Polskie Radio Dzieciom

Jak rozmawiać z dzieckiem o polityce? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 13:29
Polityka składa się z pojęć trudnych do wyjaśnienia. Zwłaszcza dzieci mogą mieć trudność w zrozumieniu zagadnień, które się z nią wiążą. Jak w prosty sposób wytłumaczyć definicje takie jak konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny czy ochrona klimatu? Jak sprawić, aby dzieci wyrosły na świadomych swoich praw, ale też obowiązków dorosłych obywateli? Eksperci, goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Elżbieta Lakowska - autorka książki dla dzieci na temat wyborów oraz Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, podjęli się tego zadania.
jak rozmawiać z dziećmi o polityce?
jak rozmawiać z dziećmi o polityce?Foto: shutterstock.com

Jak podkreśliła Elżbieta Lakowska wiedza na temat polityki jest przekazywana dzieciom i młodzieży w bardzo trudny i mało interesujący sposób. Głównie za pomocą definicji w szkolnych podręcznikach. – W ten sposób nie przekonamy młodych do polityki, bo nawet dorośli mają czasami problem ze zrozumieniem pewnych pojęć. Trzeba więc sprawdzić, aby młodzież mogła dowiedzieć się więcej. Wtedy będziemy mieć szansę na zbudowanie prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego – powiedział gość Strefy Rodzica.

Ekspertka dodała też, że wielką rolę odgrywa w tym przypadku nauczyciel, który w fascynujący sposób będzie potrafił opowiadać na przykład o tym, czym jest demokracja, i do czego może nam służyć. - Wówczas jest w stanie tego ucznia porwać i zainteresować, bardziej niż kiedy odeśle go do podręcznika - dodała Elżbieta Lakowska.

Zdaniem Marka Michalaka problem jest szerszy, bo wynika z naszych przekonań, że dzieci i ryby głosu nie mają. - Mało rozmawiamy z dziećmi i mamy takie poczucie, że to my kształtujemy ten świat, a dzieciom nic do tego. Powinniśmy rozmawiać z dziećmi o wszystkim, z polityką włącznie. Nie przyspieszajmy pewnych tematów, ale odpowiadajmy kiedy będziemy zapytani. Warto być na to przygotowanym i udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

A o tym jak sprawić, aby Mały Obywatel dorastając rozumiał jakim przywilejem jest udział w wyborach, jaki ma to wpływ na nasze codzienne życie i co zrobić, aby potrafił dostrzec, że kraj w którym rządzą mądrzy ludzie jest miejscem, w którym żyje się lepiej, można o tym posłuchać w zapisie rozmowy.


Posłuchaj
58:52 [i] 04042024 - Strefa rodzica .mp3 Strefa Rodzica o tym jak rozmawiać z dzieckiem o polityce

Więcej na ten temat w najnowszym podcaście "Strefa Rodzica - Rozmowy z Ekspertami", który dostępny jest na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Elżbieta Lakowska - autorka książki "Po co te wybory?", Marek Michalak były rzecznik praw dziecka
Data emisji: 4.04.2023
Godzina emisji: 21.00

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:15
Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziękujemy za przysłane kartki walentynkowe! Dedykacje usłyszymy w audycjach PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 13:16
Z okazji Święta Zakochanych, Polskie Radio Dzieciom zaplanowało szereg atrakcji – między innymi specjalne audycje związane ze Świętem Zakochanych, Dziecięcy Koncert Życzeń, a także wyjątkową zabawę, która polegała na wykonaniu kartki walentynkowej z życzeniami dla najbliższych. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych stacji. Tego dnia w audycji "Poranek" porozmawiamy o uczuciach z Grzegorzem Kasdepke. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Walentynki o uczuciach rozmawiamyliśmy z Grzegorzem Kasdepke

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 23:00
Czy uczucia to to samo co emocje? Jakie znamy uczucia, jak je dzielimy i do jakich zaliczamy miłość? Jak rozumieją pojęcie miłości nasi słuchacze i kogo kochają najmocniej na świecie? 
rozwiń zwiń