Polskie Radio Dzieciom

Mądra asertywność. Jak żyć po swojemu?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 12:19
Sztuka asertywności daje narzędzia, które pozwalają nam pozostać sobą niezależnie od okoliczności. Dzięki niej potrafimy zdystansować się również od samych siebie i podjąć dialog z wewnętrznym krytykiem.
Mądra asertywność. Jak żyć po swojemu - tematem audycji Polskiego radia Dzieciom.
Mądra asertywność. Jak żyć po swojemu - tematem audycji Polskiego radia Dzieciom.Foto: madeinitaly4k/Shutterstock

W dzisiejszych czasach wiele jest zależności interpersonalnych i licznych zobowiązań. To, jak się z nimi czujemy zależy jednak od naszego podejścia do nich. Codzienne obowiązki nie czynią nas przecież niewolnikami i nie przeszkadzają w budowaniu przestrzeni osobistej na co dzień. Jeśli zmuszamy się do robienia czegoś, zastanówmy się, czy na pewno musimy to robić. Nie oczekujmy jednak, że życie będzie dokładnie takie, jak chcemy. 

Posłuchaj
58:38 2023_06_12 21_00_29_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Mądra asertywność. Jak żyć po swojemu?_Strefa Rodzica 12 czerwca godz. 21:00

- Człowiek jest istotą, która ma bardzo dużą możliwość zmiany, ale nie nieograniczoną – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Maria Król-Fijewska – Wymyślając kolejne postanowienia zapowiadające zmiany w życiu zwróćmy uwagę na to, czy są one w zgodzie z większą częścią nas samych, byśmy nie stali się niewolnikami owych planów. - Asertywność wobec samego siebie to sprawienie, żeby na wewnętrznym forum dyskusyjnym różne punkty widzenia mogły dojść do głosu – dodał gość Strefy Rodzica.

Czym jest asertywność?

Z asertywnością związanych jest bardzo wiele schematów zachowania różnych sytuacjach. Jeżeli spróbujemy wdrożyć i ćwiczyć te gotowe formuły, to one pozwolą nam oswoić w sobie postawę asertywną i zbudować własne sposoby na asertywność. – To jest nacechowana godnością postawa, która pozwala mi wyrazić moje uczucia, poglądy, myśli, to wszystko, co mam w środku, czyli reprezentować samą siebie w taki sposób, który nie narusza praw drugiej osoby do tego samego – tłumaczyła Maria Król-Fijewska – Czyli chodzi o to, żebym mogła skorzystać z moich osobistych praw, nie naruszając praw innych.  

Ciemne strony asertywności

Przyjęcie postawy asertywnej nie oznacza jednak samych pozytywów, a bycie ciągle asertywnym, np. w relacji dwojga ludzi może prowadzić do samotności. Jeżeli ktoś będzie powtarzał jak mantrę: wolę być sobą niż z tobą, zabraknie miejsca dla drugiej osoby.  

Jedną ze skrajności jest to, że w ogóle nie mamy tego, czego chcemy, ponieważ brak nam asertywności, drugą - kiedy mamy wszystko, co chcemy. Bogactwa naszemu życiu nadaje jednak pewien element zaskoczenia, który wnosi druga osoba. Choć w relacjach nie zawsze jest po naszej myśli, bywa i tak, że coś przekracza nasze oczekiwania. - Być sobą i być razem to jest dokładnie ta sztuka – mówiła autorka polskiej wersji treningu asertywności.

Czym jest asertywność i dlaczego warto się jej nauczyć? Jak dbać o własne potrzeby niezależnie od okoliczności? Gdzie kończy się asertywność, a zaczyna egoizm? Czy asertywność ma również ciemne strony, których lepiej unikać? Odpowiedzi na te i inne pytania w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Maria Król-Fijewska - psycholog kliniczny, autorka polskiej wersji treningu asertywności, współzałożycielka Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra
Data emisji: 12.06.2023
Godzina emisji: 21:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ


Zobacz także
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na czym polega regulacja emocjonalna i jak nią zarządzać?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 09:10
Samoregulacja to proces, który odbywa się nieustannie w życiu każdego człowieka. Organizm dąży do równowagi i reaguje, gdy jest ona zaburzona. Układ nerwowy analizuje bodźce płynące z otoczenia oraz z wnętrza ciała i stara się doprowadzić całego człowieka do dobrostanu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 11:21
Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
rozwiń zwiń