Polskie Radio Dzieciom

Wybór szkoły ponadpodstawowej. Jedyne takie liceum

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 15:34
Wybór szkoły średniej to moment w edukacji, od którego wiele zależy i bez wątpienia naprawdę wiele się zmienia. Jedni szukają najlepszej, drudzy położonej w dogodnej lokalizacji, jeszcze inni umawiają się z przyjaciółmi lub wyszukują specjalny profil. Na tym etapie można też znaleźć szkoły bardzo wyjątkowe i zdecydowanie odróżniające się od typowych szkół. Jedna z tych, które odwiedzimy w szkolnej Strefie Rodzica rozpoczęła działalność dopiero we wrześniu, ale z wielkim entuzjazmem i pod przewodnictwem wieloletnich praktyków i pasjonatów edukacji. Kolejną niezwykłą szkołą jest LXI Liceum Ogólnokształcące SOS w Warszawie. 
Coraz chętniej poszukujemy rozwiązań odbiegających od tradycyjnego nauczania przy wyborze liceum
Coraz chętniej poszukujemy rozwiązań odbiegających od tradycyjnego nauczania przy wyborze liceumFoto: shutterstock.com/Pressmaster

W warszawskim liceum Artes Liberales, w którym nie ma dzwonków, lekcje odbywają się zarówno w klasach, jak i w grupach, pracuje się w formule odwróconej, a czwartek jest dniem wolnym od zajęć w szkole – to czas na aktywności pozaszkolną. W tej wyjątkowej szkole nie ma także ocen – zastąpiły je informacje o postępach ucznia. - Ocenianie i porównywanie się nie sprzyja rozwojowi – tłumaczy wychowawczyni w Artes Liberales, Magda Kobosko - Ten feedback jest dla ucznia i dla mnie podstawą do tego, żebyśmy przyjrzeli się temu, co się zadziało, jak mu idzie, w co warto zainwestować, co można troszeczkę odpuścić, czyli jest to świadome przyjrzenie się swojemu procesowi naukowemu. 

Posłuchaj
59:18 2022_09_29 21_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wybór szkoły ponadpodstawowej_Strefa rodzica_cz. 1

- Jesteśmy przekonani, że szkoła, która jest, wymaga tak ogromnej zmiany, że modernizacja nie jest rozwiązaniem – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom współzałożyciel liceum Artes Liberales, Marcin Szala - Chcemy skorzystać ze zdobyczy technologii, żeby usprawnić proces edukacyjny, żeby uwolnić przestrzeń na budowanie relacji, których nie ma nigdzie indziej, a to wynika z naszego głębokiego przekonania, że podstawowym czynnikiem, który teraz decyduje o sukcesie jest rozwój osobisty. Do fundamentów szkoły Artes Liberales należy zapewnienie uczniom możliwości eksploracji i refleksji po to, by wiedzieli, co chcą robić w życiu, a także rozwijanie umiejętności planowania i wytrwałości oraz współpraca z innymi. 

Posłuchaj
59:23 2022_09_29 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wybór szkoły ponadpodstawowej_Strefa rodzica_cz.2

LXI Liceum Ogólnokształcące SOS działa na zasadach socjoterapii, a dokładniej – pracuje z młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym, czyli taką, która nie do końca odnajduje się w systemowym szkolnictwie, potrzebuje szczególnych warunków organizacji pracy, dostosowań metod pracy, uważności oraz wsparcia terapeutycznego i psychologicznego. Aby uczyć się w tym liceum,, potrzebne jest orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, jednak zakres działalności szkoły jest szeroki. Jak piszą uczniowie, w tym miejscu wady zmieniają się w zalety. - Uczymy młodzież współodpowiedzialności za to miejsce – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Mariola Tomczak, dyrektor liceum. Podstawą jest to, aby każdy uczeń czuł się w szkole bezpiecznie.

- Praca polega na współpracy z wychowawcą. Nie mamy norm frekwencyjnych, nie ma odgórnego systemu kar i nagród, wszystko jest rozpatrywane indywidualnie w zależności od tego, z jakim problemem ktoś do nas przyszedł – wyjaśnia Mariola Tomczak. Mimo że LXI LO SOS jest w grupie szkół specjalnych, przyjmuje młodzież w normie intelektualnej i realizuje podstawę programową liceum ogólnokształcącego, jednak wyróżnia się metodami pracy. Klasy są mniejsze, jest wiele zajęć rozwijających uzdolnienia, są zajęcia wyrównawcze dla osób, które z różnych powodów muszą uzupełnić braki z poprzednich lat, a także zajęcia kształtujące umiejętności uczenia się.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Magda Kobosko – wychowawczyni w liceum Artes Liberales, Marcin Szala  - współzałożyciel liceum Artes Liberales, Maja Wróbel i Jan Przybylski – uczniowie liceum Artes Liberales, Mariola Tomczak – dyrektor LXI LO SOS
Data emisji: 29.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:51
W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 11:35
Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
rozwiń zwiń