Polskie Radio Dzieciom

Montessori to coś więcej niż drewniane zabawki. Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 13:29
- Jeśli spotkamy przedszkole, które w nazwie ma wróżki lub elfy to już wiemy, że nie jest ono oparte na metodach Montessori ponieważ jej założycielka mówiła, żeby nie wprowadzać do świata dziecka poniżej 6. roku życia nierealnych postaci i fantazjowania - podkreśliła Emilia Polnau-Hatala, zwracając uwagę, aby dokładnie sprawdzić wybraną wcześniej placówkę, zanim poślemy tam swoje dziecko. Na czym polega metoda Montessori i dlaczego tak ważny jest tam wykształcony i kompetentny personel, opowiedzieli goście Strefy Rodzica w "Polskim Radiu Dzieciom".
Cała prawda o placówkach Montessori
Cała prawda o placówkach MontessoriFoto: Yuganov Konstantin/Shutterstock

Mówi się, że Montessori to jedna wielka rodzina, która posługuje się tym samym systemem wychowawczym, zwanym edukacją alternatywną. Okazuje się jednak, że nie każda palcówka posługująca się w nazwie metodą nauczania Montessori jest rzeczywiście wyposażona w odpowiednie materiały i profesjonalny personel.

Zawsze kiedy pytają mnie rodzice, jak wybrać przedszkole lub szkołę Montessori, zachęcam do przeczytania artykułu, który znajduje się na stronie Polskie Rady Montessori - "Jak wybrać przedszkole czy szkołę dla swojego dziecka". To jest ważny kierunkowskaz, zwierający pytania jakie warto zadać placówce, do której chcemy wysłać dziecko - powiedziała Joanna Maghen, prezes Polskiego Instytutu Montessori i Polskiej Rady Montessori.

Jak doradziła zaś Emilia Polnau-Hatala, psycholog, wykładowca Montessori, założycielka i dyrektor pedagogiczny Szkoły Przystań Montessori, warto pytać, bo tylko wtedy dyrektor może wziąć odpowiedzialność za zobowiązania wobec rodziców. 

Zdaniem Jana Dąbrowskiego, współtwórcy Szkoły Montessori im. św. Urszuli Ledóchowskiej oraz Przedszkola Montessori Słonecznik, jest nie wiele miejsc, które pod szyldem Montessori źle wykonują swoją pracę. - Montessori to sposób myślenia i chcąc stworzyć dobre miejsce, trzeba nauczyć si współpracy z nauczycielami, rodzicami. Tutaj się nie da oszukiwać - zapewniał gość "Strefy Rodzica".

Więcej na ten temat można posłuchać w zapisie rozmowy:

Posłuchaj
23:53 2024_04_09 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Strefa Rodzica" o placówkach Montessori

 


Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Joanna Maghen, prezes Polskiego Instytutu Montessori i Polskiej Rady Montessori, Jan Dąbrowski, współtwórca Szkoły Montessori im. św. Urszuli Ledóchowskiej oraz Przedszkola Montessori Słonecznik i Emilia Polnau-Hatala, psycholog, wykładowca Montessori, założycielka i dyrektor pedagogiczny Szkoły Przystań Montessori
Data emisji: 9.04.2023
Godzina emisji: 21.00

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:44
Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o polityce? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 13:29
Polityka składa się z pojęć trudnych do wyjaśnienia. Zwłaszcza dzieci mogą mieć trudność w zrozumieniu zagadnień, które się z nią wiążą. Jak w prosty sposób wytłumaczyć definicje takie jak konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny czy ochrona klimatu? Jak sprawić, aby dzieci wyrosły na świadomych swoich praw, ale też obowiązków dorosłych obywateli? Eksperci, goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Elżbieta Lakowska - autorka książki dla dzieci na temat wyborów oraz Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, podjęli się tego zadania.
rozwiń zwiń