Polskie Radio Dzieciom

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
W Strefie rodzica w PRD o tym do czego nastolatkom potrzebni są rodzice.
W "Strefie rodzica" w PRD o tym do czego nastolatkom potrzebni są rodzice.Foto: shutterstock

W okresie nastoletnim rozwój przebiega falowo. Okresy równowagi przeplatają się z okresami dysharmonii i kryzysu, co jest naturalne. Zanim zastanowimy się, do czego nastolatkom potrzebni są rodzice, odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego rodzice potrzebni nie są, a z pewnością nie są po to, żeby "lepić nastolatków na obraz i podobieństwo swoje, a tak naprawdę na podobieństwo swoich niespełnionych marzeń i ambicji". Są to słowa nastoletniego syna Elżbiety Manthey, Tymona. 

Posłuchaj
59:16 2022_09_09 21_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice? Cz. 1

Do czego więc jesteśmy potrzebni? - Jesteśmy im potrzebni, by być ich rzecznikami w szerszym świecie – mówiła Elżbieta Manthey. - Potrzebujemy patrzeć dużo szerzej niż tylko pytać o to nasze dzieci, dlatego że nasze dzieci mogą być tak bardzo zajęte akcentowaniem swojej odrębności, odnoszeniem się do innych punktów odniesienia niż rodzice, np. do grupy rówieśniczej, że mogą nie dostrzec albo nie potrafić nazwać tego, jak bardzo nas potrzebują w wielu płaszczyznach – tłumaczyła Małgorzata Stańczyk. 

Posłuchaj
59:36 2022_09_09 22_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice? Cz. 2

Nastolatek potrzebuje obecności rodziców w tle tak samo, jak potrzebne jest mu poczucie bezpieczeństwa. Wbrew pozorom nastolatki wciąż podpatrują zachowania rodziców i podświadomie uczą się od nich, jak żyć. Choć teraz może się wydawać, że obserwacje nie są wykorzystywane w praktyce, z pewnością zostanie to dostrzeżone w dorosłym życiu poza domem rodzinnym. Jest to proces, który cały czas się dzieje. Rodzice wciąż są potrzebni do regulacji emocjonalnej, a także wtedy, kiedy w relacjach społecznych z rówieśnikami dzieje się coś niedobrego.  

Więcej o tym, do czego nastolatkom potrzebni są rodzice w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa rodzica 
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Elżbieta Manthey – dziennikarka, Małgorzata Stańczyk - psycholog
Data emisji: 09.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Cierpliwość rodzicielska – można ją wyćwiczyć jak mięsień

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 14:52
Rodzice mają w swojej codzienności wiele sytuacji, w których emocje biorą górę. Zarówno cierpliwość można wyćwiczyć i można się ich nauczyć. Jest to długa, ale opłacalna droga. Można też zadbać o siebie w taki sposób, by cierpliwość nie była wysiłkiem, ale efektem ubocznym. Izabela Antosiewicz odkryła swoją drogę do cierpliwości poprzez połączenie różnych metod, które pojedynczo nie działały. Poszczególne metody specjalistka od pracy na mocnych stronach przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń