X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak możemy dać dzieciom siłę? Rozmowa z psychoterapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:07
Człowiek z natury rodzi się z silnym instynktem opieki i troski, który jest szczególnie widoczny w momencie przyjścia na świat własnego dziecka. Rodzice wówczas starają się odpowiedzieć na potrzeby malucha, co stanowi kluczowy element w dawaniu mu sił. Aby jednak być w stanie to zrobić, dorośli muszą stale poznawać swoje dziecko. Dokładne zrozumienie jego potrzeb pozwoli je jak najlepiej spełnić o czym w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Joanna Bylinka-Stoch, psycholog i psychoterapeutka. 

Jedną z potrzeb dziecka są relacje i bycie blisko kochających go osób dzięki którym czuje się ono bezpiecznie. Szczególnie istotny jest pierwszy rok życia, gdyż doświadczenie rozłąki może prowadzić do zmian w mózgu, czego efektem jest np. mniejsza zdolność do samoregulacji. W okresie tym ważne jest, aby podążać za swoim instynktem i potrzebą bycia przewodnikiem. Niemniej jednak dobrze jest także pamiętać, aby pozwolić innym nas wspierać i  pomagać. Wynika to z tego, że człowiek jest istotą relacyjną, która potrzebuje innych ludzi. 

Posłuchaj
58:44 2021_06_24 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 24 czerwca. Cz.1

Równie istotna dla dziecka jest potrzeba odczuwania. Zapewnienie mu bezpieczeństwa sprawi, że mózg malucha nie będzie musiał pracować w trybie obronnym i odpychać od siebie emocji. Zamiast tego dziecko będzie w stanie odczuwać i reagować na informacje wysyłane przez jego ciało. To sprawi, że stopniowo zacznie rozwijać się jego odporność psychiczna oraz niezależność. 

Posłuchaj
59:49 2021_06_25 22_00_28_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 czerwca. Cz.2

Kolejną potrzebą jest wytchnienie fizyczne i mentalne, emocjonalne. Dla dzieci ważny jest odpoczynek od bodźców i potrzeby zachowywania się w dany sposób. Maluchy mogą wytchnąć także poprzez potrzebę zabawy, która jest niezbędna do rozwoju siły dziecka. – To jest właśnie ten moment w którym ono ćwiczy wszystko to, z czy będzie się musiało zmagać w realnym życiu później – skomentowała Joanna Bylinka-Stoch. Istotne jest jednak, aby zabawa była ekspresywna i dzieci brały w niej udział z własnej woli. Dzięki temu pozostałe potrzeby relacji, odczuwania i wytchnienia także będą spełnione. 

***

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Joanna Bylinka-Stoch, psycholog i psychoterapeutka
Data emisji: 25.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także

Czytaj także

Co się dzieje, gdy przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:37
Zdarza się, że opinia innych ludzi jest dla nas tak ważna, że przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dziecka, nie zważając na jego potrzeby i pragnienia. Przez to osoby młodsze mogą rosnąć z przekonaniem, że określony sposób prezentowania się zapewnia akceptację. To natomiast może skutkować rosnącym napięciem, a także przywiązaniem większej uwagi do wyglądu niż na przykład do zdrowia. O tym, dlaczego tak się dzieje opowiedziała w "Strefie Rodzic"a Katarzyna Gałązka, trenerka FamilyLab.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze planować czas?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:06
Pandemia sprawiła, że nasze życie zostało przeorganizowane. Niektórzy z nas zmienili także swoje cele i wartości. Uwagę, którą w znacznym stopniu poświęcaliśmy pracy zaczęliśmy skupiać na sobie i swojej rodzinie. Uświadomiliśmy sobie również, że aby móc doświadczać radosnych chwil, trzeba mieć czas, by w nich uczestniczyć. Jak zatem dobrze ustalać priorytety? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Bożeną Kowalkowską, autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń