Polskie Radio Dzieciom

Jakie są przyczyny zaburzeń SI?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 17:00
Zaburzenia SI pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
O zaburzeniach integracji sensorycznej w Strefie rodzica w PRD
O zaburzeniach integracji sensorycznej w "Strefie rodzica" w PRDFoto: Pixabay

Zaburzenia integracji sensorycznej to inaczej trudności układu nerwowego w odbieraniu bodźców sensorycznych. Oznacza to, że pojawia się problem w momencie, gdy np. oko przesyła informacje do mózgu, który nieprawidłowo odbiera lub przetwarza bodźce. Skutkiem tego może być nieadekwatna reakcja w stosunku do siły bodźca. Mechanizmy powstania takich zaburzeń nie są do końca jeszcze znane, natomiast wiemy, że są one dziedziczne. 

Posłuchaj
58:44 2022_09_27 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Integracja sensoryczna. Jak ćwiczyć z maluchem w domu? Czym są zaburzenia SI?

Jakie są pozostałe przyczyny zaburzeń SI i jak wygląda terapia SI? O tym w dzisiejszej audycji "Strefa rodzica" w polskim Radiu Dzieciom.

---> KLIKNIJ TU I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska  
Gość: Aleksandra Charezińska - specjalistka SI.
Data emisji: 27.09.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Integracja sensoryczna. Jak sprawdzić czy moje dziecko ma z nią problem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:52
Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
rozwiń zwiń