Polskie Radio Dzieciom

Po czym poznać, że dziecko ma cukrzycę?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 16:12
Diagnoza cukrzycy u dziecka porównywalna jest do jego śmierci – powiedziała prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Wtedy na zawsze żegnamy dziecko zdrowe a witamy chore. Jak zapobiegać cukrzycy typu drugiego i jakie mogą być objawy tej choroby u dziecka, młodzieży lub osoby dorosłej usłyszeć można w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do lektury i wysłuchania zapisu rozmowy.
Badanie poziomu cukru
Badanie poziomu cukruFoto: Syda Productions/shutterstock

- Cukrzyca to wyrok. To choroba nieuleczalna i zagrażająca życiu i dość nieprzewidywalna. Główne zasady radzenia sobie z tą chorobą oparte są na samokontroli jednak ona płata różne figle gdyż na poziom cukru mają wpływ różne czynniki trudne do przewidzenia – powiedziała Dagmara Staniszewska, prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. - Czasem organizm zachowa się w tej samej sytuacji inaczej jednego dnia, a inaczej dnia kolejnego więc zagrożenia czyhają – dodała gość Polskiego Radia Dzieciom podsumowując, że najgorszym z zagrożeń jest hipoglikemia, która w najgorszych przypadkach może zakończyć się śmiercią.

Objawy cukrzycy typu 1.

- Jest zespół objawów, który występuje zawsze i przy zaawansowanym stadium choroby zawsze wychodzi. Jest to m.in. wielomocz. Osoba chorująca bardzo dużo pije i bardzo często oddaje mocz. Kolejnym objawem jest utrata wagi oraz ogromne pragnienie. Osobie chorej cały czas chce się pić mimo, że pije od 4 do 5 litrów płynów dziennie. Takiej osobie towarzyszy też osłabienie – wyjaśniła w audycji Dagmara Staniszewska dodając, że są to sygnały, które powinny wzbudzić niepokój ponieważ pokazują, że poziom cukru w organizmie człowieka jest na niebezpiecznym poziomie.

Cukrzyca typu pierwszego daje objawy dość szybko i one są nie do pominięcia. Bardziej podstępna jest cukrzyca typu 2, która rozwija się dużo wolniej. – Cukrzyca typu 2. nie ma ta takich dramatycznych i widocznych objawów. Polega ona na tym, że u osoby chorującej z czasem produkowana jest mniejsza ilość insuliny lub rośnie insulino oporność, ale dzieje się to na przestrzeni lat więc objawy nie są zbytnio afirmowane – wyjaśniła gość w studiu dodając, że człowiek tego zbytnio nie czuje ponieważ organizm przyzwyczaja się do tej zmiany. Często o cukrzycy typu drugiego dowiadujemy się ponieważ pojawiają się powikłania lub w momencie tak zwanego przygodnego badania cukru. Jakie powikłania mogą się pojawić u osoby chorej na cukrzycę w przypadku nie leczenia jej i czy można uniknąć tej choroby? O tym w załączonym zapisie audycji. 

Posłuchaj
49:10 [DAB]Dzieciom (PCM) 14 listopad 2023 21_00_43.mp3 Po czym poznać, że dziecko ma cukrzycę? Światowy Dzień Cukrzycy_Strefa rodzica_PR Dzieciom_14.11.2023

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Data emisji: 15.11.2023
Godzina emisji: 21.00

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 23:03
97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego. Dlaczego nie należy z nią zwlekać?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 16:24
Wady zgryzu są jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Szacuje się, że w Polsce wady zgryzu dotyczą prawie 60% Polaków. Dużą część z nich stanowią dzieci i młodzież. Co więc powinno zaniepokoić rodziców? Jakie sytuacje i zachowania wskazują na wadę zgryzu?
rozwiń zwiń