X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak dbać o relacje w rodzicielstwie?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:31
Gdy na świat przychodzą dzieci, dorośli muszą dojść do porozumienia w wielu kwestiach, które wcześniej niekoniecznie mogły były omówione. Jednocześnie wraz z narodzinami dziecka pojawia się mniej czasu i sił, natomiast więcej emocji, co może utrudnić komunikację. O budowaniu porozumienia w rodzicielstwie opowiedziała w "Strefie Rodzica" Małgorzata Musiał, autorka bloga DobraRelacja.pl.
Kiedy dochodzi do rozwodu, bardzo często cierpią dzieci. Zdjęcie ilustracyjne
Kiedy dochodzi do rozwodu, bardzo często cierpią dzieci. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Często rodzice skupiają się na wychowaniu dziecka, zapominając, że dla osób młodszych równie ważna jest relacja między dorosłymi. Fundamentem dobrego rodzicielstwa jest dialog oraz wsparcie oferowane drugiej osobie w przypadku niepowodzeń. Istotną wartością dla rodziny jest również bezpieczeństwo emocjonalne, które odnosi się do sytuacji, gdy osoba dorosła potrafi wziąć odpowiedzialność za swoje emocje.

Często uważa się, że kłopoty z porozumieniem pojawiają się po narodzinach dziecka. Jednakże może to być jedynie objaw problemu, który swój początek wynika z podziału ról, które jest charakterystyczne dla naszego społeczeństwa. Mowa o przekonaniu, że to kobiety są odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi. Wówczas pojawiaj się rozłam, który może dać początek konfliktu. 

Posłuchaj
57:46 2021_11_26 21_01_39_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 listopada godz. 21:01

W przypadku nieporozumienia czy sporu, dorośli często skupiają się na tym, aby przekonać drugą stronę do swojej racji, zamiast prowadzić dialog. – Dialog zaczyna się wtedy, kiedy chociaż jedna strona znajdzie w sobie otwartość na to, żeby podejść z taką ciekawością, jak ty to widzisz i skąd to się bierze, że ty tak widzisz. Nie z takim ocenianiem "Skąd masz takie głupie pomysł?", tylko o co próbujesz się zatroszczyć, co jest dla ciebie ważne, co jest twoją wartością – zaznaczyła Małgorzata Musiał. 

Posłuchaj
59:34 2021_11_26 22_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 26 listopada godz. 22:00

Konflikty powstają na bazie potrzeb i pojawiają się w momencie, gdy dążymy do czegoś innego, stawiamy sobie inne cele lub inaczej myślimy. Kłótnia natomiast jest wynikiem konfliktu. Chociaż wartości są uniwersalne, każdy z nas może mieć inny sposób ich realizacji. W związku z tym, dobrze jest znaleźć metodę, która zaspokoi wartości w sposób odpowiedni dla każdej strony.

Warto wspomnieć również o charakterystycznym dla dzisiejszych czasów założeniu, że nasz partner lub partnerka musi zaspokoić wszystkie nasze potrzeby. W rzeczywistości natomiast, aby nasze potrzeby mogłyby zostać zaspokojone, dorosły musi nawiązać wiele różnych relacji z innymi.

Pary, które są ze sobą wiele lat cechuje przewaga pozytywnych interakcji nad negatywnymi. Podczas prowadzenia rozmowy dobrze jest słuchać uważnie drugiej osoby i dopytywać dokładnie co ma na myśli. Co więcej, ciężko będzie nam zrozumieć wartości drugiej osoby, jeśli sami nie będziemy świadomi swoich potrzeb. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks  
Gość: Małgorzata Musiał
Data emisji: 26.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zbudować dobrą relację między nowym członkiem rodziny a psem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:07
Kiedy na świat przychodzi dziecko rodzice mogą być niepewni, jak w nieznanej sytuacji odnajdzie się ich czworonożny przyjaciel. Z racji tego, że pojawienie się nowego członka rodziny może być stresujące zarówno dla psa, jak i jego właścicieli, dobrze jest zadbać o komfort psychiczny każdej ze stron i zacząć przygotowania do tego momentu odpowiednio wcześnie. O tym, na co warto zwrócić uwagę oraz co zrobić, jeśli dziecko boi się psa opowiedziała w Strefie Rodzica Agnieszka Wojtków, trener szkolenia psów oraz członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rodzice mogą pielęgnować swój związek i bliskość?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:15
Kiedy na świat przychodzi dziecko zmienia się dynamika relacji między rodzicami. Co raz mniejszą uwagę przykładamy do intymności, co niekorzystnie wpływa na związek. Wskutek tego dwójka bardzo bliskich sobie osób może zacząć oddalać się od siebie emocjonalnie i fizycznie. Jak temu zaradzić? W "Strefie Rodzica" rozmawialiśmy o tym z Zosią i Dawidem Rzepeckimi, autorami książki "Życie seksualne rodziców".
rozwiń zwiń