Polskie Radio Dzieciom

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock

Bardzo często emocje są niepotrzebnie kategoryzowane jako dobre lub złe. Nieodpowiednie jednak może być ich tłumienie lub sposób wyrażania. – My kobiety wstydzimy się mówić o swoich emocjach, wyrażać je, bo boimy się tego, że np. zostanie to źle odebrane przez drugą osobę – powiedziała Weronika Trawczyńska. Sądzimy również, że mówienie o tym, jak się czujemy może być oznaką słabości. Niemniej jednak, brak wyrażania emocji może prowadzić nie tylko do zaburzeń psychicznych, lecz także do problemów fizycznych. To dlatego, ponieważ tłumienie np. złości może skutkować przyspieszonym oddechem, uciskiem w żołądku czy wyższym ciśnieniem krwi.

Aby nauczyć się, jak radzić sobie z emocjami chętne osoby mogą skorzystać m.in. z warsztatów online dotyczących kształtowania samooceny i poczucia własnej wartości, a także wyrażania uczuć. Korzystne może okazać się także terapeutyczne pisanie, które polega na spisywaniu negatywnych emocji i opisywaniu, co je w nas wywołuje. Nie tylko może ułatwić to znalezienie rozwiązania problemu, ale także pomoże w nazwaniu tego, co czujemy.

Każdy z nas odczuwa pewne emocje, które stale się zmieniają. Nierzadko również zdarza się tak, że dobre samopoczucie i szczęście uzależniamy od drugiej osoby. Jednym z pierwszych kroków do odnalezienia odpowiedniego dla nas sposobu na radzenie sobie z uczuciami, jest ich prawidłowe zdefiniowanie.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Weronika Trawczyńska
Data emisji: 2.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Ile godzin powinniśmy spać by dobrze się wyspać? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:44
Odpowiednia ilość snu jest dla naszego organizmu niezwykle ważna, ponieważ to właśnie wtedy nasze ciało i umysł się regenerują, a pokłady energii zużytej w ciągu dnia mogą zostać odbudowane. Sen umożliwia także logiczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów w skuteczny sposób. Jak się jednak okazuje, jego nadmierna ilość może być równie niekorzystna, co niedobór senny. Co możemy zatem zrobić, aby dobrze się wysypiać? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to Kaję Romanowicz, psychologa klinicznego i psychoterapeutę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jest zdrowsze: sok, nektar czy napój?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:31
Często przy wyborze napojów kierujemy się wyglądem ich opakowań, nie sprawdzając ich składu i wartości odżywczych. Co więcej, mylnie sądzimy, że jedynym sposobem na wypicie zdrowego soku jest zrobienie go samemu w domu. Co powinniśmy zatem wybrać, jeśli chcemy nie tylko zaspokoić swoje pragnienie, ale też zależy nam na dostarczeniu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych? O różnicach między sokami, nektarami i napojami opowiedzieli w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków oraz prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
rozwiń zwiń