Polskie Radio Dzieciom

Bajkoterapia dla małych i dużych. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:01
Bajkoterapia to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje specjalne opowieści w celu osiągnięcia korzyści uspokajających, edukacyjnych i wychowawczych. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku do dziesiątego roku życia, ale nie zaszkodzi także dorosłym. 
Polskiego Radia Dzieciom słuchać można przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfony
Polskiego Radia Dzieciom słuchać można przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfonyFoto: Schutterstock

Terapia bajkami pomaga zrozumieć siebie poprzez refleksję nad tym, co przeczytaliśmy. Pozwala przy tym identyfikować i nazywać emocje, radzić sobie w trudnych chwilach i rozwiązywać problemy. Jednocześnie stanowi narzędzie, dzięki któremu rodzice, wychowawcy czy nauczyciele mogą budować głęboką relację z dzieckiem. Ponadto bajkoterapia to sposób na budowanie wewnętrznej relacji z samym sobą. 

Posłuchaj
59:18 2021_12_20 20_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 20 grudnia godz. 21:00

Każde dziecko z pewnością ma swojego ulubionego bohatera wywodzącego się z popkultury (niekoniecznie z literatury!), z którym chętnie się utożsamia, a czasami nawet stara się go naśladować. Śledząc losy danego bohatera dziecko uzmysławia sobie, że nie jest samo ze swoimi trudnościami - inni mogą mieć podobne przeżycia. Przy okazji uczy się, jak radzić sobie z problemami. Tak jak w bajkoterapii, jest to więc używanie metafory do zrozumienia siebie. 

Posłuchaj
59:29 2021_12_20 21_59_45_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 20 grudnia godz. 22:00

Bajkoterapia niesie za sobą szereg dodatkowych wartości. Najważniejsze z nich to promocja czytelnictwa i edukacja społeczna. Wprowadzenie tego typu metody sprawdzi się w szczególności w domach, w przedszkolach czy w szpitalach. Więcej o bajkoterapii opowiedział w Strefie Rodzica znawca tematu, Michał Jakub Stępień. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Michał Jakub Stępień - członek zarządu Fundacji Zaczytani.org
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Świat przyrody oczami dziecka. Jak mądrze przekazać wiedzę na jej temat?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:46
Jednym z rodzajów literatury dziecięcej są książki przyrodnicze, z których dzieci mogą czerpać wiedzę na temat natury i środowiska. Informacje w nich zawarte przekładają się następnie na sposób, w jaki młodsze osoby postrzegają świat, a przez to wpływają na przyszłość fauny i flory. O stosunku dzieci i dorosłych do świata przyrody opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Urszula Zajączkowska, botaniczka i poetka związana z Instytutem Badań Leśnych SGGW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawa w uważność. Jak odnaleźć świadomość chwili? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:09
Zabieganie i rozproszenie przejawia się w różnych codziennych sytuacjach. A gdyby życie było spokojniejsze? Zachowanie równowagi emocjonalnej powinno się tyczyć nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Tylko jak zacząć? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gwiazdkopisanie". Posłuchaj nagrodzonych opowiadań

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 12:44
Z okazji świąt Bożego Narodzenia Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców - przygotowało specjalną audycję, w której codziennie o 12.15 można usłyszeć świąteczne opowieści w interpretacji znakomitych aktorów. Prace laureatów konkursu "Gwiazdkopisanie" czytają Olga Bończyk, Katarzyna Łaska, Adam Krylik i Leszek Filipowicz. Można je także przeczytać w książce elektronicznej na gwiazdkopisanie.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń