X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak poradzić sobie ze stresem? W "Strefie rodzica" o treningu antystresowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 15:55
Od stresu nie można się uwolnić. Jest on obecny zawsze, gdy mamy do czynienia ze stresorem – wewnętrznym lub zewnętrznym. W ciągu całego dnia towarzyszą nam liczne stresory. Często spokoju i ukojenia poszukujemy w drugim człowieku i choć doświadczenie bliskości, relacji, więzi jest bardzo ważne w kontekście odczuwanego przez nas stresu, to trening antystresowy powinien odbywać się w pojedynkę, by jego uczestnik mógł zajrzeć w głąb siebie, zastanowić się, co dzieje się w nim samym i przeanalizować swój sposób doświadczania rzeczywistości oraz pomyśleć, co może z tym zrobić.  
O treningu antystresowym oraz o sposobach radzenia sobie z nadmiarem napięcia, w tym o technikach oddechowych w Strefie Rodzica w PRD.
O treningu antystresowym oraz o sposobach radzenia sobie z nadmiarem napięcia, w tym o technikach oddechowych w "Strefie Rodzica" w PRD.Foto: shutterstock

- Trzeba pamiętać, że osiemdziesiąt procent stresu, którego doświadczamy, zależy od tego, jak my się czujemy, jakie mamy samopoczucie, a to z kolei zależy od perspektywy, z jakiej patrzymy na swoje życie i na nasze doświadczenia – tłumaczy Anna Kasprzycka. Jak wyjaśnia, objawy stresu znajdują się na trzech płaszczyznach w ciele – pierwszy z nich daje o sobie znać, gdy czujemy zmęczenie, mamy problemy ze snem i boli nas głowa, drugi osadzony jest w umyśle i emocjach, objawiając się czarnymi scenariuszami, lękiem i niepokojem. Trzecim obszarem jest nasze zachowanie, a dokładniej to, w jaki sposób odreagowujemy.  

Ucieczka od stresu nie pomoże nam zadbać o swoje zasoby, więc nie jest rozwiązaniem problemu. Co więcej, każdy z nas posiada konstruktywne strategie na radzenie sobie z napięciem, ale ważne jest, by po nie sięgnąć, patrząc na nie z perspektywy trzech poziomów. Pomóc może więc dbanie o swój organizm, praca nad emocjami czy ulepszanie umiejętności związanych z zachowaniem. W swojej codzienności mamy tendencję do rozpamiętywania przeszłości, ale też obawiania się przyszłości. Szczególnie w czasie, kiedy dzieje się wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale bezpośrednio nas dotyczą. W wielu wypadkach monolog wewnętrzny staje się bardzo krytyczny.  

Podczas treningu antystresowego można poznać teorię pozytywnej neuroplastyczności. Więcej o niej, a także o samym treningu antystresowym oraz o sposobach radzenia sobie z nadmiarem napięcia, w tym o technikach oddechowych w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Posłuchaj
59:17 [DAB]Dzieciom (PCM) 4 maj 2022 22_00_34_STR.mp3 Jak poradzić sobie ze stresem?

Audycja: Strefa Rodzica

Gość: Anna Kasprzycka – trenerka, pedagożka
Data emisji: 04.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj także:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Kryzys wieku średniego. Ile trwa i jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:03
Kryzys może dopaść każdego z nas bez względu na wiek. Trudno go w ciągu życia uniknąć. Gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ciężką sytuacją, a dotychczasowe sposoby zawodzą, mamy do czynienia z kryzysem. Emocje, które wówczas nami rządzą, nie pojawiają się bez powodu. Nie należy od nich uciekać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch złości ze strony rodzica? Z pomocą przychodzi rozmowa naprawcza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 23:43
Wybuch złości powoduje często wyrzuty sumienia, a to z kolei generuje kolejne napięcia. Gdy oddalamy się od dziecka w złości, ważne są powroty i umiejętność przyznania się do błędu. Rozmowa naprawcza ma na celu wyjaśnienie, że wybuchy złości się zdarzają, a jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za swoje działanie, dając dzieciom przy tym cenną lekcję.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:25
W "Strefie rodzica" porozmawiamy o smutku. ​​​​Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. 
rozwiń zwiń