Polskie Radio Dzieciom

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Rytuały są powtarzane oraz występują zgodnie z rytmem, np. codziennie lub co tydzień. Oznacza to, że rytmy i rytuały są ze sobą blisko związane. Przykładem może być mycie rąk przed każdym posiłkiem. – Rytuały są także dostrzegalne w 3 kategoriach. Istnieją rytuały właściwie dla całego społeczeństwa. Istnieją rytuały rodziny oraz indywidualne rytuały. Także duże i małe – dodał Andre Stern. Życie zarówno według rytmów, jak i rytuałów sprawia, że mamy większe poczucie bezpieczeństwa, swobodę i wolność. To natomiast pobudza w nas kreatywność.

Jako że każdy z nas ma swoje własne rytuały, chcemy, aby były one szanowane przez innych. Odnosi się to także do rytuałów dzieci. Niemniej jednak, w gronie rodzinnym można stworzyć własne rytuały, które nas do siebie zbliżą. Aby to zrobić, warto przyjrzeć się członkom rodziny, w tym dzieciom, gdyż poprzez analizę ich rytuałów zauważymy, co jest dla nich ważne. Oznacza to zatem, aby przy tworzeniu rytmów i rytuałów nie patrzeć na nie tylko ze swojej perspektywy. 

Posłuchaj
58:53 2021_09_24 21_00_27_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 24 września godz. 21:00

W czasie pandemii nasze rytuały zostały ograniczone, przez co zaczęliśmy odczuwać jak wpływa na nas brak regularności. Okazało się, że rzeczy lub czynności, które wcześniej uważaliśmy za nudne, tak naprawdę sprawiają, że czujemy spokój. Okres lockdownu był także czasem, kiedy rodzice mogli lepiej poznać swoje dzieci i przyjrzeć się ich zachowaniu. 

Posłuchaj
59:22 2021_09_24 21_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 24 września godz. 22:00

Można stwierdzić, że w porządku społecznym nastąpił podział na sferę dla dorosłych oraz dla dzieci. To sprawia, że dzieciom wydaje się, że nie pasują do świata osób starszych, natomiast rodzice sądzą, że to, co robią nie jest interesujące dla ich dzieci. Jednak tak naprawdę, ponieważ osoby młodsze uczą się przez naśladowanie, wychodzą one z założenia, że tematy o których rozmawiają dorośli rzeczywiście nie są dla nich ciekawe. Czasem jednak, może okazać się, że rozmowa z dzieckiem zmieni nasze przekonania.

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Andre Stern
Data emisji: 24.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:27
Czym jest zakochanie u dziecka? W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić? Na te i wiele innych pytań dotyczących pierwszej miłości dzieci odpowiemy w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń