Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Poród i ciąża mnoga

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:12
Ciąża mnoga oznacza, że wewnątrz macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. W skutek tego na świat przychodzą np. trojaczki, lub bliźniaki, których liczba wzrosła o 65% w ciągu 40 lat. Z uwagi na fakt, że przy ciąży wielopłodowej zakładane jest wyższe ryzyko prowadzi ją lekarz, a nie położna. Co więcej, ciąża ta wymaga innego podejścia, przygotowania oraz nadzorowania jej przebiegu, o czym w Strefie Rodzica opowiedział prof. Przemysław Oszukowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Valeria Aksakova

Między 11, a 13 tygodniem ciąży można ocenić, czy bliźniaki są jednojajowe czy dwujajowe. Jest to możliwe dzięki badaniu ultrasonograficznemu, które pokazuje, czy płody są w oddzielnych workach owodniowych. Ciąże jednojajowe mogą być bardziej niebezpieczne dla dzieci, ponieważ istnieje ryzyko m.in. połączenia ich łożysk lub wystąpienia zespołu podkradania. – Polega na tym, że wtedy, kiedy następuje połączenie w łożyskach między jednym, a drugim dzieckiem, to jedno dziecko jest tzw. biorcą, czyli wysysa krew i wszystko z tego, który jest dawcą – skomentował Przemysław Oszukowski. Skutkiem tego może być np. przeciążone krążenie u dziecka będącego biorcą. Niemniej jednak obecnie są sposoby, aby to leczyć. 

Posłuchaj
59:56 2021_06_15 21_59_44_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 czerwca godz. 22:00

Przy ciąży mnogiej istnieje większe ryzyko wcześniejszego porodu. Wynika to przede wszystkim z budowy ciała kobiety i pojemności macicy. Większość bliźniaków przychodzi na świat po 35 tygodniu ciąży, a trojaczki po 32 tygodniu, przez co są one bardziej narażone na urazy mechaniczne lub niedotlenienie. Co więcej może okazać się, że przed narodzinami jedno z dzieci jest ułożone miednicowo, a drugie główkowo. Inne niebezpieczeństwo jest takie, że w momencie gdy urodzi się pierwsze dziecko, kolejne może obrócić się do nieprawidłowego położenia.  To właśnie między innymi dlatego większość narodzin bliźniaków odbywa w dzisiejszych czasach przez cesarskie cięcie.

W ciąży bliźniaczej przyszła mama przybiera na wadze średnio o 3kg więcej niż w przypadku ciąży pojedynczej. Dodatkowo przyrost masy ciała w tym okresie może być także wynikiem nieprawidłowych  procesów metabolicznych, które prowadzą do zatrzymania wody. W skutek tego mogą pojawić się obrzęki nóg i rąk. Nie oznacza to jednak, że kobiety w ciąży powinny modyfikować swoją dietę lub ograniczać spożywane produkty. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: prof. Przemysław Oszukowski
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Poród rodzinny. Czy rodzić w towarzystwie partnera?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:57
Poród to ogromne wydarzenie nie tylko dla kobiety, ale też jej najbliższych. Towarzyszy mu mnóstwo emocji, dlatego też znaczna część osób pragnie być wspierana podczas tego okresu. Możliwe to jest w przypadku porodu rodzinnego, który umożliwia przyszłemu tacie bycie świadkiem narodzin. O tym, jak to wygląda w praktyce opowiedziała w "Strefie rodzica" położna Katarzyna Janik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:09
Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opieka okołoporodowa. Narodziny dziecka

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:06
Współczesne standardy opieki okołoporodowej wprowadziły pewne zmiany do sposobu prowadzenia ciąży sprzed lat. Jak się okazuje, obecnie już nie tylko lekarze-ginekolodzy mogą prowadzić ciąże, ale także położne, które uprawnienia te zdobyły w 2012 roku. Jeśli przyszła mama zdecyduje się na taką formę opieki okołoporodowej, wciąż musi odbyć kontrolę u lekarza w każdym trymestrze. Czy wszystkie porody są jednak takie same? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z położną, Jolantą Parafiniuk.
rozwiń zwiń