Polskie Radio Dzieciom

Muzyka w wychowaniu dziecka. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 15:13
Jak ważna jest muzyka w wychowaniu dziecka, już od pierwszych dni? Czy jej słuchanie ma wpływ na rozwój dziecka w wieku prenatalnym? Jakie kompetencje rozwija słuchanie muzyki od najmłodszych lat? Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawiała o wpływie muzyki na rozwój dziecka z Justyną Reczeniedi - śpiewaczką operową, autorką operowych zabawek. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
Ida Nowakowska w studiu_Polskie Radio Dzieciom
Ida Nowakowska w studiu_Polskie Radio DzieciomFoto: Kamil Jasieński/PR

- Słuch jest pierwszym zmysłem jaki wykształca się u człowieka. Dzieje się to w 6 miesiącu życia płodowego. Wtedy zaczynamy słyszeć dźwięki. Słyszymy głos mamy, muzykę i nie tylko. Na podstawie tego, co słyszymy zaczynamy się rozwijać. Jest to najbardziej stymulujący zmysł. Od tego się zaczyna nasze człowieczeństwo dlatego jeśli podajemy te dźwięki w formie pięknej muzyki i pięknej wokalizy najważniejszych kompozytorów i hitów muzyki klasycznej, operowej i symfonicznej to jest to bezcenne - powiedziała w rozmowie z Idą Nowakowską Justyna Reczeniedi – śpiewaczka operowa.

Ważne jest zadbanie o to, żeby dziecko miało dobry start. Słuchanie muzyki klasycznej, ale także głosu matki i głosu bardziej wyszkolonego ma niebagatelny wpływ na rozmów wrażliwości dziecka, jego kreatywności i wrażliwości na piękno. - Od dawien dawna mamy śpiewały swoim małym dzieciom - przyznała gość Idy Nowakowskiej dodając, że myśląc o stworzeniu zabawki dla dzieci chciała być blisko tej naturalnej idei śpiewania dzieciom.

– Moim zdaniem dziecko słuchające muzyki klasycznej czy operowej, w przyszłości będzie miało bardzo dobry gust. Od samego początku rozwija w sobie wrażliwość na piękno. Wbrew pozorom niemowlęta uwielbiają słuchać śpiewu operowego. Dodatkowo można zaobserwować, że ten rodzaj śpiewu uspokaja dzieci. Dźwięk sopranowy powoduje, że maluch ma ochotę zasnąć, przestać płakać i krzyczeć – dodała Justyna Reczeniedi – gość podcastu Polskiego Radia Dzieciom.

WIĘCEJ W NAJNOWSZYM 28 ODCINKU PODCASTU PR DZIECIOM - zapraszamy do wysłuchania całości audycji

* * * 

Wiele jest dylematów związanych z okresem ciąży i macierzyństwa zaś ilość publikacji na ten temat jest tak liczna, że trudno je samodzielnie zweryfikować i wybrać te właściwe. Jak bezpiecznie  przebrnąć przez ten piękny i jednocześnie trudny okres w życiu kobiety i rodziny? Zapraszamy do najnowszych podcastów "Strefa rodzica" przygotowanych przez mamę Idę Nowakowską, która zadaje pytania specjalistom. Podcasty powstały we współpracy z cyfrowym i całodobowym Polskim Radiem Dzieciom.

Ida Nowakowska, młoda mama, zwraca się w swoich rozmowach do ekspertów z różnych dziedzin z pytaniami, które ją nurtują. W rozmowach z ekspertami chce rozwiać wątpliwości oraz niepokoje i zweryfikować sprzeczne informacje dostępne w sieci. Kierując się sobą i swoim doświadczeniem, chce pomagać mamom takim jak ona, w ich pierwszych macierzyńskich doświadczeniach.

Premierowe podcasty przygotowane przez autorkę we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom usłyszeć można w każdą środę.

Każdy odcinek ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom w komentarzach pod specjalnie przygotowanym, postem będzie możliwość zadawania pytań autorce. Więcej informacji na www.polskieradiodzieciom.pl.

Przypominamy, że na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów.
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 04 - Wspólny front rodziców
Strefa Rodzica - Dieta i zdrowie - 07 - Niefarmakologiczne uśmierzanie bólu podczas porodu
Strefa Rodzica - Prawo - 02 - Prawo autorskie w szkole
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 05 - Rozmowa z dziećmi o przemocy

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 30 - 
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 27 - Zawody, czyli kim zostać
Smok Adaś ratuje planetę - 19 - Sztuka przetrwania

PODCAST 5. PIENIŃSKI PARK NARODOWY
Bajki i bajeczki

Opowieści ludów świata - 14 - Kociołek

Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD. 

Zobacz także
Czytaj także

Dlaczego poród w towarzystwie douli jest zazwyczaj krótszy? Podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:37
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny 4 autorski podcast na temat roli douli w okresie ciąży i porodu. Dla Polskiego Radia Dzieciom przygotowała go Ida Nowakowska, tancerka i znana osobowość telewizyjna, a także przyszła mama. Dlaczego poród w towarzystwie douli jest zazwyczaj krótszy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy podcast Idy Nowakowskiej. Apteczka niemowlaka [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 18:32
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek dotyczący macierzyństwa. Autorka podcastu Ida Nowakowska rozmawia w nim o apteczce niemowlaka, o tym co warto mieć w domu tuż po narodzinach dziecka i w nieco późniejszym okresie. Jak zaopatrzyć apteczkę dla naszego maluszka, aby móc szybko reagować na jego dolegliwości? O tym Ana Krysiewicz - Matka Aptekarka.
rozwiń zwiń