!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Miesiąc świadomości raka piersi. Diagnostyka i leczenie nowotworu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 11:04
Październik to miesiąc świadomości raka piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W Polsce choroba ta dotyka wielu ludzi i jest bardzo dynamiczna wśród młodych kobiet. Niemniej jednak badania profilaktyczne i wczesna diagnostyka dają dużą szansę na wyleczenie nowotworu w jego początkowym stadium. W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, w "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy z Magdaleną Kardynał, założycielką fundacji OmeaLife, która upowszechnia wiedzę na temat raka piersi.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/dom. publiczna/Photographee.eu

Kiedy Magdalena Kardynał odkryła zmianę na piersi podczas domowej kontroli, udała się do lekarza, gdzie po dokonaniu dodatkowych badań została poinformowana o wykryciu raka piersi. Podczas leczenie była wspierana nie tylko przez najbliższych i lekarzy, ale siłę czerpała także od innych pacjentek. Wtedy właśnie narodził się też pomysł założenia fundacji OmeaLife, do którego co tydzień zgłasza się około 10 kobiet, a także stworzenia Centrum Wiedzy o Raku Piersi. Celem tych ośrodków jest zapewnienie wsparcia emocjonalnego dla chorych, stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów oraz edukowanie ludzi na temat raka piersi.

-Dzisiaj rak piersi uznawany jest za chorobę wyleczalną bądź też chorobę przewlekłą. Więc ważne jest, aby mieć świadomość badań profilaktycznych, wykonywać je raz do roku  w dedykowanych do tego ośrodkach czy też poradniach chorób piersi i też wykonywać samobadania piersi, samokontrolę w warunkach domowych – powiedziała Magdalena Kardynał. 

Posłuchaj
59:33 2021_10_12 20_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 12 października godz. 21:00

Kobiety, które nie przeszły jeszcze menopauzy mogą wykonywać samodzielne badania około 9 dnia cyklu miesiączkowego, kiedy piersi nie są nabrzmiałe, a zmiany hormonalne wyciszone. W przypadku kobiet, u których menstruacja już nie występuje, dobrze jest robić badania systematycznie, w określonym przez siebie dniu. Oprócz wyczuwalnego guzka, uwagę może zwrócić również wyciek z brodawki sutkowej, a także jej zapadnięcie, które wcześniej nie występowało. Dobrze jest też udać się na badania mammograficzne piersi. Nie są one bolesne oraz pozwalają wykryć wczesne zmiany nowotworowe, co może czasem uchronić osobę chorą przed koniecznością korzystania z chemioterapii.

Często osoby, które chorują na raka piersi są przedstawiane jako bezradne. Jednak w przypadku nowotworów wyleczalnych możliwa jest praca czy wyjazdy za granicę. Nie trzeba także rezygnować z roli mamy czy partnerki. – Dzisiaj chirurgia piersi tak pięknie się rozwinęła, że dedykowanych jest kilka technik onkoplastycznych, ale to, co najważniejsze, świat medycyny idzie w kierunku jak najbardziej oszczędzającym. Czyli, kiedy zdiagnozujemy te kobiety w stadium niezaawansowanym, wówczas one wcale nie muszą tracić piersi, tylko są to zabiegi chirurgiczne, oszczędzające. – dodała Magdalena Kardynał. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Magdalena Kardynał
Data emisji: 12.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zaakceptować siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 23:08
Są takie momenty, kiedy w roli mamy nie czujemy się wystarczające. Staramy się być perfekcyjne, pomimo że tak naprawdę nie ma ludzi idealnych. Z pewnością w dążeniu do zaakceptowania siebie nie pomagają media społecznościowe, które często pokazują upiększony i nieprawdziwy świat, który może negatywie wpłynąć na poczucie własnej wartości. W celu wsparcia kobiet powstała akcja #jestemdość, o której w „Strefie Rodzica” opowiedziała jej inicjatorka i autorka bloga Matko Jedyna, Magda Mikołajczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:38
Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
rozwiń zwiń