X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Poród i ciąża mnoga

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:12
Ciąża mnoga oznacza, że wewnątrz macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. W skutek tego na świat przychodzą np. trojaczki, lub bliźniaki, których liczba wzrosła o 65% w ciągu 40 lat. Z uwagi na fakt, że przy ciąży wielopłodowej zakładane jest wyższe ryzyko prowadzi ją lekarz, a nie położna. Co więcej, ciąża ta wymaga innego podejścia, przygotowania oraz nadzorowania jej przebiegu, o czym w Strefie Rodzica opowiedział prof. Przemysław Oszukowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Valeria Aksakova

Między 11, a 13 tygodniem ciąży można ocenić, czy bliźniaki są jednojajowe czy dwujajowe. Jest to możliwe dzięki badaniu ultrasonograficznemu, które pokazuje, czy płody są w oddzielnych workach owodniowych. Ciąże jednojajowe mogą być bardziej niebezpieczne dla dzieci, ponieważ istnieje ryzyko m.in. połączenia ich łożysk lub wystąpienia zespołu podkradania. – Polega na tym, że wtedy, kiedy następuje połączenie w łożyskach między jednym, a drugim dzieckiem, to jedno dziecko jest tzw. biorcą, czyli wysysa krew i wszystko z tego, który jest dawcą – skomentował Przemysław Oszukowski. Skutkiem tego może być np. przeciążone krążenie u dziecka będącego biorcą. Niemniej jednak obecnie są sposoby, aby to leczyć. 

Posłuchaj
59:56 2021_06_15 21_59_44_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 czerwca godz. 22:00

Przy ciąży mnogiej istnieje większe ryzyko wcześniejszego porodu. Wynika to przede wszystkim z budowy ciała kobiety i pojemności macicy. Większość bliźniaków przychodzi na świat po 35 tygodniu ciąży, a trojaczki po 32 tygodniu, przez co są one bardziej narażone na urazy mechaniczne lub niedotlenienie. Co więcej może okazać się, że przed narodzinami jedno z dzieci jest ułożone miednicowo, a drugie główkowo. Inne niebezpieczeństwo jest takie, że w momencie gdy urodzi się pierwsze dziecko, kolejne może obrócić się do nieprawidłowego położenia.  To właśnie między innymi dlatego większość narodzin bliźniaków odbywa w dzisiejszych czasach przez cesarskie cięcie.

W ciąży bliźniaczej przyszła mama przybiera na wadze średnio o 3kg więcej niż w przypadku ciąży pojedynczej. Dodatkowo przyrost masy ciała w tym okresie może być także wynikiem nieprawidłowych  procesów metabolicznych, które prowadzą do zatrzymania wody. W skutek tego mogą pojawić się obrzęki nóg i rąk. Nie oznacza to jednak, że kobiety w ciąży powinny modyfikować swoją dietę lub ograniczać spożywane produkty. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: prof. Przemysław Oszukowski
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Poród rodzinny. Czy rodzić w towarzystwie partnera?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:57
Poród to ogromne wydarzenie nie tylko dla kobiety, ale też jej najbliższych. Towarzyszy mu mnóstwo emocji, dlatego też znaczna część osób pragnie być wspierana podczas tego okresu. Możliwe to jest w przypadku porodu rodzinnego, który umożliwia przyszłemu tacie bycie świadkiem narodzin. O tym, jak to wygląda w praktyce opowiedziała w "Strefie rodzica" położna Katarzyna Janik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:09
Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opieka okołoporodowa. Narodziny dziecka

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:06
Współczesne standardy opieki okołoporodowej wprowadziły pewne zmiany do sposobu prowadzenia ciąży sprzed lat. Jak się okazuje, obecnie już nie tylko lekarze-ginekolodzy mogą prowadzić ciąże, ale także położne, które uprawnienia te zdobyły w 2012 roku. Jeśli przyszła mama zdecyduje się na taką formę opieki okołoporodowej, wciąż musi odbyć kontrolę u lekarza w każdym trymestrze. Czy wszystkie porody są jednak takie same? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z położną, Jolantą Parafiniuk.
rozwiń zwiń