Polskie Radio Dzieciom

Jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 23:34
Depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym. Wygląda na to, że tak jak baliśmy się przez wiele lat o fizyczne zdrowie naszych dzieci, to powinniśmy zaczęli przejmować się także ich zdrowiem psychicznym. Okazuje się bowiem, że wyzwania, którym stawiają czoła są o wiele poważniejsze i trudniejsze niż te, że ktoś złamał nogę czy skaleczył się w palec, bo te zranienia fizyczne leczą się dużo lepiej i szybciej niż rany zadane psychice. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko.Foto: denira/ Shutterstock

"Szczęśliwe i silne dziecko" to książka autorstwa Moniki Szubrycht, która mówi o tym, jak uchronić dziecko przed kryzysami psychicznymi. – Pomyślałam sobie, że zrobię to chociażby dlatego, by poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego moje ukochane dzieci, wychuchane, wytulone, wykarmione piersią, wynoszone w chuście znajdują się w takiej sytuacji, w jakiej się znajdują – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka. 

Posłuchaj
59:33 2022_12_09 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko?_ Strefa Rodzica 9 grudnia godz. 21:00

Gościni Strefy Rodzica napisała książkę w oparciu o rozmowy z osobami, które mają wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i rodzicami. – To było dla mnie niesamowicie ciekawe, że mogłam zapytać moje największe autorytety o to, co sama chciałabym wiedzieć, mogłam roztrząsać z nimi ten ważny i ważki problem, dlaczego dzieje się coś takiego, że współczesna młodzież tak często zapada na depresję i jak to jest możliwe, że ośmiolatek chce popełnić samobójstwo – wyjaśniła. 

Posłuchaj
59:20 2022_12_09 22_00_51_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko?_Strefa Rodzica 9 grudnia godz. 22:00

Wpływ na taką sytuację zawsze ma wiele czynników. Nigdy nie ma jednego powodu. To, co dzieje się w domu ma ogromne znaczenie, jednak dziecko idzie także w świat – oprócz kontaktów z rodziną są przecież te z rówieśnikami, dziecko chodzi do przedszkola bądź szkoły, a pewną część swojego życia spędza także w wirtualnym świecie. Kluczem w opiece nad dzieckiem jest rodzicielska uważność, a więc relacja między rodzicem a dzieckiem. 

Co zrobić, żeby uchronić własne dziecko przed kryzysami psychicznymi? Jak wychować je na silnego, odpornego na trudne sytuacje człowieka? Jak sprawić, by było szczęśliwe? Gdzie udać się po pomoc, gdy zauważymy niepokojące zachowania? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Monika Szubrycht - neurologopedka, autorka

Data emisji: 09.12.2022

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Uroki rodzicielstwa czyli "ogarniając" siebie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 23:55
Są sytuacje, gdy dziecko pozwala nam spojrzeć w głąb siebie, dowiedzieć się o sobie więcej. Czy rodzicielstwo jest także relacją, która powoduje rozwój obu stron, sytuacją, w której nie tylko uczymy się nawzajem od siebie, ale i.. dzięki sobie? Czy dziecko wspiera nas w rozwoju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jaki sposób wdrażać samodzielność w życie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:49
Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Od tego momentu dorosły nie musi się już dwoić i troić, by je jednocześnie sprawnie przewinąć, nakarmić czy ubrać. To okres, w którym dotychczas zaangażowany w każdą najdrobniejszą nawet czynność rodzic może na chwilę odetchnąć i spokojnie wypić zaparzoną wcześniej kawę. Kolejnym krokiem jest zerówka oraz pójście do szkoły. Jak stwarzać dziecku warunki do wzmacniania samodzielności, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówił Przemysław Jakóbczyk z Akademii Samodzielności.  
rozwiń zwiń