!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:12
Patrząc na dzisiejsze czasy ktoś mógłby powiedzieć, że światem nie rządzi już tylko pieniądz, ponieważ na równi z nim stoi jeszcze wygląd. Rozkwit mediów społecznościowych pokazujący wyidealizowane, nierzadko przerobione zdjęcia sprawił, że wiele z nas czuje bezustanną presję, by wyglądać jak najlepiej. To natomiast może prowadzić do niezdrowych oczekiwań wobec siebie. Dla osób, które nie czują się ze sobą w pełni dobrze powstały specjalne karty dające wskazówki, jak o siebie zadbać pod kątem fizycznym i psychicznym. O ich dokładniejszym przeznaczeniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" autorki kart, Natalia Mialik i Maja Słowińska, trenerka personalna.
Od 15 maja maseczki będzie można zdjąć na wolnym powietrzu, pod warunkiem zachowania dystansu 1,5 m
Od 15 maja maseczki będzie można zdjąć na wolnym powietrzu, pod warunkiem zachowania dystansu 1,5 mFoto: Kamil Macniak/ Shutterstock

Nierzadko mali chłopcy są do siebie porównywani pod względem swojego charakteru, podczas gdy dziewczynki w kontekście wyglądu, przez co bardzo wcześnie zaczynają one rozumieć istotę własnego wizerunku. Nie bez znaczenia są również profile społecznościowego błędnie utwierdzające kobiety w tym przekonaniu. W efekcie tego ich celem staje się zadowolenie osób z zewnątrz lub dążenie do tego, by wyglądać jak dana osoba. To natomiast może prowadzić do budowania wobec siebie zbyt dużych oczekiwań lub trenowania ponad własne siły. 

W momencie, gdy treningi przestają sprawiać radość, a stają się formą walki ze swoimi słabościami poprzez zwiększanie ich liczby i poziomu trudności ćwiczeń, jest to sygnał do zastanowienia się, czy idziemy w dobrym kierunku. Jednym ze skutków niezdrowego traktowania swojego ciała i umysłu może być np. brak miesiączki. Wpływa na to m.in. dieta, stres czy zbyt duża aktywność fizyczna w stosunku do przyjmowanych kalorii. Niestety temat okresu wciąż stanowi kwestię tabu, tym bardziej, jeśli dotyczy jego braku. To sprawia, że młode dziewczyny czy kobiety mogą chcieć ukryć ten problem, nie informując nikogo o swoim zdrowiu. Niemniej jednak, uświadomienie sobie, że nasze dotychczasowe działania były niekorzystne pozwoli na udanie się do specjalisty, np. trenera personalnego. Osoba ta będzie w stanie przygotować m.in. wartościowy i efektywny trening, który pozwoli ciału także odpocząć. 

Posłuchaj
60:37 2021_09_08 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 września godz. 21:00

Z myślą o osobach, które mają trudności z zatroszczeniem się o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz nie czują się ze sobą dobrze powstały karty self-care ze 150 sposobami na to, jak o siebie zadbać. Pomysły dotyczą m.in. pracy nad ciałem, aktywności fizycznej, a także poczucia własnej wartości. Pozwalają one zmienić podejście do pewnych aspektów życia, jak np. treningów oraz zastanowić się nad tym, czego potrzebujemy my i nasze ciało.

Karty, które przyjmują formę zabawy podzielone są na kilka kategorii. Niektóre pomysły dotyczą polepszenia samopoczucia poprzez np. wyłączenie powiadomień w telefonie czy wzięcie kąpieli z bąbelkami. Mogą wydawać się one proste, ale rzadko o nich myślimy. Inne propozycje mówią np. o wyjściu na kawę ze znajomą czy przytuleniu się do kogoś, ponieważ sprawiając komuś przyjemność sami poczujemy się lepiej. Jedna z kart może zachęcić także do zrobienia sobie wolnego lub przynajmniej krótkiej przerwy od pracy czy nauki. – Jest bardzo dużo takich propozycji, które skłaniają nas do refleksji nad tym, dlaczego my jesteśmy fajne, dlaczego warto dbać o siebie, dlaczego my jesteśmy wartościowymi osobami i tutaj ten wygląd zupełnie odchodzi na dalszy plan. Skupiamy się tylko i wyłącznie na swojej osobowości, na swoim charakterze – dodała Natalia Mialik. Dzięki temu będziemy mogli dać także przykład młodszym osobom, że to nie wygląd warunkuje kim są, lecz to, jakimi są ludźmi. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Natalia Mialik i Maja Słowińska
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o wzrok? Rozmowa z okulistą

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:04
Na przestrzeni lat zaczęliśmy coraz częściej korzystać z komputerów, tabletów i telefonów, co niekorzystnie wpłynęło na nasz wzrok. Efektem tego są suche, czerwone i zmęczone oczy oraz pogorszenie się widzenia. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że z powodu pandemii znaczna część naszego życia przeniosła się do internetu. W związku z tym, w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościem była okulistka, Bożena Grechuta, która opowiedziała, jak właściwie dbać o wzrok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zanocuj w lesie". Gdzie możemy nocować i jak się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 15:00
Mówi się, że kolor zielony uspokaja. Nie dziwne zatem, że przebywając w lesie i obcując z naturą człowiek może się zrelaksować i odstresować. Taka forma spędzania czasu nie jest jednak bardzo popularna wśród naszego społeczeństwa. Zmienić to może program lasów państwowych „Zanocuj w lesie”, który zachęca do spędzenia nocy wśród drzew. Zanim jednak do tego dojdzie, istotne jest odpowiednie przygotowanie, które umożliwi miłe spędzenie czasu. O czym warto pamiętać planując nocleg w lesie opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Adam Gełdon z nadleśnictwa Spychowo.
rozwiń zwiń