Polskie Radio Dzieciom

Jak zadbać o swoją psychikę i kondycję ciała po ciąży i porodzie?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 13:32
Dziewięć miesięcy ciąży to niezły wycisk dla ciała. Samo sprowadzenie dziecka na świat to nie lada wyzwanie dla organizmu. Po porodzie organizm zaczyna odczuwać zmiany związane ze spadkiem hormonów, a co za tym idzie, świeżo upieczona mama odczuwa spadek nastroju. Oprócz nauki nowej roli, jaką jest macierzyństwo, trzeba pomóc sobie w regeneracji ciała i duszy. Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, trudno mówić o czasie dla samej siebie. Warto jednak wygospodarować na to choć chwilę. – Od tego należy zacząć, od duszy, od tego, żeby kobieta czuła się dobrze ze sobą w nowej roli – wytłumaczyła Marta Mączka.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jacek Chabraszewski

- Nasza fizyczność zaczyna się dość mocno zmieniać. My tego jeszcze nie zauważamy w pierwszym trymestrze ciąży, ale już w drugim przybywa nam kilogramów – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Mączka – Tak czy inaczej około 20-25% masy ciała w ciąży nam przybędzie i to jest zupełnie fizjologiczne i naturalne. Czasami oczywiście zdarza się, że jest to więcej i też się tym nie martwmy, ponieważ po ciąży i po okresie połogu, czyli po tych sześciu tygodniach od połogu możemy zacząć już uprawiać więcej aktywności. 

Posłuchaj
59:19 2022_11_29 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak zadbać o swoją psychikę i kondycję ciała po ciąży i porodzie?_Strefa Rodzica 29 listopada godz. 21:00

Samo karmienie piersią też sprawia, że ten metabolizm się zmienia i przyspiesza się spalanie tkanki tłuszczowej. Dużo masy ubywa nam w trakcie samego porodu. Jeśli nadmiar kilogramów nie zmniejszy się znacząco w okresie połogu, są sposoby na to, żeby się ich pozbyć. – Od aktywności fizycznej, odpowiedniego trybu życia, odpowiedniej diety poprzez ćwiczenia, a nawet pewne zabiegi, które pozwalają na wymodelowanie sylwetki, także wszystko jest do zrobienia – wyjaśniła w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom ginekolog-położnik.

Jednym z problemów, jakie mogą pojawić się po ciąży jest zwiększone wypadanie włosów. Aby temu zapobiec, warto przyjmować cynk oraz kompleks z witaminami z grupy B. Dodatkowo dobrze jest stosować wcierki wzmacniające. Jeśli problem nie ustępuje, należy odwiedzić ginekologa lub dermatologa. W trakcie ciąży układ odpornościowy pracuje nieco gorzej, dlatego nie tylko możemy łatwiej zachorować, ale też w naszej jamie ustnej mogą rozwijać się bakterie próchnicze, które wyrządzą więcej szkód w ciąży, dlatego w pierwszym i trzecim trymestrze konieczna jest konsultacja stomatologiczna.  

Więcej o tym, jak zadbać o ciało i duszę po ciąży w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Marta Mączka – ginekolog-położnik
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Zobacz także
Czytaj także

Jak zwiększyć możliwość zajścia w ciążę dzięki diecie?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:24
To, co jemy wpływa nie tylko na zdrowie naszego organizmu, ale także układ rozrodczy. Oznacza to, że odpowiednia dieta może zwiększyć szansę na zajście w ciążę oraz korzystnie wpłynąć na jej prawidłowy przebieg. To dlatego, ponieważ dostarczane składniki m.in. pobudzają działania hormonów płciowych oraz rzutują na proces owulacji. O diecie dla przyszłych mam opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Sylwia Leszczyńska, autorka książki "Dieta dla płodności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta antysmogowa. Co jeść a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 20:08
Dieta antysmogowa zyskuje ostatnio na popularności, ale czy naprawdę możemy chronić się przed wpływem zanieczyszczonego powietrza, stosując odpowiednią dietę? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Małgorzata Jackowska, dietetyczka. - Okazuje się, że jest to dieta, która rzeczywiście wspiera mechanizmy obronne organizmu – zauważyła gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta na płodność. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłego rodzica?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 14:22
O zmianie nawyków żywieniowych myślimy zwykle dopiero wówczas gdy spodziewamy się dziecka albo po urodzeniu – gdy karmimy piersią lub chcemy zregenerować organizm po ciąży. Temat żywienia w kontekście płodności i starań o dziecko jest jednak często bagatelizowany. Problemy z płodnością dotyczą około 1,5 miliona polskich par. W sytuacji problemów z zajściem w ciążę pary częściej decydują się na środki farmakologiczne, pomijając dietę, ponieważ oczekują szybkich efektów. Na efekty stosowania konkretnej diety trzeba poczekać nieco dłużej.  
rozwiń zwiń