!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wybór szkoły ponadpodstawowej. Jedyne takie liceum

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 15:34
Wybór szkoły średniej to moment w edukacji, od którego wiele zależy i bez wątpienia naprawdę wiele się zmienia. Jedni szukają najlepszej, drudzy położonej w dogodnej lokalizacji, jeszcze inni umawiają się z przyjaciółmi lub wyszukują specjalny profil. Na tym etapie można też znaleźć szkoły bardzo wyjątkowe i zdecydowanie odróżniające się od typowych szkół. Jedna z tych, które odwiedzimy w szkolnej Strefie Rodzica rozpoczęła działalność dopiero we wrześniu, ale z wielkim entuzjazmem i pod przewodnictwem wieloletnich praktyków i pasjonatów edukacji. Kolejną niezwykłą szkołą jest LXI Liceum Ogólnokształcące SOS w Warszawie. 
Coraz chętniej poszukujemy rozwiązań odbiegających od tradycyjnego nauczania przy wyborze liceum
Coraz chętniej poszukujemy rozwiązań odbiegających od tradycyjnego nauczania przy wyborze liceumFoto: shutterstock.com/Pressmaster

W warszawskim liceum Artes Liberales, w którym nie ma dzwonków, lekcje odbywają się zarówno w klasach, jak i w grupach, pracuje się w formule odwróconej, a czwartek jest dniem wolnym od zajęć w szkole – to czas na aktywności pozaszkolną. W tej wyjątkowej szkole nie ma także ocen – zastąpiły je informacje o postępach ucznia. - Ocenianie i porównywanie się nie sprzyja rozwojowi – tłumaczy wychowawczyni w Artes Liberales, Magda Kobosko - Ten feedback jest dla ucznia i dla mnie podstawą do tego, żebyśmy przyjrzeli się temu, co się zadziało, jak mu idzie, w co warto zainwestować, co można troszeczkę odpuścić, czyli jest to świadome przyjrzenie się swojemu procesowi naukowemu. 

Posłuchaj
59:18 2022_09_29 21_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wybór szkoły ponadpodstawowej_Strefa rodzica_cz. 1

- Jesteśmy przekonani, że szkoła, która jest, wymaga tak ogromnej zmiany, że modernizacja nie jest rozwiązaniem – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom współzałożyciel liceum Artes Liberales, Marcin Szala - Chcemy skorzystać ze zdobyczy technologii, żeby usprawnić proces edukacyjny, żeby uwolnić przestrzeń na budowanie relacji, których nie ma nigdzie indziej, a to wynika z naszego głębokiego przekonania, że podstawowym czynnikiem, który teraz decyduje o sukcesie jest rozwój osobisty. Do fundamentów szkoły Artes Liberales należy zapewnienie uczniom możliwości eksploracji i refleksji po to, by wiedzieli, co chcą robić w życiu, a także rozwijanie umiejętności planowania i wytrwałości oraz współpraca z innymi. 

Posłuchaj
59:23 2022_09_29 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wybór szkoły ponadpodstawowej_Strefa rodzica_cz.2

LXI Liceum Ogólnokształcące SOS działa na zasadach socjoterapii, a dokładniej – pracuje z młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym, czyli taką, która nie do końca odnajduje się w systemowym szkolnictwie, potrzebuje szczególnych warunków organizacji pracy, dostosowań metod pracy, uważności oraz wsparcia terapeutycznego i psychologicznego. Aby uczyć się w tym liceum,, potrzebne jest orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, jednak zakres działalności szkoły jest szeroki. Jak piszą uczniowie, w tym miejscu wady zmieniają się w zalety. - Uczymy młodzież współodpowiedzialności za to miejsce – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Mariola Tomczak, dyrektor liceum. Podstawą jest to, aby każdy uczeń czuł się w szkole bezpiecznie.

- Praca polega na współpracy z wychowawcą. Nie mamy norm frekwencyjnych, nie ma odgórnego systemu kar i nagród, wszystko jest rozpatrywane indywidualnie w zależności od tego, z jakim problemem ktoś do nas przyszedł – wyjaśnia Mariola Tomczak. Mimo że LXI LO SOS jest w grupie szkół specjalnych, przyjmuje młodzież w normie intelektualnej i realizuje podstawę programową liceum ogólnokształcącego, jednak wyróżnia się metodami pracy. Klasy są mniejsze, jest wiele zajęć rozwijających uzdolnienia, są zajęcia wyrównawcze dla osób, które z różnych powodów muszą uzupełnić braki z poprzednich lat, a także zajęcia kształtujące umiejętności uczenia się.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Magda Kobosko – wychowawczyni w liceum Artes Liberales, Marcin Szala  - współzałożyciel liceum Artes Liberales, Maja Wróbel i Jan Przybylski – uczniowie liceum Artes Liberales, Mariola Tomczak – dyrektor LXI LO SOS
Data emisji: 29.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:51
W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 11:35
Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
rozwiń zwiń