Polskie Radio Dzieciom

Czego możemy się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnością?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 14:41
O tym, czego nauczył ją syn z zespołem Downa oraz o misji, której podjęła się bez ostrzeżenia przygotowania i wsparcia Agata Komorowska napisała w książce "Przez Ciebie, synu". Jest to prawdziwa historia widziana oczami autorki, która opisuje intymną, szczerą, pewną wzruszenia, poruszenia, trudu i bólu relację. Osoby, które przeczytały tę książkę mówią, że jest ona jak rozmowa z przyjaciółką, która przeszła przez to samo. Właśnie takiej rozmowy Agacie brakowało niedługo po tym, jak usłyszała diagnozę.
Czego można się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnościami - tematem audycji PRD.
Czego można się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnościami - tematem audycji PRD.Foto: Ground Picture/Shutterstock

Tego dnia jej życie odmieniło się w stu procentach, ale nie była na to przygotowana. Lekarzom zadawała pytanie, kiedy będzie mogła wrócić do pracy.  – Nikt nie jest w stanie nam pomóc ani przygotować nas na ten ból, na myśli które kłębią się w głowie, na wewnętrzną panikę, na obrazy, które się pojawiają nawet jak się zamknie powieki – wymieniała Agata Komorowska – Nikt tak naprawdę nie wie, jak na to zareagować, bo nawet my sami w takich okolicznościach nie wiemy, czego nam potrzeba. 

Posłuchaj
59:02 2023_04_26 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czego możemy się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnością? Historia autorki "Przez ciebie, synu" _Strefa Rodzica 26 kwietnia godz. 21:00

– On mnie zatrzymał w pędzie naszego dzisiejszego świata – mówiła o swoim nastoletnim już synu –  Pędziłam po więcej, po lepiej, wpadłam w nurt, z którego ciężko się wydostać. Miałam takie chwile, kiedy prosiłam Boga, żeby coś zrobił, bo ja już nie potrafię sobie z tym poradzić i zrobił. Pojawił się Krystian, a ja się zatrzymałam natychmiast. W jeden dzień to, co miało dla mnie gigantyczne znaczenie: terminy, projekty, praca i tego typu wyzwania kompletnie straciły dla mnie jakiekolwiek znaczenie. Zupełnie inne rzeczy zaczęły być dla mnie ważne.  

Jak opieka nad dzieckiem z zespołem Downa wpływa na rodzica? Jak rozwija się takie dziecko, i jakie ma możliwości funkcjonowania samodzielnie? Czy możliwe jest, aby dziecko z zespołem Downa funkcjonowało bez opieki rodzica, a jeśli nie to z jakimi trudnościami jest to związane? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Agata Komorowska - coach, pisarka
Data emisji: 26.04.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Co dzieci otrzymują od rodziców w genach?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 22:34
Gen to, w dużym uproszczeniu, kawałek DNA, w którym jest zapisana informacja o jakimś białku. Każdy z nas ma w sobie 20 tysięcy genów kodujących białka, jednak wiele z tych genów koduje więcej niż jedno białko. Geny określają nasz wygląd i w pewnym stopniu nasz charakter. Co dzieci otrzymują od rodziców w genach? Czy choroby, na jakie zachoruje dziecko, również zależą od genów? Jaki wpływ na życie i zdrowie człowieka mają geny? Co można wyczytać z DNA? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa rodzica" prof. Ewa Bartnik – biolog, genetyk, popularyzatorka nauki specjalizująca się w chorobach spowodowanych zmianami w DNA mitochondrialnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół downa u dziecka. Czym jest dla rodzica?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 13:57
Kilka dni temu Dominik obchodził dwudzieste pierwsze urodziny. Dzisiaj jest osobą, która bierze udział w zawodach sportowych i przywozi medale, także z międzynarodowych zawodów. Swoim rodzicom daje wiele powodów do dumy, zaskakując nie tylko siebie, ale też swoich najbliższych i otoczenie. – Jest to chłopak, który ma w sobie mega pozytywną energię, bardzo nas zaskakuje przede wszystkim swoją pracowitością i otwartością na drugiego człowieka – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Dominika. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 11:32
Poważna choroba może pojawić się w domu niezapowiedziana i przez nikogo nie zaproszona. Badania naukowe potwierdzają, że gdy mamy chorobę w rodzinie, to dotyka ona nie tylko konkretnej osoby, choruje cała rodzina i nie chodzi o chorobę fizyczną. Wczesne wykrycie nowotworu u dzieci to możliwość 70, a nawet 80 % wyleczalności. Skoro są tak dobre prognozy, to już w trakcie leczenia trzeba zadbać o to, co będzie po zakończeniu terapii. Walka o zdrowie i życie dziecka to jedna z terapeutycznych ścieżek, ale nie wolno zapominać o potrzebach biopsychospołecznych dziecka, o jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.  
rozwiń zwiń