Polskie Radio Dzieciom

Premiera spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w Teatrze Lalka w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 11:16
Przedstawienie "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" wg Lymana Franka Bauma w reżyserii Jarosława Kiliana to przepełniona goryczą opowieść o utopii i zarazem o rzeczywistości, jaka odsłania się za sprawą działań osieroconej Dorotki. Determinacja i odwaga głównej bohaterki, a przede wszystkim miłość być może natchną albo zmienią życie napotkanych na jej drodze istot, którym brakuje wiary i uczuć. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tej premiery!
Czarnoksiężnik z Krainy Oz - plakat
Czarnoksiężnik z Krainy Oz - plakat Foto: mat. pras.

Tchórzliwy Lew, Strach na Wróble i Blaszany Drwal, odseparowani od własnych serc, wędrują po omacku, szukając w lęku drogi do prawdy. Dziewczynka zabiera ich w podróż do Szmaragdowego Grodu, pragnąc uzdrowienia dla nich oraz szczęścia dla siebie. Czy uda się jej zdemaskować iluzję, mistyfikację i kłamstwo? Czy przyjaciele uwolnią swoje pragnienia, zajrzą w głąb duszy, spełnią marzenia, nabiorą świadomości i dojrzeją? Czy niewinność, kruchość i autentyczność staną się siłą sprawczą przemiany?

Spektaklowi towarzyszą interdyscyplinarne warsztaty dla dzieci W drodze do domu. 

Reżyser o spektaklu: Amerykańska opowieść L. Franka Bauma o Dorotce z Kansas, porwanej przez huragan i zaniesionej przez wiatr do Krainy Oz, jest częścią światowej klasyki dziecięcej. Napisana została ponad 100 lat temu.

Czarnoksiężnik z Krainy Oz jest opowieścią inicjacyjną. Takie baśnie mają przygotować młodego człowieka na spotkanie z okrutnym, nieprzewidywalnym, a zarazem różnorodnym i pięknym światem. Historie takie opowiadane są dzieciom, by pomóc im stawić czoła przeciwnościom losu i niebezpieczeństwom, jakie niesie realne życie. Bohaterka –mała dziewczynka z amerykańskiej prowincji, poddana zostaje próbie odwagi, wkracza w nieznany świat, w którym musi sobie sama radzić. Czarnoksiężnik...jest zaprawioną goryczą opowieścią o iluzji raju, o Utopii. Dorotka, porwana przez huragan, ląduje w niezwykłym świecie. Za wszelką cenę jednak chce znaleźć się znów w szarej i smutnej krainie, która jest jej domem. Bohaterka rusza w podróż, by dowiedzieć się, jak powrócić do Kansas.

Dorotka spotyka na swojej drodze upośledzone przez los stworzenia. Strach na Wróble, Blaszany Drwal, Tchórzliwy Lew to istoty, które nie wierzą w siebie, są przekonane, że nie potrafią kochać, myśleć, działać. Dziewczynka zbiera nieszczęsne istoty, by przyprowadzić je do Czarnoksiężnika Oza, który miałby odmienić ich los. Wierzy ona w uzdrawiającą moc czarów. Świat Oza jest kusząco atrakcyjny. Strach na Wróble nazywa go „piękną krainą”. Jest idealnym, choć iluzorycznym, światem po drugiej stronie tęczy. Dorotka, po wielu perypetiach, wraca w końcu do swojego domu –odmieniona. Podróż Dorotki okazuje się wyprawą w głąb jej samej. Nabywa dojrzałość i wiedzę. Powrót z Krainy Oz do domu w Kansas to odnalezienie samej siebie. „Eliksirem, który przynosi z powrotem jest nowe pojęcie domu, nowa koncepcja własnego Ja”.

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym premier spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wrażenia po spektaklu "Kulka" we wrocławskim Teatrze Lalek

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 14:28
Spektakl "KULKA" za pomocą muzyki, form plastycznych i ruchu opisuje historię pewnej przyjaźni. Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Jak poznać, że się z kimś przyjaźnimy i w jaki sposób pielęgnować tę relację? Odpowiedzi na te pytania zna gość audycji "Kulturalna Strefa", autor spektaklu "KULKA" który niedawno miał swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Alicja w Krainie Czarów" - premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 10:24
"Alicja w Krainie Czarów" to jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych utworów literatury angielskiej. To napisana ponad 150 lat temu przez profesora z Oksfordu powieść-zagadka. To plątanina myśli, marzeń sennych, szkolnych wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych i językowych. I właśnie w tę plątaninę, do odkrywania tej zagadki, chce zaprosić młodych widzów Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Polskie Radio Dzieciom objęło spektakl swym patronatem medialnym. W niedzielę w audycji "Kulturoteka" (17.00-18:00) usłyszeć można było rozmowy z twórcami i fragmenty scen spektaklu zarejestrowane w Teatrze Andersena. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" premiera w Teatrze Ludowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 10:50
W "Kulturalnej strefie" przenosimy się do krainy, którą wielu z nas poznało w dzieciństwie i takiej, do której chciałoby się czasem przenieść w dorosłym życiu. Żeby do niej polecieć, wystarczy cudowna myśl i trochę wróżkowego pyłu Utopijna wyspa ze świata powieści Barriego to kraina Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni. Trafiają do niej dzieci, które posiadają wiarę, nazywane Wybrańcami Piotrusia. Krainą tą rządzi sam Piotruś Pan, ale znajdziemy tu też wróżki, piratów, syreny i zagubionych chłopców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wścibscy" w Teatrze Groteska. Rozmowa z Dorotą Gellner

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 09:45
Poetka, prozaik, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek Guliwer. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "Ogórek wąsaty". Pani Dorota Gellner była gościnią "Kulturoteki" w PR Dzieciom na tydzień przed premierą "Wścibskich" na podstawie książki jej autorstwa.
rozwiń zwiń