Polskie Radio Dzieciom

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce. Więcej niż hospicjum  

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 22:28
Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce to miejsce przede wszystkim dla osób z regionu podlaskiego, czyli obszaru, w którym dotychczas brakowało miejsc oferujących opiekę paliatywną. Dla wielu podopiecznych gościa Strefy Rodzica jedyną opcją było hospicjum w Białymstoku, często zbyt dalekie od miejsca zamieszkania, a tym samym – od najbliższych.  

- Szukaliśmy miejsca na terenie wszystkich pięciu gmin, w których świadczyliśmy tę opiekę. Jakimś nadzwyczajnym zrządzeniem losu udało się znaleźć miejsce idealne w gminie Narew w miejscowości Makówka – mówił kierownik Hospicjum Proroka Eliasza.  

Budowa poszła bardzo szybko, od rozpoczęcia formalności minęły zaledwie trzy lata, jednak nie udałoby się to bez ofiarności firm i osób prywatnych. - Zorganizowanie tej opieki tak, żeby ona była możliwa w domu jest ideałem, ale czasem rzeczywiście nie ma wyjścia i wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem jest ośrodek stacjonarny. Po kilkunastu latach pracy tam doszedłem do wniosku, że nie ma innego rozwiązania niż wybudowanie takiego ośrodka – wspominał dr Paweł Grabowski.  

Posłuchaj
59:34 2022_09_07 20_59_52_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce. Więcej niż hospicjum  

Ośrodek w Makówce działa od lipca tego roku, a zakres jego działalności wykracza poza obszar typowy dla hospicjów. Oprócz przyjmowania pacjentów i świadczenia najwyższej jakości opieki, pracownicy ośrodka edukują społeczności i nauczają w kontekście opieki nad chorymi i pielęgnowania osób potrzebujących. Więcej na temat działalności Ośrodka Hospicyjno-OpiekuńczoEdukacyjnego w Makówce powiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Paweł Grabowski. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: dr Paweł Grabowski – kierownik Hospicjum Proroka Eliasza

Data emisji: 07.09.2022

Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy demencja i otępienie oznaczają to samo?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:22
Kwestia demencji i opieki nad osobami chorującymi na nią wciąż stanowi temat tabu. Możliwym powodem tego jest to, iż wstydzimy się mówić, że bliski nam człowiek cierpi na chorobę mózgu lub staramy się wyprzeć ten fakt z naszej świadomości udając, że to nas nie dotyczy.  Przychodzi jednak taki moment, kiedy należy to zaakceptować i otoczyć daną osobę troską i zrozumieniem. Niemniej jednak zadanie to jest trudne i wymagające, o czym w Strefie Rodzica opowiedziała Karolina Jurga, psycholog i autorka bloga Poznaj Demencję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy dać dzieciom siłę? Rozmowa z psychoterapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:07
Człowiek z natury rodzi się z silnym instynktem opieki i troski, który jest szczególnie widoczny w momencie przyjścia na świat własnego dziecka. Rodzice wówczas starają się odpowiedzieć na potrzeby malucha, co stanowi kluczowy element w dawaniu mu sił. Aby jednak być w stanie to zrobić, dorośli muszą stale poznawać swoje dziecko. Dokładne zrozumienie jego potrzeb pozwoli je jak najlepiej spełnić o czym w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Joanna Bylinka-Stoch, psycholog i psychoterapeutka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Rozenek o udarze i powrocie do normalności

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 09:45
Trzy lata temu Jacek Rozenek dostał udaru niedokrwiennego. Z dnia na dzień życie aktora diametralnie się zmieniło. Do szpitala trafił dosyć późno, co sprawiło, że okno czasowe na terapię się skończyło. Jak wspomina, na oddziale intensywnej terapii spędził sześć tygodni, a pierwsze dni po udarze wyglądały fatalnie. 
rozwiń zwiń