w pełni dobrze powstały specjalne karty dające wskazówki, jak o siebie zadbać pod kątem fizycznym i psychicznym. O ich dokładniejszym przeznaczeniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" autorki kart, Natalia Mialik i Maja Słowińska, trenerka personalna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń