Polskie Radio Dzieciom

Dieta pudełkowa - plusy i minusy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 16:06
Kiedy mamy dużo obowiązków i zadań do wykonania, zaczyna brakować nam czasu m.in. na przygotowanie w domu jedzenia. Zdarza się również, że w stosunku do diety mamy ściśle określone oczekiwania, np. ma ona na celu pomóc nam schudnąć lub przybrać na wadze. W związku z tym ostatnio coraz bardziej popularne stają się tzw. diety pudełkowe, w tym także dla dzieci, o których w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" opowiedziała blogerka kulinarna i dietetyk kliniczny, Aneta Łańcuchowska.
Dietetyczne posiłki zapakowane w plastikowe naczynia
Dietetyczne posiłki zapakowane w plastikowe naczyniaFoto: Shutterstock/foodandcook

Niewątpliwie dieta pudełkowa jest dogodna i sprawdza się bardzo dobrze w kryzysowych sytuacjach, gdy nie mamy czasu na gotowanie. Jednakże nierzadko ilość warzyw oferowana przez firmy kateringowe jest niewystraczająca. Co więcej, z uwagi na koszty, warzywa mogą być zastępowane produktami bogatymi w węglowodany. Wśród komentarzy odnośnie diet pudełkowych można usłyszeć także, że brak różnorodności dań powoduje rezygnację z korzystania z takich posiłków. Oprócz tego, diety pudełkowe są źródłem produkcji wielu śmieci, w tym także plastiku. 

Posłuchaj
57:54 2021_10_12 21_59_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 12 października godz. 22:00

Korzystając z diet pudełkowych nie uczymy się jak gotować i przygotowywać poszczególne posiłki. Skutkiem tego może być brak odpowiedniej wiedzy na temat produktów potrzebnych do zrobienia i ugotowania zdrowego dania. Niemniej jednak, może ona stanowić inspirację do łączenia ze sobą składników oraz wykorzystywania wcześniej nieznanych produktów. Jak dodała Aneta Łańcuchowska – Ja uważam, że wszyscy domownicy, fajnie by było, żeby wspólnie jedli posiłki i żeby wszystkie te posiłki były taki same, bo przecież dzieci uczą się poprzez obserwację. Więc, jeżeli mama, tata jedzą zupełnie coś innego, co je dziecko, no to my w tym momencie nie kształtujemy tych dobrych nawyków żywieniowych u naszego dziecka. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Aneta Łańcuchowska
Data emisji: 12.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń