X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Jak wspierać mamy podczas ciąży, porodu i karmienia piersią?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 23:58
Po narodzinach dziecka młode mamy mogą czuć się niepewnie w nowej roli. Jedną z przyczyn takiego poczucia jest fakt zmierzenia się z nieznanymi wcześniej wyzwaniami czy np. problemami laktacyjnymi. W zwiększeniu pewności siebie może pomóc uczestniczenie w szkole rodzenia oraz rozmowy ze specjalistami, którzy nie tylko wesprą, ale też zweryfikują informacje np. na temat karmienia piersią, a tym samym zmniejszą u mam uczucie zagubienia. O tym, jak wspierać mamy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Karolina Wyrembek Urban, położna oraz coach laktacyjny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomsickova Tatyana/shutterstock.com

Dużym wsparciem dla rodziców są zajęcia w szkole rodzenia, które najczęściej odbywają się raz w tygodniu po 21 tygodniu ciąży. Podczas takich spotkań uczy się m.in. przewijania czy podnoszenia dziecka oraz porusza się wiele kwestii, np. co dobrze jest mieć w torbie do szpitala. Rozmawia się także na temat samego porodu, jak wygląda parcie oraz przygotowanie do cięcia cesarskiego. Nie bez komentarza pozostaje także okres połogu, który jest wrażliwym czasem dla kobiet. W trakcie udzielania informacji dobrze jest robić notatki, gdyż w przyszłości mogą one stanowić ściągę przydatną przy pierwszych sytuacjach kryzysowych. Oprócz przyszłych mam, w zajęciach w szkole rodzenia mogą wziąć udział także przyszli ojcowie, dla których organizowane są osobne warsztaty. 

Posłuchaj
59:40 2021_10_26 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 października godz. 21:00

Czasami kobiety mogą zmagać się z lękiem przed porodem i związanym z tym bólem. Niemniej jednak, naturalne przy porodzie jest pojawienie się skurczy porodowych, przy których niekorzystne jest napinanie się czy wstrzymywanie oddechu. – Tak naprawdę, wystarczy zacząć na tym skurczu oddychać głęboko, w tym oddechu dolno-żebrowym, przeponowym, żeby sobie troszeczkę pomóc i też pomóc maluszkowi, ponieważ nasza przepona, nasz oddech jest troszeczkę taką butlą tlenową dla dziecka w tym porodzie – skomentowała Karolina Wyrembek Urban. Podczas porodu wielu partnerów może czuć się bezsilnie, niemniej jednak największym wsparciem dla kobiet jest wówczas ich obecność oraz motywacja czy takie gesty, jak masaż. 

Posłuchaj
59:07 2021_10_26 22_00_21_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 października godz. 22:00

Kolejnym tematem na który jest zazwyczaj wiele pytań jest karmienie piersią. Wśród wyzwań laktacyjnych możemy wyróżnić np. zapalenie piersi czy odpowiedni sposób przystawiania dziecka do piersi. Zdarza się, że pomimo braku błędów technicznych mama wciąż czuje się niepewnie lub potrzebuje być wysłuchana, aby zwiększyć poczucie spokoju. Pomóc wówczas może coach laktacyjny, który nie tylko pokaże kobiecie, jak wykorzystać swoje możliwości, ale też wesprze ją emocjonalnie, nakieruje oraz zwiększy pewność siebie.   

Jeśli chodzi o karmienie piersią, wiąże się to z wieloma korzyściami dla dziecka. Pokarm, który wytwarza się w pierwszych dobach po porodzie jest bogaty w przeciwciała, dzięki czemu u maluchów zwiększa się odporność. Co więcej, w mleku mamy obecne są komórki macierzyste, które przekształcają się w komórki budujące organy dziecka. Dużym ułatwieniem w karmieniu piersią jest laktator, który nie tylko szybko uruchamia laktacje, ale też umożliwia odciąganie pokarmu w pozycji półleżącej, gdy poruszanie się kobiety po cesarskim cięciu jest ograniczone.

Chociaż istnieje kilka technik karmienia, proces ten może być stresujący dla mamy, gdyż może ona nie wiedzieć jak ułożyć rękę czy chwycić pierś. Wówczas można skorzystać z metody, która polega na ułożeniu dziecka w ramionach, przy gołej piersi, jak do przytulenia, a następnie nakierowaniu brodawki na podniebienie lub podrażnieniu dziecka od noska w dół, w efekcie czego otworzy szerzej buźkę. Przy karmieniu piersią może pomóc także tata, który np. poda maluszka do piersi, aby mama nie musiała wstawać. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Karolina Wyrembek Urban, położna oraz coach laktacyjny
Data emisji: 26.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

"Strefa rodzica". Poród i ciąża mnoga

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:12
Ciąża mnoga oznacza, że wewnątrz macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. W skutek tego na świat przychodzą np. trojaczki, lub bliźniaki, których liczba wzrosła o 65% w ciągu 40 lat. Z uwagi na fakt, że przy ciąży wielopłodowej zakładane jest wyższe ryzyko prowadzi ją lekarz, a nie położna. Co więcej, ciąża ta wymaga innego podejścia, przygotowania oraz nadzorowania jej przebiegu, o czym w Strefie Rodzica opowiedział prof. Przemysław Oszukowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót młodej mamy do formy. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 21:59
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek dotyczący macierzyństwa. Autorka podcastu Ida Nowakowska rozmawia w nim o tym, jak wygląda powrót kobiety do formy po przebytej ciąży. Jej gościem jest Ewa Kowalik, osteopatka.
rozwiń zwiń