Polskie Radio Dzieciom

Magdalena Różdżka: 1300 dzieci szuka rodziców, którzy mają dobre serca

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 12:50
- Dziękuję wszystkim rodzinom zastępczym za to, że są i za to ze pomyśleliby aby wykonywać tak trudne, a jednocześnie piękne zadanie - powiedziała Magdalena Różdżka, która od lat jest ambasadorką rodzicielstwa zastępczego oraz założycielką Fundacji Ukochani. W audycji "Strefa Rodzica", aktorka podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z rodzinami zastępczymi i powiedziała dlaczego warto dołączyć do tego grona.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Song_about_summer

Temat rodzicielstwa zastępczego jest ważny każdego dnia, ale szczególnie 30 maja, kiedy to jest obchodzony Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji w studiu Polskiego Radia Dzieciom pojawiła się Magdalena Różdżka założycielka Fundacja Ukochani, która opowiedziała jaką funkcje pełnią rodziny zastępcze, w jaki sposób są weryfikowane i jak można stać się taką rodziną.

- Od 16 lat jestem mamą i dopiero w momencie kiedy zobaczyłam swoje pierwsze dziecko dotarło do mnie jak krucha jest ludzka istota i zależna od innych. Pomyślałam też o tych dzieciach, które nie mają tyle szczęścia i przynajmniej jednego kochającego rodzica - powiedziała Magdalena Różdżka i wyjaśniła na czym polega różnica pomiędzy adopcją, a byciem rodzicem zastępczym. 


Magdalena Różdżka w Polskim Radiu Dzieciom Magdalena Różdżka w Polskim Radiu Dzieciom

Obecnie jak powiedziała aktorka, 1300 dzieci czeka na przyjęcie do pieczy zastępczej. - Są to dzieci w różnym wieku, a wszystkie czekają na mamę, która utuli je do snu, a rano przywita słowami: "dzień dobry, miłego dnia" i będą mogły w końcu czuć się bezpiecznie - przekonywała gościni "Stefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.

W drugiej godzinie "Strefy Rodzica" można też posłuchać o temacie zaginięć wśród dzieci, o którym opowiedziała Elżbieta Kowalska z Fundacji Itaka. "Według informacji federacji Missing Children Europe, każdego roku dochodzi do zaginięć ponad 250 000 dzieci. Za tymi statystykami kryją się historie dzieci z marzeniami, które czekają na spełnienie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, który obchodzony był 25 maja, federacja Missing Children Europe przygotowała kampanię "Missing Dreams".

W audycji "Strefa Rodzica", Joanna Ficińska wraz ze swoim gościem: Elżbietą Kowalską, przypomniały rodzicom numer alarmowy 116 000 oraz procedury i działania jakie należy podjąć kiedy dziecko zaginie. Poradziły również, jak nie dać się zbyć służbom odpowiedzialnym za pomoc w kryzysowej sytuacji. 
Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.


Posłuchaj
120:34 [DAB]Dzieciom (PCM) 30 maj 2024 21_00_11.mp3 W Strefie Rodzica: Magdalena Różdżka - Fundacja Ukochani (rodziny zastępcze) oraz zaginięcia dzieci - Elżbieta Kowalska - Fundacja Itaka

 

 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Goście: Magdalena Różdżka - Fundacja Ukochani (rodziny zastępcze) oraz zaginięcia dzieci - Elżbieta Kowalska - Fundacja Itaka
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 21.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Dysleksja, depresja czy ADHD. Jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem problemów zdrowotnych?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 09:16
- Kiedyś jeśli dziecko miało problemy z czytaniem, ładnym pisaniem czy liczeniem, nikt nie nazywał tego zaburzeniem. Mówiło się, że dziecko jest leniwe. Teraz mamy większą świadomość tych problemów - wyjaśnił dr Kasper Sipowicz, który wraz z prof. Tadeuszem Pietrasem opowiadali o nieróżnorodności i postrzeganiu jej w dzisiejszych czasach, a także sposobach na wykrywanie różnych nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zrozumieć siebie ucząc się komunikacji z dzieckiem? Rozmowa z Agnieszką Stein

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 14:46
- Komunikacja jest czymś więcej niż tylko językiem - powiedziała Agnieszka Stein w "Strefie Rodzica", gdzie przedstawiła najważniejsze myśli ze swojej najnowszej książki p.t.: "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych", która nie tylko pomaga uporządkować wiedzę o dobrej relacji, ale też przekazuje niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zabiegany rodzic, ma poznać prawdziwe potrzeby swojego dziecka? Podpowiada terapeutka rodziców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 10:25
- Poza tym, że warto się zatrzymać i dowiedzieć się co dzieje się w mojej głowie, nie warto zadręczać się tym, ile błędów popełniamy na początku swojego rodzicielstwa - podpowiedziała Agnieszka Rogala, terapeutka rodziców, autorka książki "Poukładaj to sobie w głowie", która była gościem Aleksandry Jasińskiej w Polskim Radiu Dzieciom. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń