Polskie Radio Dzieciom

Jak zmienia się życie seksualne po narodzinach dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 16:32
W życiu są takie etapy, które wpływają na nasze podejście do seksualności oraz rzutują na libido. Jednym z takich momentów są narodziny dziecka, które zmieniają życie seksualne rodziców. Chociaż jest to typowe dla tego okresu i wynika m.in. z natury człowieka, możemy starać się poprawić tę sferę życia. O współżyciu seksualnym między rodzicami po przyjściu na świat dziecka opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Przekwas, Panna Oksytocyna, położna i seksuolożka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Kiedy w domu pojawia się dziecko, często zaniedbujemy nasze potrzeby, w tym także seksualne. Oprócz tego, w okresie połogu następują zmiany w gospodarce hormonalnej oraz zmniejsza się libido. Działając w ten sposób organizm kobiety zapobiega zbyt szybkiemu zajściu w ciąże, co mogłoby doprowadzić do jego osłabienia. Chociaż na poziom libido wpływa wiele czynników, okres, kiedy życie seksualne jest mniej satysfakcjonuje może trwać 6 miesięcy. Jeśli czas ten się przedłuża, oprócz komunikacji z partnerem możemy rozważyć także pójście do seksuologa.

- Nie ma tak naprawdę jednego, takiego konkretnego sposobu na podniesienie libido właśnie w związku z tym, że wpływ na nie ma wiele czynników – zaznaczyła Aleksandra Przekwas. Co prawda, możemy przygotowywać afrodyzjaki czy romantyczne kolacje, niemniej jednak główne znaczenie ma to, jak postrzegamy swoje ciało i czy czujemy się atrakcyjnie. Jeśli po wyjściu z połogu kobieta czuje się już lepiej, ale życie seksualne między partnerami jest wciąż niezadowalające, dobrze jest zastanowić się nad tym, jak wyglądało ono przed ciążą. Korzystne jest także zastanowienie się nad swoją motywacją do współżycia, ponieważ u jednych osób może być to chęć poczucia bliskości emocjonalnej, podczas gdy inni pragną w ten sposób podnieść swoją pewność siebie.

Komunikacje na temat problemów seksualnych dobrze jest rozpocząć wcześniej, gdyż prowadzenie rozmowy w momencie ich nasilenia może prowadzić do napięcia i negatywnych emocji między partnerami. W rozmowie możemy uwzględnić m.in. to, co nam się podobało po ostatnim zbliżeniu, ale też skupić się na komunikatach drugiej osoby. – Nie słuchać dlatego, żeby powiedzieć, tylko żeby zrozumieć i żeby dopiero przedstawić ten swój punkt widzenia – dodała Aleksandra Przekwas. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksanda Jasińska-Klimaszewska
Gość: Aleksandra Przekwas, Panna Oksytocyna
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy lenistwo rodziców ma wpływ na samodzielność dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:00
Stwierdzenie, że bycie leniwym rodzicem czasami jest z korzyścią dla dziecka może wywołać mieszane emocje u niektórych osób. Niemniej jednak podejście to jest szansą dla dzieci na bycie bardziej niezależnym i samodzielnym. Nie oznacza to natomiast, że pozbywamy je poczucia wsparcia i opieki. O zaletach takiego podejścia do rodzicielstwa opowiedział gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Alicja Kost, autorka bloga mataja.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:27
Czym jest zakochanie u dziecka? W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić? Na te i wiele innych pytań dotyczących pierwszej miłości dzieci odpowiemy w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mężczyzna staje się ojcem? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 11:18
Jak dziecko wpływa na relacje pomiędzy rodzicami, i jak mężczyzna staje się ojcem? Czy dzieje się to od razu, czy jest to proces, który wymaga czasu. Te pytanie zadała Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" dla Polskiego Radia Dzieciom. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń