Polskie Radio Dzieciom

Czy lenistwo rodziców ma wpływ na samodzielność dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:00
Stwierdzenie, że bycie leniwym rodzicem czasami jest z korzyścią dla dziecka może wywołać mieszane emocje u niektórych osób. Niemniej jednak podejście to jest szansą dla dzieci na bycie bardziej niezależnym i samodzielnym. Nie oznacza to natomiast, że pozbywamy je poczucia wsparcia i opieki. O zaletach takiego podejścia do rodzicielstwa opowiedział gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Alicja Kost, autorka bloga mataja.pl.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com/Wokandapix

- Lenistwo budzi w nas raczej negatywne konotacje, tu się zgadzam. Natomiast ja uważam, że niepotrzebnie. Lenistwo jest bardzo fajnym rozwiązaniem życiowym. Natomiast w kontekście rodzicielstwa dla mnie lenistwo jest fajne dla budowania samodzielności u dzieciaków – powiedziała Alicja Kost.

Prawdą jest, że rzadko kiedy dajemy osobom młodszym możliwość bycia niezależnym. Może to wynikać z faktu, że obecnie większy dostęp do mediów, a tym samym do wiadomości z całego świata sprawiają, że rodzice czują lęk oraz potrzebę kontroli. Pragną czuwać nad bezpieczeństwem swoich dzieci i mieć pewność, że nic im się nie stanie.
Co więcej poczucie konieczności monitorowania poczynań dziecka może być również skutkiem współczesnych, dużych wymagań wobec rodziców, które nie zawsze łatwo jest spełnić przy niewielkich zasobach czasowych. Jednakże postępowanie to może zabierać im szansę na zdobycie doświadczenia, które można potem wykorzystać w dorosłym życiu. 

Posłuchaj
59:49 2021_07_14 22_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 14 lipca godz. 22:00

Trudno określić, kiedy dziecko powinno zacząć być samodzielne i dostać większą kontrolę, ponieważ każda osoba rozwija się i dojrzewa w różnym tempie. Dodatkowo nie jest to łatwa decyzja, a sam proces jej podjęcia jest stopniowy. Niemniej jednak rodzice zazwyczaj są w stanie ocenić, kiedy ich potomek jest na to gotowy. Czyn ten sprawi, że dzieci poczują się pewniej, a świadomość, że potrafią zrobić coś samemu ułatwi im życie. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Alicja Kost, autorka / blog mataja.pl
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Jak nauczyć dzieci obowiązkowości? Rozmowa z psychoterapeutką

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:03
Prawdopodobnie dla rodzica najbardziej wymagającymi momentami w ciągu dnia są poranki i wieczory. W krótkim czasie trzeba wykonać wiele rzeczy, takich jak przygotowanie się do pracy oraz dziecka do przedszkola, zrobienie śniadania i ubrania malucha do wyjścia. Chociaż chcielibyśmy w tym momencie zatrzymać czas, wydawać się może, że w takich momentach płynie on jeszcze szybciej. Co zrobić, aby nauczyć dzieci obowiązkowości i sprawić, by chwile te nie były tak stresujące.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń