Polskie Radio Dzieciom

Czego uczą książki detektywistyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:00
Książki detektywistyczne niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi w różnym wieku. Oferowane są one także dla dzieci, lecz głównie dla tych, które potrafią już czytać, wyłączając przez to z grupy odbiorców maluchów. Jak się jednak okazuje, lektury z zagadkami są źródłem ważnych treści oraz mogą zainteresować nawet przedszkolaków. Doskonale o tym wie gość Strefy Rodzica, Maja Strzałkowska, autorka serii książek detektywistycznych "Julka i Szpulka".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Volurol/shutterstock.com

Można powiedzieć, że dzieci są małymi detektywami, ponieważ lubią badać wiele rzeczy, eksperymentować oraz są ciekawe świata. Odpowiedzią na ich potrzeby są książki detektywistyczne, które pozwalają na samodzielne myślenie, odkrywanie zagadek i tajemnic. Dzięki temu stają się one dla dzieci atrakcyjne oraz wzbudzają ich zainteresowanie, a także chęć poznania dalszych przygód i łamigłówek. 

Każda lektura ma za zadanie przekazać coś innego. W przypadku jednej z książek Mai Strzałkowskiej, która opowiada o sprawie zaginionej lalki, stara się ona zwrócić uwagę rodziców na to, aby nie bagatelizowali uczuć i problemów swoich dzieci. Zachęca ona dorosłych do zaangażowania się w rozwiązywanie trudności osób młodszych oraz rozpoczęcia z nimi śledztwa, a przez to ich ze sobą zbliża, a także zacieśnia więzi rodzinne. 

Posłuchaj
51:14 26.07. Książki detektywistyczne.mp3 Czego uczą książki detektywistyczne dla dzieci? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_26.07.2021.

Dzieci z kolei mają możliwość zmiany biegu wydarzeń, gdyż mogą wybrać jeden z trzech tropów. Istotne natomiast jest to, że każdy trop doprowadzi do jednego rozwiązania. Aby samodzielnie rozwiązać śledztwo, maluchy mogą m.in. narysować portret pamięciowy, a także skorzystać na poszczególnych etapach z różnych wskazówek poprzez udzielanie odpowiedzi na pytania.  

Niemniej jednak, oprócz bycia książką detektywistyczną, "Julka i Szpulka" kładzie nacisk także na emocje, które czytelnicy mogą przeżywać razem z bohaterką. – I o to chodziło, żeby też i dzieci, które czytają samodzielnie czy słuchają tej opowieści zauważyły, że każdy problem da się rozwiązać. Kwestia tylko tego, żebyśmy, kiedy emocje już opadną, zaczęli szukać tych rozwiązań – powiedziała  Maja Strzałkowska. Oprócz tego, Szpulka będąca kłębkiem nerwów jest uosobieniem emocji i rozsądku, która pomaga zrozumieć, że możemy zapanować np. nad złością. Co więcej, kiedy emocje już opadną jesteśmy w stanie przeanalizować swoje zachowanie i zastanowić się, dlaczego czuliśmy się tak, a nie inaczej. Tak więc książka ta skłania czytelników do szukania najpierw przyczyn problemu lub danego zachowania, a następnie jego rozwiązań. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Maja Strzałkowska - autorka książek dla dzieci
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Jak oglądać dzieła sztuki z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:01
Latem mamy więcej czasu na odpoczynek i podróżowanie. To oznacza, że możem udać się np. do muzeów i galerii sztuki zarówno własnym mieście, jak i poza nim. Jednakże taka wycieczka nie musi przybrać jedynie formę edukacyjną. Może być ona interesująca dla każdego członka rodziny, bez względu na wiek, m.in. dzięki kreatywnym warsztatom muzealnym przeznaczonym dla osób młodszych. Co jeszcze możemy zrobić, aby wystawy dzieł sztuki były ciekawe i przyjemne dla każdego? W "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy o tym z Grzegorzem Wojturskim i Sławomirem Ortylem z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Agnieszką Basak-Wysotą z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Aleksandrą Anzel - edukatorką artystyczną z Galerii Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać integrację sensoryczną? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:00
Kolejny autorski podcast poświęcony ciąży i macierzyństwu dziś ma swoją premierę na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Ich autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama. W najnowszym odcinku rozmawia o rozwoju integracji sensorycznej dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom na wakacyjnych spotkaniach z językiem polskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:50
Polskie Radio Dzieciom już od pierwszej edycji patronuje wydarzeniu "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim". Dziennikarze, którzy zawitali do Rabki Zdroju, w swobodnej, wakacyjnej atmosferze rozmawiają o specyfice, różnorodności i możliwościach związanych z językiem, którym na co dzień się posługujemy.
rozwiń zwiń