X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Rodzinne wakacje – na własną rękę czy z biurem podróży

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 10:00
Jedni mówią, że warto zaufać profesjonalistom, a inni, że nikt nie zna naszych oczekiwań lepiej niż my sami. Co zrobić, aby wakacje rodzinne były udane i spełniły nasze oczekiwania nie rujnując jednocześnie naszego budżetu? O tym w rozważaniach podróżników Polskiego Radia Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Biznesmeni z Wall Street dobrze znają zasadę "czas to pieniądz". Obowiązuje ona również w turystyce. Im mniej wiemy o kraju, do którego się wybieramy, tym więcej czasu lub pieniędzy potrzebujemy, by zorganizować udaną rodzinną eskapadę. 

Jedno z nas swoją pierwszą poważną wyprawę do Afryki zorganizowało samodzielnie. Ale zajęło to półtora roku. A i tak dopięcie spraw związanych z najważniejszym elementem wyjazdu czyli wejście na Kilimandżaro, powierzyło lokalnej agencji turystycznej. Nie było sensu ryzykować wyjazdu na koniec świata aby na miejscu dowiedzieć, że znajdują się tam rafy, o których nie mieliśmy pojęcia.

Drugie z nas zaplanowało podróż od A-Z z licznymi przystankami na trasie kolei Transsyberyjskiej. Jednak kupno wszystkich biletów na moskiewskim dworcu z trzymiesięcznym wyprzedzeniem lepiej było powierzyć  specjalizującej się w tym agencji. Oni doskonale wiedzieli, jak wykłócać się w kasie o odpowiednie miejscówki i nie przepłacić za bilety. 

Kiedy samodzielnie organizować wakacje?
Z pewnością wtedy, gdy  mamy duży apetyt na intensywne zwiedzanie, nietypowy program i mało pieniędzy.

W naszym przypadku było tak, że kiedy nasz synek skończył rok, postanowiliśmy wyjechać na pięć tygodni do Francji i Austrii. Wymarzyliśmy sobie ”tour de France” po małych, prowincjonalnych miasteczkach z ogromnymi, oszałamiającymi średniowiecznymi katedrami, a potem rajd po austriackich winnicach. Gdybyśmy poszli z tym pomysłem do biura podróży, zapewne taka wycieczka zamknęłaby się w kwocie pięciocyfrowej, z cyfrą inną niż 1 z przodu. Dlatego postanowiliśmy zorganizować ją samodzielnie. Zwłaszcza, że Francja i Austria to kraje, gdzie niemal wszystko można załatwić przez Internet.

We Francji jest ogromna baza hotelowa, a także ”sieciówki” pomagające znaleźć konkurencyjne cenowo miejsca pobytu tj. kempingi. Z kolei w Austrii można zawsze liczyć na solidne i niedrogie gospodarstwa agroturystyczne z pełnym wyżywieniem i rozbudowaną infrastrukturą dla dzieci. Mogą mieć w ofercie m.in. place zabaw, mini zoo, kucyki, a także zestawy zabawek lub gier dla dzieci. Także tych najmłodszych.

Wakacje organizowane na własną rękę mają jeszcze tę zaletę, że dają nam poczucie wolności i pozwalają odkrywać turystyczne perełki poza utartym szlakiem. W każdej chwili możemy zjechać z autostrady w boczną drogę, zanocować w przydrożnym zajeździe, czy nagle zmienić plany i zamiast do Chorwacji, pojechać dalej do Czarnogóry czy nawet Albanii. Na bieżąco możemy dostosowywać swoje plany do humoru, zdrowia, czy zwykłych kaprysów. A wakacje będą dokładnie takie, jak to sobie wymyśliliśmy.

Dla kogo jest wyjazd z biurem podróży?
Jeżeli myśląc o wymarzonych wakacjach marzymy o leżaku przy basenie w 4-5 gwiazdkowym hotelu, gdzieś w ciepłym kraju, to wybór wczasów w dużym biurze podróży jest oczywisty. Są małe szanse, żeby udało się znaleźć samodzielnie tańszą ofertę niż pakiet ”lot czarterem plus hotel all inclusive”. To przywilej dużych biur, że wykupując miejsca w całym samolocie i kilku hotelach, mogą zbić cenę w sposób nieosiągalny dla indywidualnego klienta. Ale nie dla wszystkich szczytem marzeń jest leżak i napoje z palemką.

W ostatnich latach powstało wiele małych biur podróży, które organizują aktywny wypoczynek w ciekawych miejscach, oferując dodatkowo opiekę doświadczonego pilota-przewodnika. Rzadko z tego korzystają globtroterzy, którzy jadą gdzieś z plecakiem na miesiąc lub dwa. Jeżeli jednak możemy pozwolić sobie tylko na tydzień urlopu, to rozsądniej byłoby oddać się w ręce profesjonalistów. Dzięki temu zobaczymy wszystko to, co potrzeba i nie musimy kłopotać się o sprawy tak ”przyziemne” jak noclegi, transport, czy lista rzeczy, które warto po drodze zwiedzić.
Coraz powszechniejszą praktyką, jest organizowanie takich wyjazdów w dwie – trzy rodziny. Koszty rozkładają się na więcej osób, a jednocześnie nie grozi nam to, że na pokładzie busa znajdzie się ktoś przypadkowy, kto nie przepada za dziećmi, czy ktoś, kogo irytuje nasza postawa.

Podsumowanie rozważań
– Jeśli szukamy biernego wypoczynku i ”świętego spokoju” to najlepszym rozwiązaniem jest wycieczka z dużym biurem podróży.
– Gdy lubimy wypoczynek aktywny, ale mamy mało czasu lub możliwości na organizację wyjazdu to pozwólmy działać profesjonalistom z małych biur, którzy ”uszyją” nam program na miarę.
– Jeżeli mamy czas i ochotę, by zgłębiać kulturę, zwyczaje i atrakcje turystyczne kraju do którego się wybieramy, to trzeba zakasać rękawy i wziąć się do samodzielnego planowania rodzinnej wyprawy, naginając nieco chińskie przysłowie mówiące, że nawet najdalsza podróż zaczyna się w domu, przy kuchennym stole.

Magda i Sergiusz – Ekipa audycji „Dziecko w Drodze”.

"Dziecko w Drodze" w każdą niedzielę o godzinie 21.00 w Polskim Radiu Dzieciom.

Polskie Radio Dzieciom, to przestrzeń wszystkich: dzieci i dorosłych. Tych, dla których świat stoi otworem, ale kryje w sobie wiele tajemnic i tych którzy weszli w niego już dawno, ale wciąż jest dla nich zagadką. Zapraszamy do słuchania audycji zarówno maluchy, jak i przedszkolaki, uczniów, studentów i oczywiście rodziców.

ramówce tej całodobowej stacji radiowej znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci oraz  pasmo wieczorne kierowane do osób dorosłych - kompendium wiedzy w zakresie wychowania, kultury i sztuki.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. 
Staramy się ukazywać rodzicom różne rozwiązania, porady dotyczące wychowywania dzieci i pomagać w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań. Poprzez audycje pełne dźwięków rozwijamy wyobraźnię i budujemy w dziecku kreatywność. Programy pomagają w edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Biorąc pod uwagę fakt, iż radio towarzyszy nam na każdym kroku (samochód/ przedszkole/ praca), jest to ogromny potencjał do kształtowania postaw i przekazywania wartości, które są bezcenne, zwłaszcza dla dzieci.

Polskie Radio Dzieciom ma swoją stronę internetową www.polskieradiodzieciom.pl, profil na Facebooku https://www.facebook.com/radiodzieciom/ oraz konto na Instagramie.
Tam można znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych.

jo


Zobacz także

Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 10:39
 Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura dla dzieci od wczesnego dzieciństwa na drodze do rozwoju i otwartości dziecka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 09:00
W jakich miejscach szukamy kontaktu z kulturą? Gdzie można spotkać się z działaniami kulturalnymi, a o tym nie wiemy? Tylko w Warszawie działają Domy Kultury, których oferta kulturalna zajęć może przyprawić o zawrót głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tuż za blokiem znaleźć dzikie ostępy - mikro wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 09:00
Brak czasu, pieniędzy i pomysłu. To główne wymówki przed zorganizowaniem rodzinnej wyprawy. Okazuje się, że fascynujące miejsca można znaleźć tuż za blokiem. By je poznać nie trzeba ani pieniędzy, ani wiele czasu. Oto kilka wskazówek ja je odkryć.  
rozwiń zwiń