X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wychowanie. Czy nastał jego koniec?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 23:46
Wychowanie to anachronizm, wychowanie opiera się na strukturach władzy, wychowanie jest przemocą, wychowanie kładzie nacisk na posłuszeństwo, wychowanie jest bezosobowe i służy tylko dorosłym, wychowanie zdejmuje odpowiedzialność z rodziców, wychowanie ogranicza potencjał, wychowanie równa wszystkich, wychowanie osłabia, wychowanie ma lobby, dzieci nie mają – to dziesięć tez na temat wychowania, o których mowa w książce "Jesteś okej taki, jaki jesteś. Koniec wychowania" autorstwa Kathariny Saalfrank.
W naszym społeczeństwie wychowywania dziecka kojarzy się z ciosaniem, formowaniem, przygotowywaniem dziecka do późniejszego funkcjonowania w przemyśle i społeczeństwie.
W naszym społeczeństwie wychowywania dziecka kojarzy się z ciosaniem, formowaniem, przygotowywaniem dziecka do późniejszego funkcjonowania w przemyśle i społeczeństwie. Foto: Africa Studio/ Shutterstock

Wychowanie – aby to słowo miało pozytywny wydźwięk, lepiej zastąpić słowem pojęciem rodzicielstwo bliskości. W naszym społeczeństwie wychowywania dziecka kojarzy się z ciosaniem, formowaniem, przygotowywaniem dziecka do późniejszego funkcjonowania w przemyśle i społeczeństwie. Wychowanie powinno jednak opierać się na relacji i wzajemności.  

Według autorki książki "Jesteś okej taki, jaki jesteś. Koniec wychowania" system kar i nagród jest nieskuteczny, a wręcz w ogóle nie powinien funkcjonować. Właśnie na temat książki Kathariny Saalfrank wypowiadał się w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom psycholog, Tomasz Wojtasik. 

Posłuchaj
59:19 2022_05_06 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wychowanie. Czy nastał jego koniec? Cz. 1

 

- To jest taka książka, która otwiera nas na różne rodzicielskie historie, ale na taką stronę tego rodzicielstwa, które jest ciepłe, bliskie, ale też odpuszczające sobie i niepowodujące czegoś, co ja nazywam takim wypaleniem rodzicielskim, takim niewyrabianiem w tej roli, takim odbieraniem sobie kompetencji – tłumaczył gość Strefy Rodzica. Jak dodaje, książka ta otwiera na bardzo podstawowe i sprawdzone rzeczy, które kiedyś były oczywiste, a o których zapomnieliśmy i trzeba je na nowo odkryć.  

Posłuchaj
59:45 2022_05_06 22_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wychowanie. Czy nastał jego koniec? Cz. 2

 

W rodzicielstwie według Kathariny Saalfrank nie chodzi wcale o pozwalanie dziecku na wszystko i bierne obserwowanie, co się wydarzy. Dziecko potrzebuje rodzica bądź opiekuna, który bierze na siebie odpowiedzialność, zna swoje granice i stawia je dziecku w sposób bardzo wyraźny oraz jest autentyczny i szczery. Na tych właśnie cechach powinna być budowana relacja.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Tomasz Wojtasik – psycholog
Data emisji: 06.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Umowa z dzieckiem jako skuteczna metoda wychowania
Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 16:03
Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 08:00
Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
rozwiń zwiń