Polskie Radio Dzieciom

Jak rodzice mogą pielęgnować swój związek i bliskość?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:15
Kiedy na świat przychodzi dziecko zmienia się dynamika relacji między rodzicami. Co raz mniejszą uwagę przykładamy do intymności, co niekorzystnie wpływa na związek. Wskutek tego dwójka bardzo bliskich sobie osób może zacząć oddalać się od siebie emocjonalnie i fizycznie. Jak temu zaradzić? W "Strefie Rodzica" rozmawialiśmy o tym z Zosią i Dawidem Rzepeckimi, autorami książki "Życie seksualne rodziców".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ZoofyTheJi/sxc.hu/cc

Pojawienie się nowego członka rodziny sprawia, że rodzice przewartościowują swój czas i skupiają znaczą część swojej uwagi na dziecku. Zaczynamy żyć z rozpędu, przez co nie ma miejsca na spontaniczność oraz brakuje nam czasu na rzeczy, które kiedyś były dla nas naturalne, np. wspólne spacery we dwójkę czy romantyczną kolację. Chociaż tworzymy szczęśliwą rodzinę, zapominamy, że relacje między rodzicami także potrzebują uwagi. Dlatego też nie warto czekać z pielęgnowaniem relacji na moment, kiedy dzieci będą starsze, lecz zadbać o nią w bieżącej chwili.

Tak naprawdę trudności, z którymi zmagają się rodzice oraz brak czasu na zadbanie o swoje potrzeby w pełni może sprawić, że rodzice zbliżą się do siebie jeszcze bardziej. Miłość między dwojgiem ludzi pozwala dostrzec to, co jest w człowieku, aniżeli tylko jego wygląd lub ubiór. Istotne zatem jest, aby zrozumieć, że życie po narodzinach dziecka może się zmienić oraz wpłynąć na dynamikę relacji, lecz nie muszą one przekreślić okazywania emocji i czułości. 

Posłuchaj
58:36 2021_07_14 21_00_48_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 14 lipca godz. 21:00

Możliwe jest jednak, że związek będzie przechodził przez próbę wynikającą z rozczarowania związanego z bliskością i intymnością. Dlatego też jeśli jesteśmy zmęczeni, mamy dużo obowiązków lub brakuje nam czasu i przestrzeni na współżycie seksualne, korzystne jest zadbanie o intymność w inny sposób. – To, co jest ważne to to, żebyśmy my w ciągu dnia dbali o drobne rzeczy. Żebyśmy sobie np. dali buzi rano jak wstajemy, żebyśmy w ciągu dnia, kiedy pędzimy zatrzymali się i spojrzeli sobie chwilę w oczy albo przytulili się – zaznaczyła Zosia Rzepecka. Równie ważna jest rozmowa. Dzięki tym elementom druga osoba poczuje się słyszana i zobaczona. Rodzice będą bliżej siebie, a także zrozumieją, że są w tym wszystkim razem i mają wzajemne wsparcie. 

Jeśli jedna ze stron tęskni za bliskością fizyczną i intymnością możliwe, że będzie wysyłać do drugiej osoby komunikacje z wyczuwalną presją i oczekiwaniami. Niemniej jednak zarówno takie oświadczenie jak i zachowanie pokazujące zawód sprawi, że druga osoba poczuje się sfrustrowana i zawiedziona. Może odczuć, że jej potrzeby są nieuwzględniane, a w efekcie tego wycofa się jeszcze bardziej. W związku z tym korzystne jest, aby odrzucić oczekiwania i presję wobec partnera lub partnerki. Inaczej seks stanie się czystko fizjologicznym aktem, w którym brakować będzie emocjonalnego połączenia między dwojgiem ludzi. Zamiast tego warto zadbać o drugą osobę w taki sposób, aby poczuła się ona kochana i zaopiekowana. Dzięki temu będzie ona wiedziała, że jej potrzeby też są ważne, co może być być jednym z kroków do pojawienia się chęci do nawiązania kontaktu intymnego. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Zosia i Dawid Rzepeccy
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:25
Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzić sobie z emocjami po narodzinach dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 10:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama, rozmawia ze specjalistką inteligencji emocjonalnej o tzw. baby blues. Czym on dokładne jest i jak go rozróżnić od prawdziwej depresji poporodowej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas odkrywania siebie podczas 9 miesięcy ciąży. Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:28
Łatwy dostęp do internetu sprawia, że mamy możliwość szybkiego dotarcia do informacji dotyczących ciąży. Chociaż na temat okresu okołoporodowe wypowiada się wiele osób, nie każda z nich jest specjalistą w tej dziedzinie. Z tego też powodu gościem Strefy Rodzica była położna Izabela Dębińska, autorka książki "Lekko w ciąży". Poradnik ten opisuje wyjątkowy czas odkrywania siebie na nowo podczas 9-miesięcznego oczekiwania na dziecko.
rozwiń zwiń