Polskie Radio Dzieciom

Autyzm i jego spektrum. Stereotypy na temat Autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 11:48
Obecnie coraz więcej mówi się na temat autyzmu i nasza świadomość również jest większa, ale czy to, co powszechnie wiemy jest prawdą, a może wynikiem stereotypów lub badań, które są już przestarzałe?
Autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób
Autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposóbFoto: shutterstock.com/Sudowoodo

Autyzm nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Jeśli dziecko stimuje, czyli wykonuje nietypowe dla otoczenia ruchy, by uspokoić swój układ nerwowy, podskakuje, macha rączkami, wydaje specyficzne dźwięki, powtarza słowa lub zdania, tzw. echolalie, może to wskazywać na spektrum autyzmu. Jest to moment na przyjrzenie się zachowaniu malucha i diagnozę.

Stereotypy na temat autyzmu

Film "Rain Man" z 1988 roku ukształtował w społeczeństwie wizję spektrum autyzmu i pokazał światu, że osoby w spektrum, choć bardzo zamknięte na innych, są niezwykle inteligentne, świetnie liczą i nigdy się nie mylą. Pamiętajmy, że autyzm może mieć wiele twarzy i objawiać się różnie, m. in. w zależności od miejsca w całym spektrum. 

Posłuchaj
58:49 2023_05_05 21_00_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Autyzm i jego spektrum. Stereotypy na temat Autyzmu_Strefa Rodzica 5 maja

Stereotypem, z którym nie może pogodzić się autorka książki "Autyzm: bliski daleki świat"  jest ten mówiący, że osoby w spektrum autyzmu nie mają empatii. – To jest jedna z najbardziej okrutnych rzeczy, którą my, ludzie neurotypowi przypisaliśmy osobom w spektrum autyzmu tylko dlatego że nie zachowują się tak jak my – wyjaśniła. W kontekście spektrum autyzmu mówi się także o myśleniu czarno-białym, a tymczasem wiele osób neurotypowych myśli właśnie w taki sposób.  

"Autyzm. Bliski daleki świat" Moniki Szubrycht, czyli autyzm "od środka"

"Autyzm. Bliski daleki świat" na początku był cyklem reportaży i wywiadów, które z czasem doczekały się formy książkowej. Monika Szubrycht starała się więc pisać rzetelne dziennikarsko teksty, nie wiedząc jeszcze, że powstanie z nich książka. Jest to zbiór rozmów z rodzicami osób w spektrum, specjalistami i samorzecznikami.

Jak ważna jest świadomość tego, czym jest autyzm i z jakimi cechami się łączy? Dlaczego warto walczyć o niewykluczanie takich osób z grup i społeczności?  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Monika Szubrycht – dziennikarka, autorka
Data emisji: 5.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:
Szkoła dla osoby w spektrum autyzmu
Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Pierwsze objawy autyzmu. Na co warto zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 17:12
Co roku drugiego kwietnia obchodzi się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, czyli zaburzenia rozwojowego. Pomimo wielu starań, aby jak największa liczba osób zrozumiała czym tak naprawdę jest autyzm, wielu z nas wciąż brakuje tej wiedzy. W związku z tym, o zwiększenie świadomości słuchaczy w tym temacie została poproszona dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista do spraw autyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła dla osoby w spektrum autyzmu. Jak wybrać przestrzeń, która nie zaburzy rozwoju dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 11:09
Jednym z nurtujących problemów rodziców dziecka autystycznego jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie mogło być akceptowane, rozumiane i rozwijające się na miarę swoich możliwości. Wybór szkoły jest istotny - musi być to szkoła, w której rozumie się istotę problemów wynikających z autyzmu oraz taka, która jest otwarta na poszukiwanie nowych metod pracy. U sporej grupy dzieci z autyzmem pojawia się również niepełnosprawność intelektualna, a wówczas postęp edukacyjny jest wolniejszy.
rozwiń zwiń