X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Jak zrozumieć złość? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 15:30
Zazwyczaj uznajemy, że poczucie złości, które pojawia się czasem u każdego z nas jest niedobre. Niemniej jednak może ono informować o naszych niespełnionych potrzebach czy przekroczonych granicach. Zdarza się również, że jest to efekt nieprzepracowanych wydarzeń z przeszłości, które rzutują na naszą emocjonalność. O rodzajach złości opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Ewa Tyralik, trenerka empatycznej komunikacji, psychoterapeutka i autorka książki "Uwaga Złość".
Strefa rodzica w PR Dzieciom. Jak zrozumieć złość? [POSŁUCHAJ]
Foto: East News/Glow Images

Okazuje się, że są dwa rodzaje złoszczenia się. Pierwszy z nich jest niezdrowy i pojawia się wtedy, gdy nie pozwalamy sobie wyrazić złości i ją tłumimy. Skutkiem tego może być nagły wybuch gniewu i irytacji, który jest nieadekwatny do sytuacji. Z kolei o zdrowo przeżywanej złości mówimy wtedy, gdy jesteśmy świadomi pojawienia się tego uczucia oraz zastanawiamy się, co nas doprowadziło do tego stanu emocjonalnego. Są jednak takie sytuacje, kiedy nie wiemy, że się złościmy, ponieważ uczucie to zamieniamy np. w smutek.

- Złość nie jest zła. Kiedy my się złościmy, nie jesteśmy źli. Złość to jest po prostu sygnał alarmowy, że coś ważnego, jakiś rodzaj dobrostanu, czy to psychicznego czy fizycznego jest w jakiś sposób naruszony. To jest po prostu informacja. – podkreśliła Ewa Tyralik. Zazwyczaj orientujemy się, że nasze granice zostały przekroczone dopiero w momencie, gdy jesteśmy źli. To dlatego, ponieważ nie zwracamy uwagi na sygnały, które daje nam nasze ciało, m.in. zaciśniętą szczękę lub ściśnięte pięści. Jeśli jednak zauważymy takie charakterystyczne znaki odpowiednio wcześnie, tj. w momencie irytacji, będzie nam dużo łatwiej zareagować na pojawiające się emocje. 

Posłuchaj
60:12 2021_10_22 21_00_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 22 października godz. 21:00

Zdarza się, że pewne bodźce wywołują w nas wspomnienia z wydarzeń, które wprawiły nas w złość w przeszłości, przez co odczuwamy ją także teraz. Może być też tak, że dany bodziec działa jako zapalnik i sprawia jedynie, że jesteśmy źli, ale tak naprawdę frustracja ta wynika z niespełnionych potrzeb. Co więcej, jako że złość to biologiczny impuls, nasze zachowania są wówczas automatyczne. 

Posłuchaj
58:55 2021_10_22 22_00_41_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 22 października godz. 22:00

Kiedy odczuwamy złość, dobrze jest wtedy zaopiekować się sobą i skupić się na informacjach, które wysyła nam ciało. – Złość też jest bardzo fizyczną emocją. Ona się bardzo nam odkłada w ciele, że to co też pomaga jakoś regulować złość, to jest wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna – dodała Ewa Tyralik. Przykładem takiej aktywności może być np. bieganie. Pomocna może być także metoda Aleksandra Lowena, która jest rodzajem pracy z ciałem i polega na wyrażaniu złości poprzez ruch, np. taniec. Jeśli natomiast chcemy nauczyć dzieci obchodzenia się ze złością, w przypadku zezłoszczenia się na nie korzystna jest komunikacja, przeproszenie ich i wyjaśnienie, dlaczego się na nie zezłościliśmy. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził:  Mikołaj Foks
Gość: Ewa Tyralik
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Jak radzić sobie z gniewem i złością u dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 19:00
Gniew i złość u dziecka — co maluch chce zakomunikować takim zachowaniem? Jak pomóc mu radzić sobie z emocjami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rodzice mogą pielęgnować swój związek i bliskość?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:15
Kiedy na świat przychodzi dziecko zmienia się dynamika relacji między rodzicami. Co raz mniejszą uwagę przykładamy do intymności, co niekorzystnie wpływa na związek. Wskutek tego dwójka bardzo bliskich sobie osób może zacząć oddalać się od siebie emocjonalnie i fizycznie. Jak temu zaradzić? W "Strefie Rodzica" rozmawialiśmy o tym z Zosią i Dawidem Rzepeckimi, autorami książki "Życie seksualne rodziców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:27
Czym jest zakochanie u dziecka? W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić? Na te i wiele innych pytań dotyczących pierwszej miłości dzieci odpowiemy w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00.
rozwiń zwiń