Polskie Radio Dzieciom

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:23
Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców.
Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców.Foto: shutterstock/Photographee.eu

Piętnaście lat temu powstał test, który pozwala w bardzo szybki sposób zdiagnozować autyzm. Jego udoskonaloną wersją jest SACS-R, który pozwala rozpoznać autyzm nawet u bardzo małych dzieci. W marcu tego roku pojawił się istotny artykuł, który potwierdza dokładność i rzetelność testu. Choć jest do nie go dostęp na poziomie naukowym, w Polsce nie ma licencji na wykonywanie nowej wersji testu.  

Posłuchaj
58:40 2022_03_29 22_00_14_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 marca godz. 22:00 Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku?

Na poziomie szkolnym wsparcie dla osób w spektrum autyzmu jest, jednak sytuacja na rynku pracy wciąż pozostawia wiele do życzenia. - Znacznie trudniej jest wtedy, kiedy ta szkoła się kończy i trzeba pomyśleć o pracy – powiedziała Anna Prokopiak. - Ten rynek pracy nie jest na tyle otwarty, a może osoby w spektrum nie są przygotowane do tego, aby wejść na ten rynek pracy – kontynuuje. Osoba w spektrum potrzebuje w stałości, nie zawsze jest elastyczna i może mieć trudności z dogadaniem się ze swoimi współpracownikami. 

Trudno oszacować, ile jest w Polsce osób w spektrum autyzmu. W statystykach nie są ujęte chociażby osoby dorosłe, które otrzymują diagnozę, poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące ich życia, jednak robiące to wyłącznie dla siebie.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Joanna Ficińska
Gość: Anna Prokopiak – prezes fundacji Alpha, pracownik naukowy UMCS 
Data emisji: 29.03.2022
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej: 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Szczepienia obowiązkowe. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:15
Zaraz po narodzeniu dziecka, należy pomyśleć o szczepieniach, o tym, które z nich są obowiązkowe i dlaczego, a które dodatkowe i można z nimi poczekać. W najnowszym podcaście Idy Nowakowskiej znaleźć można odpowiedzi na wiele pytań związanych ze szczepieniami wynikającymi z kalendarza szczepień. Gościem podastu Polskiego Radia Dzieciom jest dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog oraz ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 09:05
Rozwój ruchowy dziecka to proces. Jest on bardzo złożony i zależy od wielu wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Najważniejsze z nich to cechy wrodzone, czynniki genetyczne, temperament dziecka, masa , typ budowy ciała oraz doświadczenia docierające do niemowlaka ze środowiska zewnętrznego. Na co rodzic powinien zwracać szczególną uwagę podczas pierwszego roku życia dziecka. Na te pytania odpowiedział Paweł Zawitkowski - fizjoterpaeuta, konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej "POLEK". Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń